Nočná mora klope na dvere. Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa?

Predvianočný čas je pre mnohých ľudí obdobím značnej zraniteľnosti. Vrcholia v nás tie najrôznejšie emócie – stres, úzkosť, panika. Dokonca ani tí najprivilegovanejší nie sú voči ním imúnni. Z každej strany sa na nás sype vianočná atmosféra. V televízore už diviak naháňa otecka s dcérou. Obchodné domy medzi sebou neúprosne pretekajú, ktorý z nich bude mať krajšiu výzdobu. Rádia dookola… Prečítať celé
Vydané 14. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Z každej strany sa na nás sype vianočná atmosféra. V televízore už diviak naháňa otecka s dcérou. Obchodné domy medzi sebou neúprosne pretekajú, ktorý z nich bude mať krajšiu výzdobu. Rádia dookola vyspevujú koledy, a my sme na pokraji zúfalstva. Nemáme darčeky, ani náladu!

Myšlienka Vianoc je síce čarovná, no často očakávania a realita nejdú ruka v ruke. Namiesto pokoja, lásky, radosti sa sviatky premieňajú na nočnú moru. Opäť sme si nespravili zoznam, neustrážili ceny a nevynašli stroj času. Média medzičasom informovali, že pre astronomicky vysokú infláciu si rodiny priplatia za darčeky približne o 80 eur viac ako minulý rok. Ľudia stavili na istotu, plánujú darovať kozmetiku, oblečenie, knihy či spoločenské hry. Zdá sa, že Vianoce sa stali dňom nakupovania.

Vianoce bez darčekov?

Zväčša je to o nastavení mysle. Aby sme prežili vianočné nákupy bez ujmy, mali by sme si vopred stanoviť finančný limit na darčeky. Prípadne už počas roka sledovať, čo sa naším blízkym páči a po čom túžia.

Niektorí ľudia preto bojkotujú materiálne obdarovávanie. Vzdali sa tradície a šíria skutočnú myšlienku sviatku – utužovanie rodinných vzťahov. Niektorí, dokonca, netrávia sviatky doma, ale mimo hraníc vlastného štátu.  Využívajú zimnú „prestávku“ na dovolenkovanie.

Vianoce bez darčekov prežijeme, bez blízkych, priateľov či susedov nie. Ilustračná fotografia

Vianoce bez „záväzkov“ oslavuje aj známa slovenská moderátorka Adela Vinczeová. Nebavilo ju nakupovať darčeky v zhone. Namiesto naháňačiek za vecami, ktoré aj tak napokon pohltí prach, si vychutnáva sviatky v kruhu svojej rodiny. „Veď aj tak máme všetko,“ vysvetľovala pre noviny Pravda.

Vytvorme si nové tradície

Ozdobte stromček špeciálnymi ozdobami. Ilustračná fotografia

Nemusíme bezprostredne zanevrieť na darčeky. Môžeme si vianočné sviatky ozvláštniť a vytvoriť si nové spomienky s našimi blízkymi. Internet je plný rôznych vianočných inšpirácií – výroba špeciálnych ozdôb na stromček, vianočné playlisty, vianočné zoznamy filmov, ktoré určite musíte vidieť. Okrem toho je pekným zvykom ísť sa korčuľovať s rodinou na ľad.

Prípadne môžeme potešiť osamelejších. Na Slovensku máme veľmi veľa seniorov, ktorí trávia Vianoce v domovoch dôchodcov. Rodinu nemajú a priateľov mimo budovy tiež nie. Preto vznikli iniciatívy – Koľko lásky sa zmesti do krabice od topánok?Vianočná pošta pre seniorov. Cieľom je potešiť našich opustených „starkých“ len pohľadnicou alebo krabicou plnou prekvapení. Ak premýšľate nad ďalšou dobročinnou aktivitou, tak existuje organizácia, ktorá pripravuje tradičné štedrovečerné jedlo desiatkam ľuďom bez domova. Cez internet môžete niekomu zakúpiť kapustnicu, perníky či rybu so šalátom.

Kde je vôľa, tam je cesta

Medziľudské vzťahy nemusia byť vždy príjemné. Najmä, ak žijeme v čase, keď je spoločnosť najviac polarizovaná. Aby sme predišli zbytočným potýčkam za štedrovečerným stolom, mali by sme sa s členmi rodiny dohodnúť na neutrálnych témach. Efektívne sa tak vyhnete kontroverzným diskusiám ako je náboženstvo, politika či vzťahy. Namiesto toho by sme sa mali zamerať na koníčky, obľúbené spomienky, filmoch a podobne.

Predchádzajme zbytočným hádkam počas Vianoc. Ilustračná fotografia

Sviatky môžu byť ťažkým obdobím, ak sme zažili stratu milovanej osoby. Hovorí sa, že čas vylieči všetky rany, či je to tak necháme na vás. Každopádne zosnulú osobu si môžeme pripomínať každý rok nejakým špeciálnym zvykom, napríklad si v kruhu rodiny pozriete jeho obľúbený film alebo zaspievate pesničku. Treba mať však na pamäti, že aj napriek tomu, že sa stalo niečo zlé, tak môžete „oslavovať“ Vianoce, ak to tak cítite.

Vianoce koniec-koncov nemusia byť našou nočnou morou, ak si ich vieme spríjemniť. Nemusíme sa pachtiť za darčekmi v obchodných centrách, ale môžeme ich nakúpiť cez internet. Všetko je o komunikácii. Ak sa so svojimi blízkymi dohodneme, že upustíme od tradície obdarovávania, tak nám odpadne bremeno. V prípade, že nám odišla milovaná osoba, ide o úplne inú záležitosť. Zrejme by sme mali kontaktovať odborníka, ktorý nám pomôže vyrovnať sa so stratou.