Netflix v čase majstrovstiev sveta vytiahol kostlivcov zo skrine Medzinárodnej futbalovej federácie

Majstrovstvá sveta vo futbale sa chýlia ku koncu, no pochybnosti o pridelení usporiadateľských práv Kataru pretrvajú. Netflix nedávno v štvordielnom dokumente FIFA Uncovered odhalil zákulisné hry v Medzinárodnej futbalovej federácii, ktoré miestami môžu pripomínať skôr skupinu organizovaného zločinu než športovú organizáciu. Nitky siahali na najvyššie poschodia a činnosť viedla k sérii zatýkaní v roku 2015…. Prečítať celé
Vydané 14. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Majstrovstvá sveta vo futbale sa chýlia ku koncu, no pochybnosti o pridelení usporiadateľských práv Kataru pretrvajú. Netflix nedávno v štvordielnom dokumente FIFA Uncovered odhalil zákulisné hry v Medzinárodnej futbalovej federácii, ktoré miestami môžu pripomínať skôr skupinu organizovaného zločinu než športovú organizáciu. Nitky siahali na najvyššie poschodia a činnosť viedla k sérii zatýkaní v roku 2015.

FIFA Uncovered (2022)

Svetové šampionáty sa konajú od roku 1930 a Katar je suverénne najkontroverznejším dejiskom vo vyše 90-ročnej existencii podujatia. Výkonný výbor FIFA ho vybral v novembri 2010 spoločne s Ruskom, ktoré hostilo turnaj pred štyrmi rokmi – dnes už ťažko predstaviteľná konštelácia. Víťazi uspeli v konkurencii futbalovejších krajín a Katar musel kompletnú infraštruktúru vybudovať na zelenej lúke, teda na púšti. Niežeby s tým mal na zemný plyn a ropu bohatý emirát finančný problém, ale za zlé pracovné podmienky zaplatili životmi tisíce robotníkov z Indie, Pakistanu, Bangladéšu, Nepálu, Srí Lanky.

Pridelenie majstrovstiev sveta Kataru vyvolalo pobúrenie v médiách. Zdroj: screenshot, YouTube

Polovica z 22 vtedajších členov exekutívy FIFA, ktorí určili Rusko a Katar, neskôr čelila pokutám, suspendáciám, doživotným zákazom činnosti a trestným stíhaniam pre podozrenia z korupcie. V súčasnosti je na svojom poste už len jeden z nich. Korupcia je kľúčovým slovom aj v dokumente Netflixu. Ten sa nezameriava len na stále aktuálne kauzy, pozerá sa aj do minulosti.

V počiatkoch bol hlavným dôvodom organizovania majstrovstiev sveta futbal. To sa zmenilo s prílevom lukratívnych sponzorských zmlúv od gigantov ako Coca-Cola či Adidas. Z najpopulárnejšej hry na svete sa stal výnosný biznis, ktorý už lákal aj ľudí s menej ušľachtilými úmyslami. V roku 1974 nastúpil do funkcie prezidenta FIFA Brazílčan Joao Havelange a videl tento „potenciál”. Neochvejne sa zasadzoval, aby sa MS 1978 uskutočnili v Argentíne, hoci v krajine vládla krutá vojenská diktatúra. Začiatkom osemdesiatok vytvoril šéf Adidasu Horst Dassler osobitnú spoločnosť, na ktorú FIFA preniesla spravovanie komerčných práv. Riadiaca organizácia svetového futbalu ani jej členské zväzy síce nedostali adekvátny podiel z narastajúcich príjmov, zato Havelange si zabezpečil štedrú odmenu.

Na scénu prichádza Blatter

Havelange bol pri moci do roku 1998, keď ho vystriedal Švajčiar Sepp Blatter, hlavný záporák dokumentu. Netflix mieša archívy správ a rozhovory s pozorovateľmi i účastníkmi s cieľom vysvetliť, ako pod Blatterovým vedením vznikla vo FIFA živná pôda pre skorumpovaných funkcionárov. Systém sa zreteľne prejavil pri voľbách prezidenta či organizátorov majstrovstiev sveta, pri ktorých mali menší členovia rovnakú váhu ako tradičné futbalové bašty. Ťažil z toho napríklad bývalý prezident Konfederácie severoamerického, stredoamerického a karibského zväzového futbalu (CONCACAF) Jack Warner, toho času s doživotným zákazom činnosti.

Inzercia

Dokumentárna séria FIFA Uncovered môže byť so svojím štvorhodinovým trvaním pridlhá pre nezainteresovaného diváka, ponúka však detailný pohľad do štruktúr federácie, kde sa peniaze záhadne objavovali v hnedých obálkach pred dôležitými hlasovaniami a kde sa ešte záhadnejšie strácali, keď mali byť použité na rozvojové projekty. Kriticky zmýšľajúci fanúšik bude po dopozeraní dumať, čo sa to porobilo s „najkrajšou hrou na svete”.

Bude pokračovanie?

Britský denník The Guardian vo svojej recenzii píše, že Netflix pripravil “bezútešnú true-crime šou”. Katar investoval nezanedbateľné financie do niektorých krajín, ktoré podporili jeho kandidatúru, no tvorcovia dokumentu v rozhovore nepodrobili predstaviteľa štátu najpálčivejším otázkam. Blatter sa rozhodol hrať svoju úlohu do konca, priznal ľútosť, kategoricky však odmieta vlastnú morálnu zodpovednosť. Tvrdí, že nemôže zodpovedať za členov výkonného výboru z „odlišných kultúr”, keď šéfoval organizácii, ktorej najväčšie škandály sa spájajú s funkcionármi z Afriky, Blízkeho východu a Karibiku.

Sepp Blatter. Zdroj: screenshot, YouTube

Keby sme si mysleli, že toto všetko je len minulosť, Netflix nás vyvedie z omylu. Blattera na čele FIFA nahradil Gianni Infantino a hlásal očistu organizácie. Nevymaže však zábery, ako si vysmiaty podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom či katarskými lídrami. Situáciu pre The Guardian zosumarizoval niekdajší mediálny riaditeľ FIFA Guido Tognoni, jeden z „whistleblowerov” v dokumente: „Ak sa pýtate, či sa FIFA niekedy môže zbaviť korupcie, musíte sa spýtať, či sa jej môže zbaviť svet. Nie, nemôže. V súčasnom nastavení to nie je možné.” Nebude preto prekvapením, ak sa dočkáme pokračovania.

 

Zdroje: theguardian.com, netflix.com, imdb.com

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.