Ballroom kultúra a jej vplyv na svet

Čo je ballroom? Ballroom kultúra, ako ju poznáme dnes, vznikla v Harleme okolo roku 1970. Historicky bolo toto miesto domovom, kde sa stretávala queer černošská mládež. Mnoho z týchto mladých ľudí zostalo bez domova po tom, čo ich vyhodili homofóbni alebo transfóbni príbuzní. Väčšinou si však vytvorili vlastné rodiny, známe aj ako domy. Tieto domy… Prečítať celé
Vydané 13. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Čo je ballroom?

Ballroom kultúra, ako ju poznáme dnes, vznikla v Harleme okolo roku 1970. Historicky bolo toto miesto domovom, kde sa stretávala queer černošská mládež. Mnoho z týchto mladých ľudí zostalo bez domova po tom, čo ich vyhodili homofóbni alebo transfóbni príbuzní.

Väčšinou si však vytvorili vlastné rodiny, známe aj ako domy. Tieto domy boli pomenované podľa hlavy alebo „matky“ domu (staršej queer osoby). Všetci žili a súťažili ako rodina, aby svojim domom priniesli slávu v podobe trofejí z lokálnych súťaží. Tieto súťaže sa nazývali plesy, pretože exhibicionistická povaha plesu sa dokonale hodila pre škandalóznu módu, ktorú súťažiaci predvádzali.

 

Ballroom súťaže

S touto novou oblasťou spoločenskej kultúry sa začali rozvíjať aj už vyššie spomínané súťaže. Súťaže,  nazývané plesy, sa skladajú z rôznych kategórií tancov a slangu. Účastníci „chodia“ (súťažia) na pódiu alebo móle o ceny, pričom predvádzajú svoje oblečenie spolu so svojou osobou v rôznych kategóriách. Vystúpenia sa hodnotia podľa módy, vzhľadu a tanca súťažiaceho.

Drag je, keď sa niekto oblieka v prehnanom štýle, zvyčajne ako osoba opačného pohlavia. Ilustračná foto: Cottonbro, Pexels

Jednou z bežných kategórií je Realita. V nej sa hodnotí schopnosť účastníkov v drag oblečení vystupovať ako heterosexuálni muži alebo ženy.

INZERCIA

Domy, ktoré vyhrajú veľa trofejí si získajú uznanie, dosiahnu hodnosť legendárneho domu a členovia domu zvyčajne prijmú meno svojho domu ako svoje priezvisko.

 Drag a Madonna

Voguing je druh improvizovaného tanca inšpirovaný pózami modeliek v módnych časopisoch.

Inzercia

Tento tanečný štýl vznikol vo svete černošských homosexuálov a transsexuálov. A je do veľkej miery o rozprávaní vlastného príbehu prostredníctvom pohybu.

Po vydaní skladby Vogue od Madonny 27. marca 1990 a následného videoklipu sa voguing stal z undergroundového hnutia celosvetovým fenoménom. Pieseň sa dostala na prvé miesto vo viac ako 30 krajinách a stala sa Madonniným najpredávanejším singlom v Spojených štátoch.

 

Undergroundová kultúra dnes

Undergroundová ballroom kultúra sa v posledných rokoch dostala do povedomia verejnosti prostredníctvom televíznych relácií a drag klubov. Za posledných 5 až 6 rokov je kultúra drag na vzostupe aj vďaka obrovskej popularite RuPaul’s drag race.

No Newyorská ballroom kultúra mala už od 80. rokov 20. storočia až po súčasnosť veľmi významný kultúrny vplyv. Či už ide o súčasnú popkultúru, módu i slang. Ballroom kultúra prevláda a bude prevládať aj naďalej. Napríklad aj minuloročná téma galavečera MET Gala čerpala priamo z módy a spôsobov vyjadrovania, ktoré sa zrodili z tejto undergroundovej kultúry.

@theonlymanza

Reply to @axelmangilajr its okay honey. I gotchuuu 🤗🥰😘 #fyp #fypシ #foryou #vogue #dip #ballroomscene

♬ Gods Plan Slowed – j.meed

 

 

Dnes je ballroom scéna všade na YouTube, Instagrame a TikToku. Sociálne médiá pomáhajú ľuďom v komunite, aby sa preslávili aj mimo undergroundovej scény. Niektorí už máju vybudované silné fanušikovské základne a pridávajú obsah s témou drag a voguing. Luxusné značky začali vo svojich propagačných akciách uvádzať drag queens. Momentálne drag queens vládnu módnemu priemyslu.

 

 

Zdroje: Heanfler, MozartCultures, AllGayLong, ShondaLand, History, Fansided,

Pokračujte na ďalší príspevok »