Darčeky na Vianoce

Tisíce ľudí myslia na seniorov, ktorí nemajú rodiny. Posielajú im pohľadnice i dary.

Čoraz viac ľudí sa prikláňa k názoru, že Vianoce stratili svoje čaro. Skrátka stali sa celosvetovým kultúrnym a komerčným fenoménom. Pravidelne nakupujeme stromčeky, darčeky či ozdoby. Nehovoriac o jedle, ktorým sa v tomto období neuveriteľné plytvá. Preto je niekedy lepšie vymaniť sa z pazúrov komercie a spraviť niečo inak. Napríklad vybrať sa cestou ekologickejších Vianoc a netradičných darov. Počuli ste už… Prečítať celé

Každý rok sa v USA predá okolo 35 miliónov živých vianočných stromčekov | unsplash.com

Počuli ste už o Vianočnej pošte?

Hovorí sa, že Vianoce nie sú len o daroch. Vlastne celá podstata obdarovávania tkvie v medziľudských vzťahoch. ,,Malou“ pozornosťou symbolicky vyjadrujeme, že nám na tom druhom človeku záleží. Premýšľali ste však niekedy nad starčekmi v domovoch dôchodcov? Tí, na ktorých sa už pomaly zabúda?

Ak ste nad nimi nikdy nepremýšľali, nevadí. Občianske združenie Pohodovo pred piatimi rokmi prišlo s nápadom, ktorý chytí za srdiečko nie jedného človeka. Vymysleli ,,Vianočnú poštu pre seniorov“. Cieľom tejto aktivity je ukázať neznámym starčekom, že na nich niekto myslí a nie sú na tomto svete sami. V praxi to vyzerá tak, že nakúpite pohľadnice, na ktoré napíšte pár hrejivých slov, ako prejav ľudskosti a empatie, čo je v dnešnom svete veľmi vzácne.

Skutočne nejde o to, aby ste dôchodcom venovali fyzické dary, pretože oni nemajú priestor na ďalšie veci. Rovnako  je to aj so sladkosťami, dobrovoľníci z občianskeho združenia ich neodporúčajú posielať, pretože seniori dodržiavajú rôzne diéty.

Rukou písane priania ich vždy potešia. |unsplash.com

Pri písaní radostných odkazov zažívame  okamihy naozajstnej predvianočnej nálady. Možno sa práve táto činnosť stane vašou rodinnou tradíciou.

Projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Ak by ste predsa len trvali na tom, že chcete babičkám a deduškom poslať aj fyzické dary, tak vám predstavujeme projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Cieľom je potešiť seniorov na Vianoce darčekom, ktorý pozostáva z krabice od topánok, ktorú vyplníte maličkosťami. Zakladatelia zbierky na svojej webovej stránke radia, čo neznámym dôchodcom môžete venovať: niečo sladké, slané, teplé, mäkké, voňavé, zábavné  a niečo od srdca.

Oslovili sme aj študentku Janku, ktorá už druhýkrát podporila iniciatívnu myšlienku projektu.

,,K projektu ,,Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ som sa dostala náhodne. Na sociálnej sieti. Videla som, ako sa niektoré moje spolužiačky z vysokej školy zapájajú a fotia už hotové  krabice. Najprv som na to nereagovala, no potom som zistila, že moja sesternica je organizátorkou pre naše mesto – Turčianske Teplice. Predstavila mi projekt a neskôr som sa rozhodla, že aj ja pripravím krabičku pre starčekov.“

osobný archív

Zároveň dodáva, že sa nezapojila len z povinnosti, ale aj z túžby potešiť starých ľudí, ktorí nemajú rodinu a okruh ich najbližších ľudí tvoria spolubývajúci alebo zamestnanci domova sociálnych služieb.

,,Pre mňa osobne je to smutná predstava a pre starčekov ešte smutnejšia realita. Ďalej som už neváhala a pripravila štyri krabice (2 ženské, 2 pánske). Najradšej by som obdarovala všetkých, pretože viem, že aj v našom domove sociálnych služieb máme veľa osamelých seniorov.  Avšak zapojila som sa aj do ďalších projektov, a moje finančne prostriedky nie sú bohužiaľ bezodné“ – smeje sa Janka

Dozvedeli sme sa, že darcovia zväčša nie sú so starčekmi v kontakte. Nevedia, komu konkrétne krabičky poputujú. Organizátori a pracovníci v zariadeniach zbierky darov prerozdelia a následne nafotia na sociálne siete aj s dôchodcami pri ich rozbaľovaní.

,,Na fotkách som zatiaľ nevidela darčeky odo mňa, ale pocit, že aj tie moje urobili radosť, je naozaj neopísateľný. Presne tento pocit vo mne vyvoláva vianočnú náladu. Je to čas, keď sa má rozdávať láska.“ – podotkla študentka pedagogiky

Čím ďalej tým viac ľudí sa zapája do nezištných projektov, ktoré počas sviatkov potešia osamelé babičky či dedkov. Nepomáhajú len starším ľuďom, ale aj sebe, pretože ako Janka v rozhovore spomenula, práve táto činnosť jej navodila tu pravú vianočnú náladu.