Nepodceňujme zdravie našich úst

Potreba ľudí starať sa o svoje zuby je stará ako ľudstvo samo. Prvé záznamy o zubnej kefke sa datujú okolo roku 3000 pred Kristom u Sumerov. Predchodcami zubnej kefky sú špáradlá, drevené paličky, na konci rozstrapkané vetvičky používané Asýrčanmi, Babylončanmi a starými Číňanmi.   Bc. Brigita BORSUKOVÁ (45) | Dentálna hygienička | PRO SANUS, a.s., […]

Potreba ľudí starať sa o svoje zuby je stará ako ľudstvo samo. Prvé záznamy o zubnej kefke sa datujú okolo roku 3000 pred Kristom u Sumerov. Predchodcami zubnej kefky sú špáradlá, drevené paličky, na konci rozstrapkané vetvičky používané Asýrčanmi, Babylončanmi a starými Číňanmi.

 

Bc. Brigita BORSUKOVÁ
(45) | Dentálna hygienička | PRO SANUS, a.s., Poliklinika ProCare Centrál

 

 

Na konci 19. storočia dentálne žurnály začali uverejňovať články o prevencii a profylaktických metódach. Pravdepodobne D.D.Smith z Philadelphie mal veľký vplyv na vznik profesie dentálneho hygienika. V roku 1906 Dr. Alfred Civilion Fones učil svoju sesternicu Irenu Newmanovú, ktorá pracovala ako jeho dentálna asistentka, starať sa o pacientov a udržiavať ich zuby čisté. Používal ju ako pacientku a neskôr bol on sám jej pacientom. V roku 1913 Fones založil prvú školu pre dentálnych hygienikov v Bridgeporte, v štáte Connecticut. Neskôr v rokoch tridsiatych a štyridsiatych sa otvárali školy v Nórsku, Veľkej Británii, Kanade a v ďalších desaťročiach už po celom svete. Na Slovensku vznikla prvá škola vo Zvolene v roku 1992.

Potreba dentálnej hygieny má základnú úlohu pri presadzovaní prevencie v živote pacienta. Prevencia je súhrn metód a opatrení, ktorých cieľom je zabrániť vzniku zubného kazu, zápalu, čeľustno-ortopedických anomálií, úrazom zubov a nádorov. Predpokladom je správna motivácia a informácie v oblasti orálnej hygieny, výživy a fluoridácie.

Prevenciu okrem zubného lekára vykonáva dentálna hygienička. Je hlavnou súčasťou jej práce. Vykonáva sa individuálne alebo skupinovo. Dentálna hygienička pracuje samostatne, ale vždy pod dozorom zubného lekára. Jej úlohou je pomôcť zorientovať sa pacientom v spleti zubných pomôcok a vybrať tie správne pre konkrétneho pacienta. Denne k nám prichádzajú pacienti na ošetrenie s nánosmi plaku a zubného kameňa, s krvácajúcimi ďasnami, so zápachom z úst, s kývavosťou zubov a ich rozostupom. Tieto problémy sú dôsledkom nedostatočnej ústnej hygieny. Potreba je, aby si pacient raz denne vyčistil zuby tak, že na nich neostane žiaden plak, nevytvorí sa zubný kameň, nevznikne zápal a krvácanie a ani zápach.

Zubný kaz a zápal ďasien nie sú dedičné ochorenia, sú následkom nesprávnej techniky čistenia zubov a používania nevhodných zubných pomôcok alebo žiadnych. Zubný lekár často v návale práce ošetrí „špinavý zub“, ktorý pacient bez doporučenej vhodnej individuálnej starostlivosti po čase aj tak stratí.

Výplň bez vysvetlenia príčiny je len liečba symptómu a choroba pokračuje ďalej. Žijeme v rýchlej dobe a preto si aj orálnu starostlivosť často uľahčujeme používaním ústnych vôd a „vhodných“ zubných pást, ktorými nás zaplavuje reklama. Ich používanie bez správnej techniky čistenia zubov a použitia vhodných pomôcok vedie opäť k zakrývaniu príznakov, no nevedie k odstráneniu príčiny. Na očistenie zubov nám stačí zubná kefka a vhodne zvolená pomôcka na dočistenie medzizubných priestorov.

Všetky tieto informácie sa dozvieme v ambulancii dentálnej hygieničky, ktorej cieľom je vytvoriť ideálne hygienické podmienky v ústach, zvyšovať záujem pacienta o jeho orálne zdravie, kladne ovplyvňovať pacienta pred ošetrením u zubného lekára. Dentálna hygienička pomáha lekárovi pri dentálnom vyšetrení, vyšetruje vitalitu zubov, stav parodontu, ústnej hygieny, odstraňuje tvrdé a mäkké nánosy, robí hlboké čistenie tzv. zatvorené kyretáže parodontálnych vačkov, leští korene, fluoriduje, leští a upravuje výplne, u detí pečatí fisúry po vyšetrení zubným lekárom. V prípade ortodontických pacientov zhotovuje študijné modely, podľa pokynov lekára odstraňuje zámky a krúžky, vymieňa gumičky.

Dentálna hygienička na základe dôkladného vyšetrenia dutiny ústnej a ošetrení, pomôže a odporučí pacientovi zvoliť správnu techniku čistenia zubov, vyberie vhodné pomôcky pre domácu starostlivosť a priamo v ambulancii nacvičí postup jeho domáceho čistenia a poradí v oblasti výživy. Pacientovi vysvetlí príčiny vzniku jeho ochorenia, informuje ho, ako je možné týmto ochoreniam predchádzať a ako sa dajú liečiť. Naučí pacienta čo je v jeho ústach zdravé a čo choré, vedie ho k tomu čo je v hygiene najdôležitejšie. V zásade platí že dobre motivovaný pacient je dobre informovaný pacient. Všetky tieto poznatky vedú nielen k orálnemu zdraviu, ale aj zdraviu celého tela, nakoľko je dokázané na základe štúdií, že závažné ochorenia v dutine ústnej vyvolávajú aterosklerotické ochorenia ciev, poškodzujú vnútornú výstelku tepien, zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infarktu myokardu, pravdepodobnosť mozgovej mŕtvice a výskumy dokázali, že vplyv škodlivých látok spôsobuje predčasné pôrody a zníženú hmotnosť novorodencov.

Zubný kaz a zápaly v dutine ústnej sú veľmi časté infekčné ochorenia. V spolupráci so zubným lekárom, je úlohou a cieľom dentálnej hygieničky predchádzať týmto ochoreniam, zostaviť plán liečby, preventívnych opatrení a kontrol vytvorených priamo pre každého pacienta individuálne a tým pomôcť dosiahnuť efektívnu starostlivosť o jeho orálne zdravie.

Nezabudnite sa postarať o svoje zdravie v ústach pravidelnou návštevou zubnej hygieničky, minimálne 2x ročne a zoberte so sebou aj svoje deti, ktoré je potrebné viesť už v rannom veku k starostlivosti o svoje zúbky a ďasná.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019