Od mýtov k realite a ďalej

Prvé zmienky o umelých mechanických bytostiach možno nájsť už v gréckej mytológii, za všetky spomeňme v Homérovej Iliade spomínané zlaté pomocníčky boha Hefaista či automatické trojnožky, ktoré vozili bohov na Olymp. Umelou bytosťou bol aj obor Talos či zvodná Pandora.
Prvé automatické mechanizmy na báze hydrauliky a pneumatiky boli vytvorené Filónom z Byzancie a neskôr Herónom z Alexandrie. Podobné zručnosti predvádzal neskôr aj arabský polyhistor Al-Jazari a niektoré automatické mechanické zariadenia navrhol aj renesančný génius Leonardo da Vinci.

Počnúc 16. storočím sa stala výroba mechanických automatov doménou hodinárskych majstrov. Spomeňme napríklad Juanela Turriana a jeho mechanického mnícha, Jacques de Vaucansona, ktorý vystavoval známu mechanickú kačicu, flautistu a bubeníka či slávneho automatického pisára, kresliara a hudobníčku z dielne Pierre Jaquet-Droza a jeho syna. Použitá technológia mechanického záznamu inštrukcií pre riadenie pohybu končatín týchto automatov už potom nemala ďaleko k prvému automatickému tkáčskemu stavu Basile Bouchona a sústruhu Christophera Spencera. Zásadnú zmenu v použitých technológiách priniesol rozvoj polovodičovej číslicovej riadiacej elektroniky.
Prvý priemyselný robot vhodný na manipuláciu s dielcami vytvorený americkou firmou Unimation bol nasadený na výrobnej linke v roku 1961. Zakrátko nasledovali prvé kozmické automaty na prieskum Mesiaca a susedných planét. Začínajú sa rozvíjať aj vojenské aplikácie, napr. bezpilotné lietadlá a miniponorky. Prvé lekárske aplikácie prišli vzhľadom na chúlostivosť témy na radu až v druhej polovici 80. rokov.

Neskôr sa rozširujú oblasti aplikácie robotov najmä o problematiku zneškodňovania výbušnín, prieskumných a záchranárskych prác. Objavujú sa robotické hračky (AIBO), robotické stavebnice pre stavbu robotov používaných v rámci rôznych súťaží (LEGO Mindstorm) a prvé domáce roboty, ako napr. robotické vysávače, kosačky či roboty na umývanie podláh (napr. od firmy iRobot).
V budúcnosti možno očakávať spolu s ďalším zdokonaľovaním robotov ich nasadenie v každodennom živote – všade tam, kde je to pre človeka, ako ich tvorcu, výhodné.

Prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.