HISTÓRIA

O ktorých ste už počuli? Najzáhadnejšie zmiznutia v Bermudskom trojuholníku

Bermudský trojuholník je od objavenia Ameriky synonymom zvláštnych udalostí a záhadných zmiznutí. Úsek oceánu medzi Miami, Bermudami a Kostarikou, tiež známy ako Diablov trojuholník, je jedinečnou časťou Atlantického oceánu. Na tomto úseku sa v minulom storočí stalo viac ako 50 záhadných zmiznutí. Čo však zostáva nezodpovedané, je to, čo spôsobuje toľko zmiznutí? Niektorí obviňujú kruté… Prečítať celé
Vydané 30. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Čo však zostáva nezodpovedané, je to, čo spôsobuje toľko zmiznutí? Niektorí obviňujú kruté poveternostné podmienky alebo šialené prírodné katastrofy, zatiaľ čo iní sa obrátili na nadprirodzeno.

Nech už je skutočný dôvod akýkoľvek, stále existuje nespočetné množstvo zmiznutí, pri ktorých rôzni odborníci a internetoví detektívi ostávajú bezradní a pýtajú sa, čo sa skutočne deje v Bermudskom trojuholníku.

Najviac frustrujúce zmiznutia, ktoré ostávajú dodnes nevyriešené

Ellen Austin a kauza Bermundský trojuholník. Zdroj: skeptoid.com

Ellen Austinová

V roku 1881 vyrazila Ellen Austin z Liverpoolu do New Yorku. Loď, ktorá prevážala pasažierov emigrujúcich do Ameriky, bola na mori už niekoľko týždňov, keď kapitán neplánovane skrátil cestu cez Sargasové more. Táto trasa, známa svojou búrlivou povahou, viedla Ellen Austin cez Bermudský trojuholník. Krátko na obchádzke kapitán v diaľke zbadal ďalšie plavidlo, ktoré sa plavilo nepravidelne. Loď vyzerala opustená a pohybovala sa nepredvídateľne.

Kapitán Griffin z Ellen Austin, presvedčený, že ide o nejakú formu pasce, udržiaval bezpečnú vzdialenosť dva dni, kým nariadil posádke, aby išla na palubu a preskúmala, prečo loď nereaguje na ich volania.

Zistilo sa, že loď je opustená s neporušeným nákladom. Nič nenasvedčovalo násiliu ani rozumnému dôvodu na opustenie lode. Kapitán Griffin nariadil, aby malá časť jeho posádky išla na druhej lodi, a aby sa spolu plavili do New Yorku. Krátko na to, oddelila obe lode silná búrka. Keď búrka pominula a kapitán Griffin opäť uvidel tajomnú loď, zastavil vedľa a zistil, že opäť ostala opustená, bez známok krviprelievania a poškodenia.

Či už bol kapitán Griffin príliš vystrašený na to, aby stratil ešte viac posádky, alebo ho tlačil čas a zdroje, rozhodol sa opustiť loď a pokračovať do New Yorku. Inkriminovanú loď už nikto nikdy nevidel.

Loď USS Cyclops, ktorá zmizla na Bermudách v roku 1918. Zdroj: time.com

USS Cyclops

Dňa 4. marca 1918 sa loď USS Cyclops vydala na plavbu smerujúcu do Baltimoru v štáte Maryland. Keďže na svojej trase nemala naplánované žiadne zastávky, mala doraziť do prístavu s plným nákladom mangánovej rudy 13. marca. Loď však do zamýšľaného cieľa nikdy nedorazila.
Posledná správa prijatá z lode hlásila, že „Počasie je dobré, všetko je v poriadku.“ a nedostatok akýchkoľvek trosiek alebo správy SOS viedol mnohých k špekuláciám, čo mohlo spôsobiť, že loď a jej posádka zmizli niekde v deväťdňovom okne. Do dnešného dňa zmiznutie USS Cyclops a jej 305 člennej posádky zostáva najväčšou zaznamenanou stratou na životoch v histórii amerického námorníctva.

Witchcraft

Witchcraft bol 23-metrový luxusný krížnik, ktorý zmizol večer 22. decembra 1967. Majiteľ lode pozval svojho blízkeho priateľa na menšiu plavbu, aby sa pozrel na vianočné svetlá nad vodami Miami.

Plán bol ísť na krátku vzdialenosť na more, vypnúť motor a užiť si scenériu.
O 21:00 tej noci prijala pobrežná hliadka Miami tiesňové volanie, ktoré ich pokojne informovalo, že loď narazila do niečoho vo vode a bude si vyžadovať odtiahnutie z menej ako kilometra od pobrežia.

Majiteľ uviedol, že nejde o núdzový prípad a že vypália svetlicu, aby pobrežnú stráž informovali o presnej polohe lode. O necelých 20 minút neskôr pobrežné stráže dosiahli bod, v ktorom si mysleli, že bol hovor uskutočnený, ale po Witchcraft-e ani svetliciach nebolo ani stopy. Witchcraft ani jej dvoch pasažierov už nikdy nevideli.

Let 19/PBM Mariner

Azda najznámejšie zo zmiznutí v trojuholníku sa udialo tesne po druhej svetovej vojne.

5. decembra 1945 už boje v Pacifiku síce skončili, ale americké letectvo bolo naďalej v pohotovosti. Keď Flight 19, skupina piatich bombardérov Avenger Torpedo, vzlietla z Fort Lauderdale 5. decembra, očakávali, že ich trojhodinová bombardovacia cesta bude rovnako jednoduchá ako lety, ktoré absolvovali nespočetnekrát predtým.
Krátko po zhodení nákladu replík bômb sa hliadka začala dostávať do problémov. Poručík Charles C. Taylor, skúsený pilot, veril, že jeho kompas začal zlyhávať a že let 19 letel nesprávnym smerom. Znepokojený Taylor kontaktoval iného leteckého inštruktora námorníctva, ktorý letel blízko pobrežia Floridy. Keď sa počasie stále viac zhoršovalo, Taylor išiel proti protokolu a niektorí z jeho mužov vycítili jeho chybu, spochybnili jeho rozhodnutie pokračovať na severovýchod a presvedčili ho, aby sa otočil a zamieril späť na západ.

Z neznámych dôvodov však opäť otočil let späť, stále znepokojený, že sú niekde nad zálivom. Ako letel ďalej od pevniny, ich vysielanie bolo čoraz slabšie.
Posádka, ktorá lietala dlhšie, ako bol stanovený čas, sa začala obávať, že nebude schopná opraviť navigáciu skôr, ako sa minie palivo. Vo svojom poslednom prenose Taylor svojim mužom povedal, že akonáhle prvé lietadlo klesne pod desať litrov paliva, všetci spoločne vypadnú, aby mali väčšiu šancu na záchranu. O niekoľko minút neskôr prenos skončil.
Námorníctvo s istotou, že let klesol do oceánu, okamžite spustilo pátracie a záchranné zložky. Dva člny Mariner boli prinútené hľadať stratený let 19, avšak 20 minút po štarte jeden z Marinerov zmizol z radaru. Ani 13 členov posádky, 5 pilotov letu 19, ani trosky žiadneho z lietadiel neboli nikdy nájdené.