Najvzácnejšia komodita zvaná ČAS

Nie je čas, čo každý chce, ale stále zúfalo nemôže získať? Z pohľadu ľudskej bytosti môže byť čas považovaný za najcennejšiu komoditu na planéte Zem. Na rozdiel od dospelých ho väčšinou ľudia v mladom veku nevnímajú týmto spôsobom, pretože mávajú oveľa viac voľného času ako dospelí. Je však pravdou, že čas je veľmi vzácny a… Prečítať celé
Vydané 2. júna 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Head of Sales @ United Technologies Group
Partner @ Wanderer Capital
Student @ Santa Clara University, Silicon Valley
Bratislava, Slovensko

Nie je čas, čo každý chce, ale stále zúfalo nemôže získať? Z pohľadu ľudskej bytosti môže byť čas považovaný za najcennejšiu komoditu na planéte Zem. Na rozdiel od dospelých ho väčšinou ľudia v mladom veku nevnímajú týmto spôsobom, pretože mávajú oveľa viac voľného času ako dospelí. Je však pravdou, že čas je veľmi vzácny a nik nevie dopredu, koľko mu ho bolo pridelené.

Čas je nepredvídateľná a zároveň základná životná premisa. Je len malé percento ľudí, ktorí považujú život a čas ho žiť za šťastie. Pri všetkých povinnostiach, úlohách a napätí moderného sveta pravdepodobne väčšina z nás netrávi príliš dlho utváraním si názoru o tomto základnom nastavení. Čas má nepredstaviteľnú hodnotu, a preto by ľudia mali žiť naplno. Každý človek by mal využívať čas na veci, ktoré naozaj chce robiť čo najmúdrejšie a čo najefektívnejšou cestou. Inými slovami by sme sa mali snažiť byt produktívni do tej miery, ako to je len možné.

Snažme sa používať čas na aktivity, ktoré sú pre nás pozitívne a napĺňajú naše túžby. Dĺžka života, ktorý opäť pozostáva z času, samozrejme, závisí od našich návykov, genetických predispozícií a ďalších faktorov. Ako však trávime náš čas je záležitosťou našej voľby, a pretože čas sa nedá zastaviť, jediné, čo vieme ovplyvniť, je spôsob, akým ho využívame. Inak povedané, náš život a čas je pohybujúci sa automobil a rozhodnutie šoférovať po diaľnici alebo pozdĺž vyhliadkovej trasy je len na nás.

Je to pravdivé a možno bizarné, ale náš čas – či už deň, mesiac alebo celý život môže prebiehať krkolomným tempom pripomínajúc športové auto na závodnom okruhu, alebo môže byť hladkou jazdou po ceste obklopenou nádhernou krajinou. Na tejto ceste vieme vnímať všetky jej krásy a tie pekné veci vo svete a tým pádom skutočne život žiť. Premýšľam o tom, ako ľudia používajú materiálne veci na to, aby vyjadrili hodnotu. Je iróniou, že reálna hodnota a tá najcennejšia komodita v našich životoch je čas, ktorý máme k dispozícii. Tie materiálne veci, ktoré považujeme za cennejšie ako svoj čas, sú síce fyzicky hmatateľné, ale štastie na nich nezávisí. Chvíle, ktoré môžeme zdieľať s rodinou, priateľmi a príbuznými skrývajú skutočnú hodnotu.

Často zohrával čas veľmi dôležitú úlohu v histórii ľudstva. Ktohovie ako dlho by trvala vojna, keby Alan Turing nerozlúštil kód Enigma tak rýchlo? Možno by príjazd lode Mayflower do Nového Sveta vyzeral inak, keby sa plavila o niekoľko dní viac. Buďme si neustále vedomí nášho času na tejto planéte. Je skutočne tou najvzácnejšou komoditou.

 

 

 Filip Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »