Udržateľnosť zdravia v dnešnej dobe

Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody, a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Najväčší vplyv na udržateľnosť vlastného zdravia má každý sám skrz to, ako žije a ako prispieva k pohode v celej spoločnosti. Prostredie a životný štýl počas celého života človeka rozhodujú o zdraví v takmer 90% prípadov. Definujúce faktory sú […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody, a nie len neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Najväčší vplyv na udržateľnosť vlastného zdravia má každý sám skrz to, ako žije a ako prispieva k pohode v celej spoločnosti. Prostredie a životný štýl počas celého života človeka rozhodujú o zdraví v takmer 90% prípadov. Definujúce faktory sú kvalita a množstvo stravy, pravidelný telesný pohyb, atmosféra a spolupatričnosť v rodine. Menej známe, avšak rovnako podstatné sú nezávadnosť životného prostredia, sociálna stabilita a zmysluplná práca.

Mudr. Peter Tatár, Csc.
Internista, Poliklinika ProCare | Bratislava

Len zostávajúcich 10% zdravia môže ovplyvniť zdravotná starostlivosť samotná pomocou preventívnych prehliadok, včasnej liečby a ďalších známych opatrení. Nepriamo má na zdravie vplyv rozumná zdravotná výchova, dobré všeobecné vzdelanie a vo všeobecnosti zodpovedné a etické povedomie a korektné správanie sa jednotlivcov.

Naopak nevzdelanosť, predsudky a mýty o zdraví a chorobe, podceňovanie osobnej zodpovednosti za vlastné zdravie, nezvládanie vlastnej životnej role a spoločenská nestabilita a nesloboda zdravie poškodzujú. Ako žiť zdravšie? Predovšetkým rovnováha každodenných „maličkostí“ je pre zdravie nesmierne dôležitá. Jedlo, spánok, práca, pohyb, oddych, komunikácia a spolupráca v rodine a okolí, v ktorom žijeme.

To sú veci, ktoré robíme každý deň. Ich dlhodobý význam si bežne neuvedomujeme. Avšak aj malá odchýlka sa postupne hromadí. Pomaly rastie nadváha, únava, stres. Zhoršuje sa telesná kondícia. Rastie duševné napätie. Nečakané zemetrasenia spôsobujú následky fajčenia, alkoholu či ďalších drog. Dôsledky sa hromadia roky a často si zhoršenú kvalitu vlastného života ani neuvedomujeme. Niekto sa zbadá, až keď príde infarkt, cukrovka alebo rakovina.

Fajčenie, sedavý spôsob života a prejedanie sa najviac zhoršujú zdravie na Slovensku. Našťastie, na nápravu nikdy nie je neskoro. Zaveďte si do života pravidelnosť. Začnite jesť zdravo. Schudnite. Začnite sa hýbať, naozaj hýbať, nielen zísť k autu a do výťahu. Zlaďte spánok, jedlo a telesnú aktivitu. Zharmonizujte domácnosť, rodinu, prácu a voľný čas, oddych a dovolenku. Väčšinu z toho môže ovplyvniť každý sám. A zvyčajne to aj sám dokáže.

Platí, že väčšina z nás jedáva zbytočne veľa. Asi pätina ľudí má sklon k cukrovke, ale každý, kto je veľmi dlho veľmi tučný, ju dostane. Zdravá výživa, to je aj správny výber hlavných živín – bielkovín, cukrov a tukov a ich kvalita. To isté platí aj pre vitamíny, esenciálne aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny, minerály ako vápnik alebo železo, a stopové prvky ako selén alebo kobalt. Súčasťou správnej výživy je, samozrejme, dostatok tekutín. Áno, myslí sa tým pitná voda. Okrem množstva a kvality je zdravá výživa aj správne rozložená počas dňa. Takmer úplné obmedzte jednoduché cukry, výrazne obmedzte škroby (teda najmä chlieb a pečivo) a pite výlučne nesladené tekutiny. Zdravo jesť pomôže zažehnať alebo podstatne oddialiť infarkt. Plné zdravie sa nezaobíde bez fyzickej kondície. Znamená to pravidelný pohyb – fyzickú prácu alebo šport, teda aspoň každý druhý deň najmenej 45 minút intenzívneho pohybu. Pohybu, ktorý zaťažuje svaly. Napríklad beh, plávanie, bicyklovanie, prechádzky, kolektívne športy a silové cvičenia. Dobrá fyzická kondícia vplýva na správne využitie živín, dobrú prácu srdca, trávenia a vylučovania a na zdravé zloženie tela bez nadbytku tuku.

Odstránenie stresu, nesprávnych návykov a duševného napätia je niekedy ľahšie za pomoci okolia – s podporou rodiny, priateľov a odborníkov z oblasti telesného a duševného zdravia. Kvalitu životného prostredia – ovzdušia, vody, pôdy, ľudských sídiel, ochranu prírody a kvalitu a nezávadnosť potravín zvyčajne nemôže ovplyvniť človek sám, ale tiež sa zakladá na osobnej zodpovednosti. Medicína samotná má nielen liečiť choroby, ale má aj preventívne povinnosti. Preto musí byť zameraná aj na zdravých ľudí.

Preventívne prehliadky a skríning môžu predchádzať alebo zmierniť následky závažných ochorení, akými sú nádory, cukrovka, vysoký krvný tlak či srdcovocievne ochorenia. Dožívame sa vyššieho veku ako v predchádzajúcich desaťročiach. K dlhším rokom chceme mať aj lepšiu kvalitu života. Stále však strácame zbytočne veľa rokov kvôli rozhodnutiam, ktorým sme mohli predísť.

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.

21. augusta 2019

Krása je stále v jednoduchosti, platí to aj pre kávu

To, že krása spočíva v jednoduchosti, je stará múdrosť platná aj dnes. Dokonca by sme mohli tvrdiť, že vo svete, v ktorom sa na nás valia desiatky a desiatky technologicky prepracovaných a komplikovaných produktov, je jednoduchosť príjemným spestrením ponuky. Kávovar Chemex Ottomatic je založený práve na myšlienke jednoduchosti a transparentnosti, avšak pridáva k nim výborné […]

27. júna 2018


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019