Najnebezpečnejšie medúzy sveta vás zlikvidujú fyzicky aj psychicky

V moriach našej planéty je známych takmer 200 druhov medúz. Zatiaľ čo mnohé z nich sú celkom neškodné, existuje niekoľko druhov, ktoré majú vysoko jedovaté bunky, ktoré môžu ľuďom spôsobiť vážne následky – napríklad extrémnu bolesť alebo dokonca smrť. Obete by mali v prípade popŕhlenia vždy okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vyhli mnohým vážnym… Prečítať celé

V moriach našej planéty je známych takmer 200 druhov medúz.

Obete by mali v prípade popŕhlenia vždy okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vyhli mnohým vážnym zdravotným rizikám, ktoré tieto jedovaté medúzy predstavujú pre ľudí.

Dajte si obzvlášť veľký pozor na tieto jedovaté a najsmrteľnejšie medúzy!

Chironex Fleckeri (morská osa)

Chironex Fleckeri je najjedovatejšia najsmrteľnejšia medúza na svete, prezývaná aj morská osa alebo štvorhranka smrteľná.

Je jedným z najsmrteľnejších druhov medúzy nielen kvôli svojmu smrteľnému jedu.

Táto medúza je takmer neviditeľná, takže je veľmi ťažké ju spozorovať.

Uprednostňujú lov cez deň a v plytkých vodách.

To zvyšuje pravdepodobnosť, že prídu do kontaktu s plavcami, ktorí si užívajú čas v mori a na pláži.

Jed Chironex fleckeri je najsilnejší zo všetkých druhov medúzy – má schopnosť zabiť dospelého muža dávkou, ktorá váži približne ako jedno zrnko soli.

Jediné bodnutie môže spôsobiť extrémnu bolesť a neznesiteľné pocity pálenia, a ak sa rýchlo nezasiahne, môže spôsobiť zástavu srdca a smrť.

Spoznáte ju podľa bledomodrej priehľadnej farby a štvorhrannej zvončekovej hlavy.

Každý roh jej zvonovej hlavy môže mať až 15 chápadiel, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 3 metrov!

Táto extrémne jedovatá medúza žije predovšetkým v pobrežných vodách Austrálie, Novej Guiney a v celom Indo-Pacifiku.

Za posledných 80 rokov jej bolo pripísaných približne 63 ľudských úmrtí iba v Austrálii.

Chironex Fleckeri. Zdroj: istockphoto.com

Chiropsalmus Quadrigatus (ohnivá medúza)

Tento druh medúzy je menšou verziou morskej osi.

Žije vo vodách Indo-Pacifiku a západného Atlantického oceánu.

Uštipnutie Chiropsalmus Quadrigatus je veľmi bolestivé a v určitých prípadoch môže byť smrteľné.

Jej uštipnutie môže spôsobiť zástavu srdca, zlyhanie dýchania s akútnym pľúcnym edémom alebo smrť.

Medzi charakteristické znaky patrí prívesok na všetkých štyroch stranách zvona a sedem dlhých plochých chápadiel vyrastajúcich z každého z týchto príveskov.

Irukandji

Maličká Irukandji je ďalšou medúzou, ktorá sa nehrá, keď príde na jej jedovaté bodnutie.

Kedysi boli známe len v austrálskych vodách, no v posledných rokoch sa rozšírili a boli spozorované aj na Floride, v Japonsku, Thajsku a dokonca aj na Britských ostrovoch – čo viedlo k rastúcemu znepokojeniu nad možným globálnym šírením tejto smrteľne jedovatej medúzy.

Jej malá veľkosť – približne ako necht dospelého človeka – a takmer priehľadné telo, z nej robí neuveriteľnú hrozbu pre ľudí, ktorí vo väčšine prípadov pocítia popáleniny bez toho, aby videli útočníka.

Uštipnutie Irukandji spôsobí to, čo je známe ako Irukandji syndróm, pri ktorom obeť pocíti silnú bolesť, ktorá môže trvať až 12 hodín.

Medzi prejavy patria:

• pocity pálenia na koži,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • neznesiteľné žalúdočné kŕče,
  • svalové kŕče v nohách a rukách,
  • vážne srdcové problémy,
  • zvláštny psychologický symptóm, ktorý spôsobuje, že obeť zažíva pocity blížiacej sa záhuby, čo ju núti prosiť o smrť.

Pacienti veria, že zomrú, a sú si tým takí istí, že veľa krát prosia svojich lekárov, aby ich zabili, len aby to mali za sebou.

Napriek tomu uštipnutie Irukandji nie je okamžitým rozsudkom smrti.

Aj keď je to bezpochyby jeden z najnebezpečnejších druhov medúzy na svete, pokiaľ ľudia dostanú rýchlu a správnu liečbu, zvyčajne prežijú.

Muž po útoku medúzy. Zdroj: journal.medizzy.com

Morbakka Fenneri (ohnivá želé)

Morbakka fenneri známa ako ohnivá želé, žije v teplých vodách východnej a severnej Austrálie.

Je to o niečo väčší druh medúzy ako ostatné na tomto zozname.

Na dĺžku meria približne 10 centimetrov, má pevné telo a na vrchu sa nachádzajú jasne ružové výčnelky podobné bradaviciam.

Jej o niečo viditeľnejšia veľkosť znamená, že väčšina ľudí, ktorých Morbakka fenneri uštipne, zvyčajne dokáže nájsť zdroj útoku v blízkosti.

Aj keď sú popŕhlenia skutočne bolestivé a spájajú sa so závažným syndrómom Irukandji, zvyčajne nie sú život ohrozujúce.

Alatina Alata

Táto nebezpečná medúza sa hemží pri pobreží a zátokách na Havaji a iných častiach Pacifiku, ako aj pozdĺž pláží Pakistanu v Arabskom mori.

Jej popŕhlenie je miernejšie v porovnaní s inými druhmi na tomto zozname.

Pri popŕhlení by mali obete poliať postihnutú oblasť octom a aplikovať obklady, ktoré znížia bolesť a opuch.

Avšak jej uštipnutie môže spustiť syndróm Irukandji, preto je dôležité zostať ostražitý a pri uštipnutí okamžite vyhľadať lekársku pomoc.