AUTO

Na Slovensku sa dnes začala stavať fabrika na batérie pre elektromobily

Vydané 2. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

VÝROBA BATÉRIÍ PRE ELEKTROMOBILY NA SLOVENSKU. Ilustračná fotografia

Slovensko sa ešte viac ponorí do závislosti na automobilovom priemysle, tvrdia kritici silnej prepojenosti slovenskej ekonomiky so zahraničnými automobilkami.  Na druhej strane Slovensku tieto automobilky prinášajú prosperitu a svetové renomé automobilovej veľmoci, čo sa do počtu vyrobených áut na jedného obyvateľa týka. Lenže nie každá nová spoločnosť pôsobia u nás podporuje takúto nezdravú závislosť, najnovšie sa stretávame s opačným prístupom – budovaniu závislosti európskej mobility práve na Slovensku.

Pri Voderadoch sa dnes spustila výstavba novej výroby akumulátorov pre elektromobily. Ide o integrované centrum na výskum, vývoj a výrobu batérií, prvé svojho druhu, spoločnosti InoBat Auto.

Na rozdiel od automobiliek je však InoBat Auto slovenská spoločnosť. Podľa vlastných slov prináša unikátny výskum a vývoj, ktorý prispeje k prechodu Slovenska na znalostnú ekonomiku a zabezpečí konkurencieschopnosť automobilového priemyslu. V rámci svojej dlhodobej stratégie na Slovensku čoskoro postaví aj recyklačné centrum na spracovanie batérií, čím by mohla ešte viac prispieť k viazanosti európskej mobility na Slovensko.

Dokončenie stavby je plánované na druhý kvartál budúceho roka. „Súčasťou R&D centra bude aj pilotná linka na výrobu prémiových batérií, šitých na mieru pre výrobcov elektrovozidiel. Budúci závod sa nachádza na pozemku s rozlohou 27 000 m², ktorý InoBat získal od spoločnosti TPS EU patriacu pod kórejskú Fine DNC,“ uvádza InoBat Auto vo svojej tlačovej správe.

Spoločnosť sa rozhodla prestavať už existujúcu halu, a to hlavne z ekologických dôvodov. Zároveň, všetky kroky v rámci výstavby, ale aj samotná hala, budú priateľské k životnému prostrediu. Z posudzovania EIA vyplýva, že využívané technológie nebudú produkovať ani žiadne odpadové vody.

INZERCIA

Marián Boček z firmy InoBat Auto počas otvorenia výstavby nového centra.

V rámci úprav v hale prejde rekonštrukciou napríklad aj podlaha a predstavitelia spoločnosti ubezpečujú verejnosť, že už dnes počítajú s dôslednou ochranou pred prípadnými chemickými haváriami.

Hala vo Voderadoch bude ekologická, neobmedzí dopravu ani obyvateľov v okolí a prvé batérie by mali byť vyrobené už budúci rok, vrátane testovacích batérií pre známu značku SOR. Výroba bude využívať obnoviteľné zdroje energie zo siete, hala A bude zásobená zelenou energiou z gridu, v prípade haly B sa plánuje vlastná fotovoltaika.

Prevádzka ďalej nebude nijakým spôsobom zvyšovať hlučnosť vo svojom okolí a obec Voderady nepocíti ani žiadne dopravné zaťaženie. Pri maximálnej kapacite prevádzky sa predpokladá doprava na úrovni 6 kamiónov denne, pričom doprava bude smerovaná z diaľnice a nie cez obec.

Veľký potenciál zo Slovenska

Spoločnosť InoBat Auto je jednou z mála európskych firiem pôsobiacich v oblasti batériového biznisu. Od svojej konkurencie sa odlišuje, okrem iného, aj spôsobom výroby svojich batérií. Tie chce vyrábať každému zákazníkovi na mieru podľa jeho špecifických potrieb, čím sa odlišuje od tradičného katalógového prístupu konkurencie. InoBat Auto totiž venuje veľkú pozornosť práve vývoju chémie svojich batérií, vďaka čomu dokáže potrebné atribúty prispôsobiť požiadavkám klienta.

Prvý prototyp takejto batérie spoločnosť predstavila minulý rok na Globsec Tatrasummite. InoBat Auto batérie sú aktuálne testované v Kórei, pričom podľa vyjadrení predstaviteľov prekonali ich očakávania už aj predbežné výsledky testov. „V Kórei aktuálne prebiehajú výkonnostné testy našich NMC622 batérií. Ukončené by mali byť už v 2. kvartáli tohto roka, konkrétne v júni. Ďalšie, NMC811 batérie, ktoré budú mať nižší obsah kobaltu, budú vyrobené v 3. kvartáli tohto roku, dostupné na testovanie by mali byť v 4. kvartáli,“ spresnil Marián Boček, CEO spoločnosti.

Slovenské batérie od InoBat Auto môžu byť, v porovnaní s konkurenciu, komerčne dostupné podstatne rýchlejšie a budú vyrábané na mieru pre akékoľvek elektrické vozidlá. InoBat Auto sa tak stáva svetovým lídrom v tejto oblasti a vízia vytvoriť najlepšie batérie tak, aby vyhovovali najvyšším potrebám výkonu, bezpečnosti a nákladov na rôzne typy elektrických vozidiel (pozemných či leteckých) je dnes realitou.

Jedným z ďalších cieľov spoločnosti je aj spolupráca s akademickou obcou, či podpora vzdelávania v oblasti elektromobility a batériového biznisu. V spoločnosti InoBat Auto pracujú poprední slovenskí aj zahraniční experti s dlhoročnými skúsenosťami zo značiek ako je Tesla, BMW, Aston Martin, Nissan či mnohých ďalších. To všetko zvyšuje aj príťažlivosť Slovenska v očiach investorov. Títo experti sú aktívne zapojení do chodu spoločnosti aj cez projekty ako je edukačný program BATTERYacademy, či stáže pre študentov na podporu vzdelania v tejto oblasti.