Tradičná čínska medicína

Čítanie na 5 min.

Na pohľad drastické bankovanie je očistou od toxínov a bolestí


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1

Obľúbenosť vo svete

Bankovanie je bezpečná, tradičná liečba, ktorá pomáha vyriešiť chronické svalové napätie a bolesť rýchlejšie ako samotná masážna terapia. Ľudia znovu objavujú jeho blahodarné účinky.  Obľubujú ho vrcholoví olympijskí atléti aj hollywoodske pop-hviezdy. Táto metóda je čoraz častejšie vyhľadávaná hlavne kvôli zmierneniu chronickej bolesti svalov. Vedeli ste však, že bankovanie sa dá použiť aj na liečbu mnohých iných ťažkostí?

Ako funguje bankovanie alebo „cupping therapy“?

Na začiatok je potrebné vedieť, do čoho idete, aby ste nezostali pri samotnom zákroku prekvapení.  Sklenené, bambusové alebo plastové banky sa prikladajú priamo na kožu, na ktorej sa následne prisajú. Tie sklenené sa pre lepší výsledok pred použitím nahrejú, čím vzniká podtlak. Na vytvorenie podtlaku pri plastových bankách sa môže využívať zasa pumpa. Na začiatku môžete vnímať nepríjemný pocit, ktorý neskôr ustúpi. Banky sa prikladajú na postihnuté miesto na 5 až 20 minút – dĺžka liečebného procesu závisí od závažnosti problému. Po procese sa vám zjavia na tele tmavé podliatiny podobné modrinám, no tie do pár dní zmiznú.

Čo nám napovedá farba podliatín?

Kožné reakcie po bankovaní a ich význam. Vysvetlenie pod obrázkom: 1. riadok zľava doprava., 2. riadok opäť zľava doprava. Zdroj: pinterest.com Kožné reakcie po bankovaní a ich význam. Vysvetlenie pod obrázkom: 1. riadok zľava doprava., 2. riadok opäť zľava doprava. Zdroj: pinterest.com

 1. Jemne namodralá koža – cirkulácia krvi je v najlepšom poriadku.
 2. Tmavo červená až fialová koža – v tejto oblasti ste mali mierne stuhnuté svalstvo.
 3. Výrazne tmavofialová koža – na mieste bola ťažká stagnácia a stuhnutie.
 4. Toto vyobrazenie značí o celkovom preťažení a zamorením toxínmi.
 5. Ak sa vám pokožka po bankovaní zafarbí do sivastého nádychu, máte problém s krvou a trpíte nedostatkom životnej energie „čchi“ – energia čchi je základom tradičnej čínskej medicíny, ktorá je životnou energiou. Ak máte nedostatkom čchi, môžete trpieť napríklad poruchou štátnej žľazy, únavou nadobličiek, únavou, slabosťou tela alebo všeobecne oslabenou imunitou

 

 

 

 

Dlhoročné skúsenosti z Ázie

Táto liečebná metóda je stará tisíce rokov a pochádza z tradičnej čínskej medicíny, preto bola donedávna smerom na západ neznáma a často podceňovaná. Aj napriek tomu sa v Číne využívala už 1 000 rokov pred naším letopočtom. Existujú protichodné názory na priekopníkov tejto starodávnej praxe – niektorí považujú za vynálezcov obyvateľov Číny, zatiaľ čo najstaršie obrazové záznamy nás privádzajú k starým Egypťanom. Tí vynašli techniku bankovania okolo roku 1 500 pred Kristom. Príbuzné jej bolo práve púšťanie žilou alebo prisávanie pijavíc na kožu. Dnes našťastie poznáme omnoho príjemnejšie a komfortnejšie metódy.

Zlepšuje cirkuláciu krvi a napomáha uvoľňovať toxíny

Odsávanie z pohárikov zlepšuje cirkuláciu v oblasti, kde sú poháre umiestnené. Dodatočný prietok krvi do tejto oblasti môže pomôcť zmierniť svalové napätie a podporiť opravu buniek. Zvýšenie krvného obehu pomocou baňovania tiež pomáha znižovať prejavy celulitídy či napomáha telu pri uvoľňovaní toxických látok a patogénov z tela cez lymfatický systém. von. Áno, súce máme orgány v tele, ktoré odstraňujú toxíny z krvi, no náš moderný a rýchly životný štýl je často nezdravý.

Bankovanie pomáha pri kŕčových žilách i metličkových žilkách

Kŕčové žily trápia mnohých hlavne v pokročilom veku. Nachádzajú sa zvyčajne na nohách a chodidlách v podobe výrazne viditeľných vypuklých a modrastých žíl. Vznikajú vtedy, ak chlopne vo vnútri žily nefungujú správne. Preto sa skrútia a vydujú na povrch. Tento spôsob liečby privádza na miesto čerstvý prietok krvi a kyslíka do problémových oblastí. Už po prvom sedení sú žily viditeľne svetlejšie, aj keď na dosiahnutie trvalých výsledkov je potrebná celá séria sedení.

Sklenené banky sa nahrievajú teplom pre lepšie priľnutie ku koži. Zdroj: pitnerest.com

Odstraňuje preťaženie a pomáha pri liečbe astmy

Použitie baniek na telo napomáha prinášať krv a lymfu bohatú na kyslík do pľúc a ďalších dýchacích svalov. Umiestňujú sa na chrbát, alebo na hruď. Váš terapeut môže banky nechať na mieste alebo ich jemne posúvať smerom nahor, aby sa uľahčil pohyb lymfatickej tekutiny.

Pomáha vyčistiť hrubé črevo a napomáha tráveniu

Ak máte problémy s tráviacim traktom, určite vám k tomu napomôže i táto liečba. Samozrejme netreba zanedbávať vyváženú stravu a starostlivosť o črevný mikrobióm. No odsávanie pomáha zapájať parasympatický nervový systém, čím sa zvyšuje prietok krvi do tráviaceho traktu. Jemmné bankovanie tiež stimuluje vnútro vašich tráviacich orgánov. Pomáha nielen pri odstraňovaní blokád hrubého čreva, ale rovnako podporuje pohyb krvi a telesných tekutín cez orgány a pomáha zmierniť tráviace ťažkosti. 

Ďalšie benefity:

 • prekrvenie kože
 • ovplyvnenie akupunktúrnych bodov
 • ovplyvnenie svalových brušiek a úponov
 • liečba chrbtice
 • liečba dutín
 • zmiernenie opuchov
 • relax a uvoľnenie
 • pomáha pri dlhodobej migréne
 • zmierňuje menštruačné kŕče (ale neodporúča sa navštíviť fyzioterapeuta práve počas silnej menštruácie)
 • pomoc pri úzkosti

 

Zdroje: resolution.health, pacificcollege.edu, melbournenaturaltherapies.com.au

 

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1