Súhra umenia a módy

Návrhárka prepája umenie a módu prostredníctvom fotografií

Prepájanie umenia a módy Originálne zjednotenie umenia s módou (Réunir l’Art & la Mode) nám prostredníctvom instagramového účtu matchwithart (Match with Art) predstavuje mladá Francúzka. Účet vznikol pred necelými tromi rokmi , pričom má viac ako 11 tisíc followerov a návrhárka už stihla pridať viac ako 300 fotografií. Navštevuje rôzne výstavy, kde si vyberá svoje obľúbené… Prečítať celé
Vydané 13. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Prepájanie umenia a módy

Originálne zjednotenie umenia s módou (Réunir l’Art & la Mode) nám prostredníctvom instagramového účtu matchwithart (Match with Art) predstavuje mladá Francúzka. Účet vznikol pred necelými tromi rokmi , pričom má viac ako 11 tisíc followerov a návrhárka už stihla pridať viac ako 300 fotografií. Navštevuje rôzne výstavy, kde si vyberá svoje obľúbené umelecké diela, pri ktorých sa odfotografuje. Jej oblečenie na fotografii je pritom identické s obrazom (príp. umeleckým dielom), ktoré si zvolila. Pod starostlivo premyslenými fotkami sa snaží písaním informatívnych titulkov prezentovať umenie čo najväčšiemu počtu ľudí.

umenie-umelecké dielo-móda - spájanie umenia a módy

návrhárka pózuje pred umeleckým dielom Damiena Hirsta – Wonderful World Blossom zdroj:arts.konbini.com

 

Vznik Match with Art

Na francúzskom portáli arts.konbini.com v sekcii Maľby (Peinture) návrhárku vyspovedala Lise Lanot.

„Myšlienka Match with Art vznikla počas návštevy galérie v rámci mojej práce. Bola som oblečená v rovnakých farbách ako plátno a ľudia sa pousmiali nad milou zhodou okolností – odrazu boli oveľa viac sústredení. Raz som čítala článok, v ktorom bolo vysvetlené ako sa na umelecký obraz dôkladnejšie zameriame práve vtedy, keď je niekto pred dielom. Prítomnosť publika demystifikuje auru umeleckého diela, no jednotlivec dokáže umenie sprístupniť a zároveň zosobniť. Tento princíp fotografovania pred umeleckými dielami sa však už stal bežný a používaný mnohými inštitúciami.“ 

 

INZERCIA

Tvorba fotografií

Obrazy si mladá umelkyňa vyberá na výstavách, ktoré sú aktuálne otvorené. Nájde si obraz, na ktorom by chcela pracovať a začne premýšľať čo by s ním mohla urobiť. Dôležité je, aby bol obraz prístupný a nič nebránilo fotografovaniu. „Následne hľadám najvhodnejšie oblečenie pre moju prácu – či už vo farbách alebo vzoroch.“ Každý obrázok si vyžaduje niekoľko krokov:

  • výber výstavy – ide buď o galériu, múzeum, aukčný dom, veľtrh alebo rôzne nadácie
  • výber diela na výstave„Všeobecne sa snažím zacieliť na niekoľko diel, aby bolo hľadanie oblečenia čo najľahšie. Potom hľadám odev – či už v obchode alebo online. Ide o časť, ktorá mi zaberá najviac času, môžem  pri tom stráviť hodiny, ale niekedy aj celé večery.“
  • fotografia – fotenie je logicky najvhodnejšie vtedy, keď je pri obrazoch čo najmenej ľudí ( fotiť mimo „špičky“) – nenastane tak situácia, že autorka bude niekoho rušiť   –   „Používam fotoaparát určený pre uzavreté miesta bez vstupu svetla, aby som mala čo najpresnejšie vykreslenie umeleckého diela. Napokon mám asi 30 záberov, z ktorých vyberám tie najlepšie. Pri rozhodovaní mi vždy pomáha moja rodina či priatelia.“

Dôležitým bodom je spracovanie fotografie – správne orezanie, svietivosť, odstránenie štítkov a panelov kvôli estetickosti fotografie.

Inzercia

Texty pod fotkami, ktoré autorka dopĺňa nikdy nezískava len z jedného zdroja. „Čítam asi dvadsať článkov, papierové a online rozhovory, vypočujem si videorozhovory, aby som zhromaždila relevantné a dôležité informácie. Dám to všetko dohromady a dvakrát skontrolujem, aby som sa uistila čo napíšem.

Snaží sa používať zjednodušenú slovnú zásobu, aby jej porozumel naozaj každý, nielen historici umenia. Myslí si, že práve vtipné príbehy a životné zvláštnosti zaujímajú ľudí najviac. Niekedy vyjadrí aj svoj vlastný názor (ako sa cíti, čo jej obraz pripomína), avšak robí to len zriedkavo. Je to z toho dôvodu, aby ľuďom nevnucovala svoj spôsob myslenia. Na každého môže totiž obraz pôsobiť inak a kreatívna návrhárka tomu zabrániť nechce.

Periodicita pridávania príspevkov

Obsah Match with Art tvorí väčšinou sobotami, pričom sa snaží urobiť päť-šesť fotiek naraz. Príspevky uverejňuje s frekvenciou troch fotografií za týždeň, a preto sa snaží napredovať, aby mala čas navštevovať výstavy – „…..bez toho, aby som sa musela trikrát za deň prezliekať v aute v uličkách či behať po piatich rôznych výstavách naraz.“

Je však šťastná, že vďaka účtu matchwithart je neustále v centre kultúrneho diania a získava informácie o všetkom, čo sa vo svete umenia deje.

matchwithart - spojenie umenia s módou- umelecké dielo the bust of Zeus - vytváranie originálnych fotografií

návrhárka pri umeleckom diele Daniela Arshama – Bronz eroded bust of Zeus zdroj: instagram matchwithart

 Cieľom Match with Art je „vyzvať ľudí na akciu“

„Môj účet má dvojaké poslanie: upútať pozornosť ľudí, ktorí sa zaujímajú o svet umenia, ale prilákať aj novú verejnosť –  zameranú viac na módu. Zatiaľ čo niektorí sa najskôr zastavia pri umeleckých dielach a až potom sa pozrú na oblečenie, iní urobia opak. Prvotne ich láka myšlienka zladenia a následne sa pozrú na dielo, ktoré ho inšpirovalo.

Cieľom autorky je „vyzvať ľudí na akciu“, aby viac navštevovali kultúrne miesta a videli obrazy, s ktorými zladila svoje oblečenie. Chce dokázať, že je možné vidieť krásne veci a zároveň sa pritom baviť. Tvrdí, že umelecké diela za to naozaj stoja a je ich možné vidieť aj bez rezervácie v aukčných domoch či múzeách.

Moja mantra by znela: „Otvor dvere, umenie čaká!

„Nesmieme zabudnúť, že umenie sa nezastavilo u Moneta, Warhola či Pollocka. Títo umelci by nemali túto slávu, keby ich nikto nekupoval ani nepodporoval – a tu nehovorím iba o galériách alebo zberateľoch, každý má svoju úlohu vo zviditeľnení umelcov. Verejnosť robí umenie zajtrajška – my rozhodneme, čo bude znamenať umenie 21. storočia.

 

Autorka sa v príspevkoch mení na  akéhosi „chameleóna“ – snaží sa tak splynúť s umeleckými dielami, podeliť sa o svoju lásku k umení a móde s celým svetom. Všetky pozoruhodné diela môžete nájsť na spomínanom instagrame matchwithart.

match wit hart - návrhárka prepája umenie a módu - vytváranie originálnych fotografií

Zao Wou-Ki, dielo „It never gets dark“ zdroj: arts.konbini.com

 

Aj v ďalších článkoch magazínu https://www.unitedlife.sk/ sa môžete presvedčiť, že umenie dokáže tvoriť naozaj každý.  https://www.unitedlife.sk/mozu-zvierata-tvorit-umenie/

Zdroje: instagram.com , arts.konbini.com 

Pokračujte na ďalší príspevok »