Makenzy Beard

Čítanie na 3 min.

Lockdown umelkyňa, ktorej ponúkajú niekoľko tisíc za dielo


Vydané: 16. novembra 2021 | Autor:
, , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 3

Makenzy Beard

Tínedžerka Makenzy Beard sa počas lockdownu pustila do maľovania a teraz jej kupci z celého sveta ponúkajú za jej diela tisíce eur. Štrnásťročná dievčina zo Swansea vo Walese uviedla, že svoju umeleckú kariéru začala až vtedy, keď jej obmedzenia spôsobené koronavírusom zabránili hrať hokej a ona „ hľadala niečo iné “.

Začiatky

Keď pandémia Covid 19 prerušila hokejovú športovú prípravu vo Walese, Makenzy sa rozhodla vyplniť svoj voľný čas inou zmysluplnou aktivitou. Pre umenie sa rozhodla aj vďaka svojej mame, ktorá má doma maliarsky ateliér a venuje sa interiérovému dizajnu.

Odkedy Makenzy vzala do ruky štetec z ateliéru svojej mamy, dokončila už sériu portrétov.  Najznámejším z nich je portrét miestneho farmára Johna Tuckera v čiernej vlnenej čiapke a neónovej bunde. Tento obraz sa stal virálnym po tom, čo bol zverejnený na Twitteri. Na internete zožal obrovský úspech a dokonca bol vybraný na výstavu mladých umelcov Kráľovskej akadémie v Londýne. Je pozoruhodné, že tak mladá umelkyňa bez formálneho umeleckého vzdelania, bez zapojenej elektriny v kôlni a s použitím vyradených maliarskych potrieb svojej matky, vytvorila takéto majstrovské dielo len za 20 hodín.

Ktokoľvek môže byť dobrým portrétistom, ale myslím si, že na to, aby sme prostredníctvom svojich diel ukázali skutočnú osobnosť a dušu človeka, je potrebné oveľa viac. Myslím si, že na niekoho tak mladého, to Makenzy robí skvele.“ Kimberley Lewisová, riaditeľka galérie Blackwater

Posledný obraz nie je na predaj

Mladá umelkyňa sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach pochválila najnovším dielom. Portrét jej starého otca Bernarda Daviesa zverejnila s nasledujúcim popisom: „ Bernard Davies. Dedko pre mňa. Bernard pre teba “.

Napriek veľkému dopytu po posledom portréte uviedla, že tento obraz nebude na predaj, pretože má pre ňu veľkú sentimentálnu hodnotu.

beard portrait

Portrét Bernarda Dawiesa (Twitter Makenzy Beard)

„ Je to pre mňa úplne nový krok. Od toho, ako som mala svoju prácu vo vlastnej kôlni a zverejňovala ju na sociálnych sieťach, až po to, ako moju prácu spoznávajú odborníci z umeleckého sveta a chcú ju mať vo svojich priestoroch, aby ju mohli ukazovať. Je to naozaj príjemné. Nie je to niečo, čo som predtým robila. Predtým som nebola v mnohých galériách. Takže som prešla od nechodenia do mnohých galérií k vystavovaniu vlastných prác v galérii, čo je dosť veľký skok.“

Prečo sú jej portréty také cenené?

Kritici chvália najmä podobu, ktorá je takmer rovnako dobrá ako fotografia. Ako to však býva v prípade presvedčivého portrétu jeho sila presahuje obyčajnú fotku.

Makenzy takisto vynikajúco používa svetlo, zachytáva pohyb a emócie. Jej obrazy majú akúsi dušu. Zachytáva podstatu daného človeka.

Všestranné zameranie

Okrem umenia sa Makenzy venuje hokeju. Spoločne so svojou staršou sestrou trénuje štyrikrát do týždňa. Hrá aj netball a je kvalifikovanou plavčíčkou. Makenzy v mnohých rozhovoroch priznala, že sa umeniu plánuje naďalej venovať len ako svojmu hobby. Rada by takisto pokračovala so športom a štúdiom. Svoju budúcu profesiu si zatiaľ nevybrala.

„ Ako rodina sme veľa cestovali. Dievčatá s nami zvykli cestovať s batohom na chrbte po miestach, ako je Kambodža. Myslím si, že práve tam sa Makenzy naučila spoznávať farby a pohyb. A hlavne ľudí, „ prezradila mama Hana pre dailymail.uk

 

Makenzy Beard momentálne vystavuje svoje diela v galérii Blackwater v Cardiffe.

 

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 3