Maľovanie pre začiatočníkov

Ako začať maľovať

Skúsení umelci už azda zabudli na to, aké bývajú začiatky ťažké. Mnoho z nás by rado skúsilo nové hobby, ale častokrát nás zastraší plno nových vecí, ktoré je k tomu potreba. V tomto článku sa dozviete, aké máte možnosti vo výbere farieb, podkladov a štýlov pre maľovanie. Takisto si predstavíme aj zopár online kurzov, ktoré… Prečítať celé
Vydané 24. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,
ako začať maľovať

Ako začať maľovať? (Foto: Matthieu Jungfer)

Skúsení umelci už azda zabudli na to, aké bývajú začiatky ťažké. Mnoho z nás by rado skúsilo nové hobby, ale častokrát nás zastraší plno nových vecí, ktoré je k tomu potreba. V tomto článku sa dozviete, aké máte možnosti vo výbere farieb, podkladov a štýlov pre maľovanie. Takisto si predstavíme aj zopár online kurzov, ktoré nájdete zadarmo na internete. Maľovanie doma nemusí byť až tak zložité, poďme na to!

Farby

Najbežnejšie používanými farbami sú akrylové farby, oleje, akvarely a pastely. Každé majú svoje výhody a nevýhody. To, čo si vyberiete, bude závisieť od vašej osobnosti a do určitej miery aj od toho, ako a čo budete maľovať.

Akrylové farby

Akrylové farby sa tešia veľkej obľube ako u začiatočníkov, tak aj u pokročilých umelcov. Takisto ich cena býva priaznivá.  Medzi ich najväčšie klady patrí:

 • rýchle schnutie
 • miešanie s vodou
 • štetce čistené vodou
 • možnosť maľovania vo vrstvách
 • odolnosť voči vode, vhodné aj na nástenné maľby alebo koláže (fungujú aj ako lepidlo)

Olejové farby

Olejové farby môžu používať aj začiatočníci, ale je lepšie, keď už majú aspoň nejaké skúsenosti s maľbou. Olejové farby majú bohatú históriu a boli používané slávnymi umelcami. Poskytujú sýtejšie a živšie farebné odtiene. Medzi ich zápory patrí hlavne:

 • pomalé schnutie
 • riedené rozpúšťadlom (potreba pracovať v dobre vetranom priestore)
 • pred lakovaním musíte počkať niekoľko mesiacov, kým bude obraz úplne suchý

Akvarely a vodové farby

Vodové farby sú ľahké farby, a preto pri maľovaní nepotrebujete plátno alebo kartón. Postačí vám aj obyčajný výkres. Ich priehľadná textúra a farba je vhodná na svetlejšiu maľbu. Taktiež sú najlacnejšie zo  všetkých druhov farieb a vhodné pre začiatočníkov aj deti.

Pastely

Na pasteloch je dobré to, že sa nemiešajú s vodou ani s iným médiom. Takisto sa nanášajú rovno a nie za pomoci štetca. Ľahko sa zbalia, a preto je ľahké maľovať s nimi hocikde. Avšak mäkké pastely majú tendenciu sa rozmazávať a odlepovať. Tomu sa dá predísť použitím fixátora.

  Podklad na maľovanie

  Jednou z príjemných vecí na akryloch je, že môžete maľovať na mnoho rôznych povrchov. Medzi najzákladnejšie povrchy patrí plátno na ráme alebo na doske. Ďalšími lacnými možnosťami je tvrdý papier, kartón alebo drevo. Pri olejových farbách je vhodné použiť klasické plátno. Pri maľovaní s vodovými farbami a pastelami postačí takisto výkres alebo papier.

  Štetce

  Štetce sa predávajú v rôznych veľkostiach, tvaroch a triedach kvality. V konečnom dôsledku však peniaze vynaložené na dobré štetce stoja za to, pretože majú tendenciu lepšie si udržať svoj tvar a nezanechávajú nežiaduce chĺpky. Najlepšie na začiatok je skúsiť štartovaciu sadu na experimentovanie s rôznymi štetcami.

  Čo maľovať?

  Najlepšie na začiatok je maľovať podľa návodu alebo videa. Internet poskytuje nekonečné množstvo inšpirácii. Keď sa vám nejaký obraz zapáči, skúste ho okopírovať. Kopírovaní si zlepšujete vašu techniku a učíte sa nové postupy. Takto postupne nadobudnete väčšiu istotu vo vašej maľbe a môžete začať s vlastným experimentovaním.

  maľba

  Ako začať maľovať: dôležité je kopírovanie, experimentovanie a opakovanie (Foto: Victoria Poveda)

  Najlepšie online kurzy maľovania 2021

  Ak už máte všetko pripravené alebo len hľadáte inšpiráciu, skúste si prezrieť nasledujúce online kurzy, ktoré ponúkajú lekcie maľby zadarmo. Stačí len kliknúť na názvy kurzov a hneď vás to presmeruje na stránku s lekciami.

  Akrylová maľba: Will Kemp Art School na YouTube

  Maľba vodovými farbami: Watercolors na stránke Udemy (sekcia Free kurzy)

  Portrét: Ben Lustenhouwer na youtube

  Maľba a zaujímavé témy (v českom jazyku): Jirka Houska na YouTube

  
  

  Pokračujte na ďalší príspevok »