Citroën C3 YOU

Enviro a eko Lifestyle Na zamyslenie Veda a technika

Litre tekutého zlata: Viete, koľko vody sa spotrebuje pri výrobe šálky kávy či smartfónu?

  • 30 júla, 2023
  • 6 min read
Litre tekutého zlata: Viete, koľko vody sa spotrebuje pri výrobe šálky kávy či smartfónu?

Pitná voda koluje kanálmi

Svet je v kríze. Vo vodnej kríze. Kontaminácia karcinogénmi, suchá v Arizone, Kalifornii, Južnej Afrike či rozsiahle požiare – a to sme len na začiatku. Zásoby pitnej vody sa postupne znižujú a ľudia budú musieť  svoj konzumný spôsob života urýchlene prehodnotiť. Voda je obnoviteľným zdrojom, no v našich jazerách, riekach a oceánoch je stále len obmedzené množstvo.

Na Slovenku čerpáme z podzemných vôd 80 percent vody, z povrchových len 20 percent. A koľko jej minieme denne? Priemerná denná spotreba vody na človeka v Európe je približne 140 litrov. Slovensko je na tom v porovnaní s európskym priemerom lepšie. Slovenský občan využije okolo 80 litrov denne. Neuvedomujeme si však, ako touto vzácnou tekutinou plytváme. Pitnou vodou splachujeme, polievame i perieme. 

Riešením je obmedzenie spotrebiteľského správania

Toto číslo však nezohľadňuje množstvo vody použitej na výrobu bežných predmetov, ktoré denne používame. Veci ako počítače, smartfóny, tričká, džínsy, topánky, káva, vajcia a krmivo pre psov? Každé z nich  nesie určitú vodnú stopu, čiže množstvo vody, ktorá sa spotrebuje počas všetkých fáz spracovania pri jeho výrobe.  Pol kila mandlí potrebuje na rast takmer 7 500 litrov vody.

Na výrobu smartfónu je potrebných viac ako 12 800 litrov vody, pričom každým rokom vychádzajú novšie a novšie modely. A čo jedna miska krmiva pre psov? Tá je zodpovedná za celých 750 litrov. Výskumníci spoločnosti Stacker analyzovali vodnú stopu bežných domácich potrieb, aby zistili, aký tlak vyvíjajú každodenné produkty na obmedzené zásoby sladkej vody na svete. Riešením je uvedomenie si nášho konzumu a obmedzenie spotrebiteľského správania. Menej je viac. To však neplatí o životne dôležitej tekutine – vode.

Tekutinu, bez ktorej neprežijeme, plytváme pri výrobe vecí, ktoré často ani nevyužijeme. Zdroj: Pexels.com

Bavlnené tričko

Jednoduché bavlnené tričko má oveľa väčšiu vodnú stopu, než by sme očakávali. Na vypestovanie bavlny potrebnej na jeho výrobu sa minie až 2 700 litrov. Polyester nie je o nič ekologickejší. Je síce alternatívou s nižším obsahom vody, ale na jeho výrobu sa spotrebuje viac oleja. 

Sada pneumatík na auto

Na výrobu sady automobilových pneumatík je potrebných približne 7 850 litrov vody. Prevažnú väčšinu automobilky vyrobia zo syntetického kaučuku, ktorý potrebuje na výrobu vodu. Pri ich výrobe sa voda používa aj na vytvorenie horúcej pary, ktorá formuje samotnú pneumatiku.

Šálka ​​kávy

Vášniví kávičkári, pozor! Na prípravu šálky kávy je potrebné podstatne viac ako len jediná šálka vody. Na rast a spracovanie množstva bôbov potrebného na jednu šálku je potrebných asi 140 litrov vody.

Zanietení kávičkári dokážu obmedziť svoju dennú spotrebu na jednu až dve šálky denne. Odoprieť si ju úplne môže byť skutočne náročné. Zdroj: Pexels.com

Tona ocele

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bolo na výrobu tony ocele potrebných 128 700 litrov vody. Toto číslo odvtedy výrazne vzrástlo. Odhaduje sa na 234 700 litrov na tonu ocele. Voda sa vo výrobnom procese používa na chladenie kovu, drhnutie ocele a odstraňovanie vodného kameňa z materiálov.

Inzercia

Modré rifle

Rifle sú súčasťou šatníka snáď každého. Približne 7 570 litrov vody ide na vytvorenie jedného páru džínsov kvôli procesu rastu bavlny a následnej výroby. Vedeli ste, že spotrebu vody pri výrobe modrých džínsov môžeme znížiť viac znížiť viac ako polovicu? Spoločnosť Levi Strauss & Co. vytvára osvetu o udržateľnosti  v návodoch na výrobu a údržbu, ktoré zdieľajú so zákazníkmi.

Smartfón

Telefóny do vody nepatria, no  v podstate sa z vody rodia – pri výrobnom procese sa spotrebuje viac ak 12 800 litrov vody. Sú za to zodpovedné hlavne nie najmenšie komponenty –  každý čip musia výrobcovia opláchnuť viac ako 30-krát.
Mnohí obmieňajú svoje mobilné telefóny každým rokom, aj napriek tomu, že je ich starší model v perfektnom stave. Zdroj: Pexels.com

Polliter piva

 Chmeľ, kvasnice, jačmeň a voda. Milovníci takzvaného tekutého zlata už iste tušia, že ide o štyri hlavné zložky piva. Na výrobu jedného pollitrového pohára je potrebných asi 75 litrov vody. Toto číslo zahŕňa vodu použitú pri príprave a rastový cyklus rastlín.

Auto

Ekologickú stopu zanechá akékoľvek vozidlo, aj to elektrické. Okrem všetkej vody potrebnej na výrobu pneumatík pre autá môže samotná výroba auta zhltnúť viac ako 14 700 litrov vody. Tá je potrebná počas väčšiny výrobného procesu, vrátane povrchovej úpravy náteru, umývania, oplachovania či chladenia. 

Žiarovka

60-wattová žiarovka, ktorú necháme svietiť 12 hodín denne ročne, spotrebuje až 23 000 litrov. Voda sa používa buď na chladenie generátorov alebo na výrobu pary. Ekologickejšími alternatívami sú energeticky úsporné žiarovky, pretože vyžadujú menšiu spotrebu vody.

Liter vína 

Liter vína pri romantickej večeri zmizne zo stola mihnutím oka. Na jeho výrobu je potrebných asi 3 3000 litrov vody. Smädné hrozno i smädné víno: Toto číslo zahŕňa vodu potrebnú na pestovanie hrozna, ako aj vodu používanú na dezinfekciu zariadení v procese výroby vína. 
Samotná výroba vína je dlhodobý a náročný proces, ktorý si vyžaduje nielen množstvo práce, ale aj vody. Zdroj: Pexels.com
ZDROJ: stacker.com

About Author

Natália Adamkovičová