Koraly sú zvieratá – a vymierajú

Nahliadnite s nami do zákulisia nevídanej vedeckej expedície za koralovými útesmi!

Autor
Dátum zverejnenia 21. novembra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , , , , ,

Daniela Piršelová
Televízna redaktorka a zakladateľka 1. Klimatickej konferencie na Slovensku – CCSK

Veľká koralová bariéra preukázateľne zomiera. Presný rozsah tejto prírodnej katastrofy sme však dlho nepoznali. Odhalila ho až jedinečná vedecká expedícia. Prinášame vám rozhovor s Paulom Myersom, operačným manažérom organizácie The Great Barrier Reef Legacy (Dedičstvo Veľkej koralovej bariéry) a riaditeľom knižnice The Great Barrier Reef Library.

 

Vzhľadom na stvrdnutý povrch ich často považujú za kamene. Pretože sú na morskom dne akoby „zakorenené“, mylne ich tiež nazývajú rastlinami. Avšak na rozdiel od kameňov koraly sú živé a v porovnaní s rastlinami si nevytvárajú vlastnú potravu. Možno vám to znie neuveriteľne, ale koraly sú zvieratá a zároveň predstavujú nenahraditeľný unikátny ekosystém, od ktorého závisí ako život v oceáne, tak i na súši.

 

Koraly dnes čelia krutej realite. Za posledné tri desaťročia svet prišiel o 50 percent z nich a podľa odborníkov v priebehu nasledujúcich 20 rokov s najväčšou pravdepodobnosťou prídeme o všetky koraly na planéte. Pýtate sa, o čo presne ide? Poďte so mnou na východné pobrežie Austrálie na Veľkú koralovú bariéru, najväčší koralový útes na svete, ktorý ako jediný vidieť až z vesmíru. Meria 2 600 kilometrov, pokrýva plochu 345-tisíc štvorcových kilometrov a žilo na ňom vyše 400 druhov koralov. Je domovom pre vyše dvetisíc druhov rýb a pre desatinu ich celosvetovej populácie.

Realita je opäť desivá: Veľká koralová bariéra je už teraz na polovicu mŕtva a pre ďalšie generácie sa stáva minulosťou.

 


Paul Myers je súčasťou tímu uznávanej unikátnej austrálskej neziskovej organizácie, ktorá má za sebou jednu z najväčších vedeckých expedícií v histórii Veľkej koralovej bariéry, a všetko videl na vlastné oči.

Paul, koncom roka 2017 sa vášmu tímu podarila jedinečná vec. Zrealizovali ste mimoriadne náročnú misiu, ktorá v Austrálii nemá obdobu. Prečo vznikla expedícia Hľadanie super koralov (Super Coral Expedition) a aký bol jej cieľ?

Great Barrier Reef Legacy založili John Rumney a Dr. Dean Miller. Jeho poslaním je využívať vedu na hľadanie riešení, na vzdelávanie a komunikáciu a obnoviť prepojenia medzi verejnosťou a vedou a samotným útesom. Po opakovanom bielení (proces umierania koralov) v rokoch 2016 a 2017 letecké prieskumy ukázali rozsiahle vymieranie v odľahlej severnej oblasti Veľkej koralovej bariéry. Pretože táto oblasť je pre vedcov relatívne nedostupná, nevedeli sa dostať do vody a preskúmať zdravie útesov. A tu pomohla Great Barrier Reef Legacy. Spoločnosť Northern Escape Collection nám darovala plavidlo a my sme zostavili unikátnu trojtýždňovú expedíciu Hľadanie super koralov. Cieľom bolo použiť nový kolaboratívny prístup k vedeckej spolupráci – zostaviť tím špičkových vedcov z rôznych odvetví, ktorí budú spoločne pracovať v rovnakom čase na tom istom útese. Takáto úroveň spolupráce sa na Veľkej koralovej bariére ešte neuskutočnila. Cieľom boli prvé prieskumy vo vode po bielení koralov na ďalekom severe austrálskeho kontinentu.

 


Paul Myers je operačný manažér organizácie The Great Barrier Reef Legacy (Dedičstvo Veľkej koralovej bariéry) a riaditeľ knižnice The Great Barrier Reef Library. V oblasti turizmu pracuje takmer desať rokov. Pred niekoľkými rokmi začal pozorovať zmeny na koralovom útese. To, čo miluje, začalo pred ním umierať. Hľadal spôsob, ako byť užitočný a pomôcť, čo ho priviedlo k organizácii Gret Barrier Reef Legacy. S tímom chcú vytvoriť komunitu napojenú na vedu na koralovom útese, pretože veria, že ak ľudia spolupracujú, prekonajú všetky prekážky pri zachráne tohto unikátneho ekosystému na našej planéte.

Loď plná vedcov, morských biológov, profesionálnych potápačov, dobrovoľníkov a odhodlaných členov tímu sa 21 dní plavila popri východnom pobreží od mesta Port Douglas až po najsevernejšiu časť Punsand a Thursday Island. Táto časť Veľkej koralovej bariéry utrpela najväčšie straty, keď v rokoch 2016 a 2017 prišla o viac ako tretinu koralov. Čo sa presne udialo?

Vrátili sme sa s mnohými zaujímavými výsledkami a aj s pocitom nádeje, ktorý nás prekvapil. Keď sme dorazili na miesto, boli sme všetci nervózni. Očakávali sme masy mŕtvych koralov a opustené útesy. Ale nebolo to celkom tak. Zistili sme, že väčšina útesov bližšie k pobrežiu je cintorínom. Bolo to veľmi smutné. Avšak väčšina útesov ďalej od pobrežia je, naopak, veľkolepá! Jedny z najkrajších útesov, čo som osobne videl. Jedna lokalita bola úplne mimoriadna, identifikovali sme tam 181 druhov tzv. tvrdých koralov. Nazvali sme ju Legacy Super Site. Je útesom zatiaľ s najväčšou diverzitou tvrdých koralov na Veľkej koralovej bariére. Teoreticky to vysvetľujeme tak, že vzdialenejšie útesy hlbšia oceánska voda chladila, zatiaľ čo tie bližšie k pobrežiu, sediace v plytkej lagúne, sa zahriali rýchlejšie a na dlhšie obdobie, čo viedlo k ich väčšej devastácii. Zozbierali sme tiež množstvo koralových fragmentov, ktoré šli do laboratória, aby sme lepšie pochopili ich molekulárne a fyziologické vlastnosti. Niektoré boli použité na rozmnožovanie v laboratóriu Austrálskeho inštitútu morských vied, kde sa snažia vypestovať tepelne odolné koraly. Iné vzorky sa použili na mikrobiologické štúdie v snahe pomôcť nám lepšie pochopiť koralový bióm ako celok.

Expedícia dosiahla významné úspechy. Ktoré sú pre vás najvýnimočnejšie?

Táto trojtýždňová expedícia naozaj dosiahla veľa. Objavili sme úplne nový druh koralov – prvý objav po 30 rokoch! Objavili sme druhy úhorov a holotúrií, ktoré ešte neboli v Austrálii zaznamenané, a dva druhy rýb, ktoré boli prvýkrát zaznamenané na Veľkej koralovej bariére. Osobne bola pre mňa zlatým klincom identifikácia „napodobňovacích rias“. Táto riasa napodobňuje koral okolo seba v jeho tvare a forme. Nikdy predtým som o niečom takom nepočul. Ani mnohí ďalší z nás na palube sa s ničím podobným doteraz nestretli. To len podčiarkuje, aké dôležité je sprístupniť útes povolaným, pretože stále sa máme čo naučiť. Myslím si však, že najväčším úspechom bola spolupráca rôznych vedcov a organizácií. Ide o nový model vo vede a výsledky boli veľmi pôsobivé. Každý deň pri večeri počúvať týchto múdrych ľudí diskutovať o svojich pozorovaniach a zisteniach, zdieľať nápady a myšlienky, to bolo naozaj neuveriteľné!

 

Prieskum koralov v praxi

Čo vás na vašej misii najviac zarmútilo, a naopak, kedy ste cítili zadosťučinenie, že vaša misia má naozaj zmysel a budúcnosť?

Najsmutnejšie bolo vidieť reálny stav niektorých pobrežných útesov. Kolónie prežívajúcich koralov sa dali spočítať. Niektoré z nich boli už len cintoríny s veľmi malým počtom rýb. Charlie Veron, „krstný otec koralov“, už dlhé roky predpovedá zánik našich koralových útesov. Jeho reakcia po prehliadke spomínanej lokality Legacy Super Site s obrovskou rozmanitosťou koralov, rušnej živej metropoly, nám dala nádej. Charlieho prvé slová po vynorení sa boli: „Ešte nekončí.“ Tento útes nám dokázal, že Veľká koralová bariéra je odolná a má šancu. Musíme jej len trochu pomôcť, aby sa zachovala pre budúce generácie.

 

Zozbierané vzorky koralov

Veľký bariérový útes je nielen jedinečným a nenahraditeľným ekosystémom, ale zohráva aj kľúčovú úlohu pre ekonomiku Austrálie. Závisí od neho veľká časť turizmu, vytvára pracovné miesta, je zdrojom proteínov a je veľmi dôležitý pre budúci život. Aj napriek tomu nie sú názory na jeho aktuálny stav a potrebu ochrany vždy jednotné. Kde vidíte najväčší problém?

Koralový útes čelí niekoľkým problémom. Predovšetkým je potrebné pochopiť, že to nie je iba prírodná katastrofa, ale reálny problém pre ľudí. Bez našich útesov dochádza k strate pracovných miest a príjmov, ale aj k nárastu pobrežnej erózie, znižovaniu počtu rýb a k strate krásneho prírodného prostredia. Skutočne stojí za to ho chrániť. Väčšina vedcov sa zhoduje, že hlavnou hrozbou pre útesy je otepľovanie oceánov. Jednoducho nemôžu prežiť, ak bude teplota naďalej stúpať. Problém zhoršuje aj morská hviezdica nazývaná tŕňová koruna, domorodý predátor, ktorý sa živí koralmi. Hviezdice sa rozmnožili v dôsledku straty svojich prirodzených predátorov a zvýšenej erózie. Rastúce teploty môžu spôsobiť častejšie a silnejšie búrky a cyklóny, čo poukazuje na najväčší problém: mnohé z týchto javov sú navzájom prepojené. Nemôžeme vyriešiť jeden a dúfať, že útes bude v poriadku. Ak má útes mať šancu do budúcnosti, musíme sa sústrediť na všetky problémy zároveň. V súčasnosti zbierame finančné prostriedky na ďalšiu expedíciu Hľadanie riešení. Chceme na Veľkej koralovej bariére testovať nápady a možné riešenia na ochranu koralových útesov. Expedícia sa vydá na plavbu v novembri. Ostaňte s nami v kontakte, aby vám nič vzrušujúce neuniklo!

 

Zdroje:
www.greatbarrierreeflegacy.org, www.climatecouncil.org.au, www.floridakeys.noaa.gov

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019