Európska energetika – stratené ilúzie a tvrdé dôsledky

Vývoj vo svete je od roku 2008 v znamení zásadných zmien. Ich ekonomické dosahy je len obťažné objektívne vyhodnocovať a ešte zložitejšie je prijímať také adaptačné opatrenia, ktoré by garantovali pozitívnu zmenu.   Po určité obdobie bolo vyvolávané zdanie, že hypotekárna kríza, ktorá explodovala v USA bude parciálnym problémom a neskoršie kulminujúca infekcia postihujúca bankový […]

Autor
Dátum zverejnenia 30. mája 2015
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Prof. Ing. Peter Baláž, PhD.
Vedúci Katedry medzinárodného obchodu, EUBA
Bratislava, Slovensko

Vývoj vo svete je od roku 2008 v znamení zásadných zmien. Ich ekonomické dosahy je len obťažné objektívne vyhodnocovať a ešte zložitejšie je prijímať také adaptačné opatrenia, ktoré by garantovali pozitívnu zmenu.

 

Po určité obdobie bolo vyvolávané zdanie, že hypotekárna kríza, ktorá explodovala v USA bude parciálnym problémom a neskoršie kulminujúca infekcia postihujúca bankový sektor opäť len obmedzeným problémom finančných trhov. Už o rok sa ukázalo, že input týchto vplyvov je podstatne hlbší a zasahuje všetky sektory i teritóriá svetového hospodárstva. Po roku 2010, kedy sa mala obnoviť hospodárska rovnováha sa potvrdzuje, ako rozdielne bolo makroekonomické vnímanie krízy a do akej miery boli úspešné adaptačné programy. Pokiaľ USA, ústami T. Geithera, dnes už bývalého ministra financií, potvrdilo, že obnovilo rastovú trajektóriu už v roku 2011 a jedinou slabinou je pokračujúca stagnácia hlavného obchodné- ho partnera – EÚ, tak európska komunita nemá dôvod k optimizmu dodnes.

 

Expandujúce zadlženie a výpadky verejných financií krajín PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Grécko, Španielsko, Írsko) si vyžiadali obrovské záchranné injekcie, ktoré boli pôvodne určené na rozvojové investície v celej EÚ. Výsledky volieb v Grécku potvrdzujú, že ani táto dotácia nemusí byť dostatočná a môže sa minúť očakávaného účinku.

Bokom mimo uvedeného mainsteamu sa v EÚ ocitol vývoj na svetových energetických trhoch. Ešte pred vypuknutím krízy EÚ prijala strategický program Europe 20-20-20, ktorý má zaistiť vysokú úroveň jej energetickej bezpečnosti. Predpokladal pätinové zníženie spotreby energií a emisií vypúšťaných do ovzdušia a o ten istý podiel zvýšenie participácie obnoviteľných zdrojov na produkcii. Hoci s implantáciou projektu súvisia vysoké realizačné náklady, únia bola toho názoru, že do roku 2020 dospejú k tomuto vývojovému algoritmu ázijské krajiny i USA, a že včasná realizácia projektu bude mať rozhodujúci vplyv na budúcu konkurencieschopnosť celej EÚ.

 

Bez názvu – 4

 

Bezpečná a plynulá dodávka energií za akceptovateľné ceny mala po roku 2010 zostať jedným z hlavných strategických zámerov. Zoskupenie totiž kontroluje len zlomok svetových zásob ropy, plynu aj uhlia a závislosť od dovozu primárnych energetických surovín stále rastie. V roku 2014 tvoril ich dovoz cca 50% spotrebovaných surovín. Ani vyšší podiel alternatívnych zdrojov energie v celoeurópskom priemere uvedený trend nezvrátil. Podľa priorít vytýčených v Zelenej knihe Smerom k európskej stratégii bezpečnosti dodávok energie má byť EÚ v roku 2030 na 90% závislá na dovoze ropy a na 80% pokiaľ ide o plyn. Pôvodný predpoklad rýchleho rastu ázijskej spotreby mal zvýšiť ich ceny natoľko, že schopnosť cez tento projekt znižovať svoju závislosť mal byť kľúčovým pri podpore celkovej konkurencieschopnosti EÚ.

 

Energetická stratégie EÚ sa ocitla behom posledných mesiacov doslova v prachu. Pád cien ropy Brent o vyše 50% so sebou strhol ceny ostatných energetických komodít, vrátane elektrickej energie. V plnej miere sa prejavil fakt, že pokiaľ ide o energetiku, nemá EÚ vývoj pod kontrolou. Navyše je národná sebeckosť v sfére presadzovania systému energetickej bezpečnosti, ktorý po Európska energetika – stratené ilúzie a tvrdé dôsledky Ekonomika Business 11 dlhé obdobie tvoril kostru konkurencieschopnosti celého kontinentu, očividná. V tejto súvislosti je jedno, aké motivácie viedli OPEC k nadprodukcii ropy, alebo do akej miery ovplyvňuje USA ťažbou bridlicovej ropy a plynu situáciu na trhu, či ako vplývajú dlhodobé kontrakty take or pay na úroveň nákupných cien z Ruska. Podstatným je zistenie, že doterajšia stratégia EÚ sa z dôvodu nedostatočných systémových zmien stáva brzdou jej rozvojových zámerov. A aj keď sa ceny fosílnych palív postupne zvýšia a situácia na trhoch sa stabilizuje, predchádzajúce mesiace potvrdili, ako krehká je hospodárska rovnováha v únii. Rovnako krehká sa zdá byť geopolitika, pod ktorou nemožno nevidieť hlavne snahu kontrolovať zdroje strategických surovín, bytostne zasahuje do ekonomických i politických záujmov EÚ.

 

Prof. Ing. Peter Baláž, PhD.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019