Eco-aktivisti zo skupiny Just Stop Oil sa sami prilepili k van Goghovému obrazu

Vydané 5. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Aktivisti z environmentálnej skupiny Just Stop Oil, ktorá tvorí koalíciu aktivistických organizácií v Spojenom kráľovstve, sa prilepili na dva obrazy. Najprv sa prilepili na obraz v Kelvingrove Art Gallery v Glasgowe a 30. júna napadli obraz aj v Courtauld Inštitúte v Londýne. V Courtauldovom inštitúte sa dvaja aktivisti prilepili na obraz Broskyne v kvete (1889) od Vincenta van Gogha, ktorý sa považuje za vrchol impresionistických a postimpresionistických zbierok múzea.

Nakoniec bolo zatknutých 5 mladých priaznivcov hnutia Just Stop Oil po tom, ako niektorí postriekali farbou steny a podlahy galérie a nalepili sa na rámy obrazov. Všetci zatknutí boli predvolaní na glasgowský šerifský súd.

Volanie o pomoc?

Mladí aktivisti svojím činom vyzývajú vládu v Spojenom kráľovstve, aby zastavila nové ťažby ropy a plynu. Takisto žiadajú, aby sa umelecké inštitúcie v krajine pridali k hnutiu Just Stop Oil v občianskom odpore.

Prečítajte si vyjadrenia 21-ročného Louisa McKechnie z Weymouthu a 24-ročnej Emily Brocklebankovej z Leedsu, ktoré zverejnila organizácia na svojich stránkach.

„Ako dieťa som tento obraz miloval, otec ma naň zobral, keď sme navštívili Londýn. Stále milujem tento obraz, ale viac milujem svojich priateľov a rodinu. Viac milujem prírodu. Budúce prežitie mojej generácie si cením viac ako svoju verejnú povesť. Vedci hovoria, že musíme skoncovať s licenciami na fosílne palivá. Vláda im sype piesok na hlavu. Nie som ochotný napochodovať na smrť kvôli spoločnostiam a ich vládnym bábkam. Je nemorálne, aby kultúrne inštitúcie stáli bokom a prizerali sa, ako naša spoločnosť upadá do kolapsu. Galérie by sa mali zatvoriť. Riaditelia umeleckých inštitúcií by mali vyzvať vládu, aby okamžite zastavila všetky nové projekty v oblasti ropy a plynu. Buď sme v odpore, alebo sme spoluvinníkmi.“ LouisMcKechnie

„Dnes podnikám kroky, pretože nemôžem žiť v bubline normálnosti, keď sa spoločnosť okolo nás rúca a ľudia na globálnom juhu tak veľmi trpia. Miliardári bohatnú, zatiaľ čo zdravotné sestry stoja v radoch pri potravinových bankách, desiatky miliónov ľudí na celom svete hladujú a polovica svetovej populácie je vystavená extrémnemu nebezpečenstvu v dôsledku horúčav, povodní, požiarov a hladomoru. Zatiaľ sa umelecký establišment, politici a spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá pozerajú inam. Milujem umenie, všade, kam idem, navštevujem všetky galérie. Umenie je také dôležité, zachytáva históriu a okamih v čase, ale umelci a umelecká ustanovizeň zlyhávajú, pretože sa zameriavajú na nesprávne veci. Potrebujeme, aby sa všetci sústredili na genocídne plány vlády, ktorá chce umožniť spoločnostiam ťažiacim fosílne palivá ťažiť viac ropy. Je to jedna z najväčších nespravodlivostí v dejinách. Musíme sa postaviť na odpor.“ Emily Brocklebank

Organizácia Just Stop Oil

Just Stop Oil je klimatická aktivistická skupina v Spojenom kráľovstve, ktorá využíva občiansky odpor s cieľom zabezpečiť, aby sa vláda Spojeného kráľovstva zaviazala zastaviť udeľovanie licencií na nové fosílne palivá a ich ťažbu.

• 14. februára 2022 začala organizácia svoju činnosť.
  • 13. marca 2022 jej členovia narušili 75. ročník udeľovania cien Britskej filmovej akadémie (BAFTA).
  • 20. marca 2022 sa jej dvaja členovia pokúsili narušiť futbalový zápas na štadióne Arsenal Emirates v Londýne, ale boli zadržaní.
  • 21. marca jeden člen prerušil hru na futbalovom zápase v Goodison Parku v Liverpoole, keď vbehol na ihrisko a priviazal sa za krk k bránkovej tyči.
  • Nasledujúci deň sa jeden protestujúci nakrátko dostal na ihrisko na štadióne Molineux vo Wolverhamptone.
  • 24. marca sa šesť protestujúcich pokúsilo narušiť zápas na štadióne Tottenham Hotspur v severnom Londýne.
  • Od 1. apríla 2022 protestanti uskutočňujú protesty v celom Anglicku, pričom blokovali aj 10 kritických ropných zariadení s úmyslom prerušiť dodávky benzínu do juhovýchodného Anglicka.

Zdroje: Just Stop Oil, Guardian