Zabil šesť ľudí s tvrdením, že mu to prikázal susedov pes.

Duševné choroby známych zločincov

Duševné choroby boli nájdené u niektorých z najohavnejších vrahov v histórii, ale je dôležité poznamenať, že väčšina ľudí trpiacich týmito chorobami sa nedopúšťa žiadnych násilných trestných činov. Tieto prípady duševných porúch predstavujú len malú časť diagnostikovaných ľudí a väčšina postihnutých ľudí sa nezapája do trestnej činnosti, najmä ak je im poskytnutá náležitá liečba a sociálna… Prečítať celé

Duševné choroby boli nájdené u niektorých z najohavnejších vrahov v histórii, ale je dôležité poznamenať, že väčšina ľudí trpiacich týmito chorobami sa nedopúšťa žiadnych násilných trestných činov. Tieto prípady duševných porúch predstavujú len malú časť diagnostikovaných ľudí a väčšina postihnutých ľudí sa nezapája do trestnej činnosti, najmä ak je im poskytnutá náležitá liečba a sociálna podpora.

 

Po násilnom napadnutí, lúpeži alebo vražde forenzní psychológovia zvyčajne skúmajú mentálne korelácie kriminality. Aby sa dostali ku koreňu správania, títo odborníci často kladú otázky ako:

Mal obvinený problémové detstvo?
Prejavuje empatiu k iným?
Má problém s drogami alebo alkoholom?

 

Horný rad zľava doprava: Ted Bundy, David Berkowitz, Jeffrey Dahmer, Richard Ramirez. Dolný rad zľava doprava: John Wayne Gacy, Dennis Rader, Edmund Kemper a Gary Ridgway. Zdroj: nypost.com

 

Nie je prekvapením, že mnohým zločincom boli diagnostikované duševné choroby a môžu trpieť súbežným zneužívaním návykových látok.

Inzercia

 

Niektoré z najbežnejších psychologických porúch spojených s historicky najneslávnejšími zločincami – najmä sériovými vrahmi a teroristami

 

David Berkowitz. Zdroj: nytimes.com

SCHIZOFRÉNIA

Rozsiahla (a často nesprávne diagnostikovaná) duševná choroba – uvádza symptómy od halucinácií a bludov až po emocionálnu plochosť a katatóniu.

Je to jedna z najčastejších duševných porúch diagnostikovaných medzi zločincami, najmä sériovými vrahmi:

 

  • David Berkowitz, známy ako „Samov syn“ – zabil v sedemdesiatych rokoch šesť ľudí s tvrdením, že mu to prikázal susedov pes. Diagnostikovali mu paranoidnú schizofréniu. Teraz nájdete dokumentárny seriál o tejto smutne preslávenej krimi postave na Netflix-e, pod názvom The Sons of Sam: A Descent into Darkness. Opätovne skúma prípad, pričom sa zameriava na jednu teóriu, ktorá naznačuje, že Berkowitz nepracoval sám a že bol súčasťou satanského kultu.

 

  • Ed Gein – príšerná inšpirácia pre beletriu Normana Batesa, Buffalo Billa a Leatherfacea, zavraždil a zmrzačil svoje obete, pričom si často uchovával príšerné „trofeje“.  Jeho dom bol prepchatý časťami ľudských tiel a po zemi sa váľali celé kosti aj úlomky z nich. Vyrábal si z nich kusy nábytku, misky a iné kuchynské potreby. Z kože si vyrobil takmer čokoľvek, počnúc tienidlom na lampu, poťahom na stoličku, z bradaviek si vyrobil opasok, zo ženského torza korzet, z tváre masku a z kože z nôh si vyrobil ponožky či legíny.

 

  • Richard Chase – „upír zo Sacramenta“zabil v Kalifornii šesť ľudí, vypil ich krv a jedol ich vnútorné orgány. Jeden z jeho najzvláštnejších a najmocnejších klamov sa týkal jeho lebky: cítil, že jeho lebečné kosti sa rozdelili a začali sa pod kožou posúvať, menili miesta a motali sa ako kúsky skladačky. V snahe sledovať ich pohyby si oholil hlavu.

 

  • David Gonzalez zabil v roku 2004 štyroch ľudí a tvrdil, že ho inšpirovala „Nočná mora v Elm Street“.

 

  • Jamesovi Eaganovi Holmesovi, ktorý je v súčasnosti súdený za „Batmanove vraždy“ v roku 2012 v Aurore, diagnostikovalo 20 lekárov schizofréniu.

 

Jeffrey Dahmer. Zdroj: hollywoodlife.com

HRANIČNÁ PORUCHA OSOBNOSTI

Toto ochorenie je charakterizované impulzívnym správaním, intenzívnymi zmenami nálad, pocitmi nízkej sebahodnoty a problémami v medziľudských vzťahoch.

Hraničná porucha osobnosti bola tiež diagnostikovaná medzi niektorými z najznámejších sériových vrahov:

 

  • Aileen Wuornos – žena, ktorá v roku 2003 inšpirovala film „Monster“ s Charlize Theron v hlavnej úlohe, sa priznala k siedmim vraždám na Floride. Bola jej tiež diagnostikovaná antisociálna porucha osobnosti. V súvislosti s prípadom sa rozpútalo mediálne šialenstvo, čiastočne kvôli otrasnej povahe zločinov. Počas procesu Wuornos tvrdila, že bola znásilnená a napadnutá Mallorym a zabila ho v sebaobrane. Uviedla, že zabitie piatich ďalších mužov bolo tiež v sebaobrane, hoci neskôr tieto vyhlásenia odvolala. 27. januára 1992 porota uznala Wuornosovú vinnou z vraždy prvého stupňa v prípade Mallory a dostala trest smrti. Počas nasledujúcich mesiacov sa Wuornos priznala k vraždám ďalších piatich mužov, z ktorých vrážd bola obvinená, a za každý dostala trest smrti. Mimo súdu sa neskôr priznala k zabitiu Siemsa, ktorého telo sa nikdy nenašlo.

 

  • Jeffrey Dahmer, tiež známy ako „Kanibal z Milwaukee“ – zabil v rokoch 1978 až 1991 sedemnásť chlapcov a mužov. V priebehu viac ako 13 rokov Dahmer hľadal mužov, väčšinou Afroameričanov, v gay baroch, nákupných centrách a autobusových zastávkach a lákal ich domov, sľuboval im peniaze alebo sex a dávali im alkohol s drogami, než ich uškrtili na smrť. Potom sa zapojil do sexuálnych aktov s mŕtvolami, než ich rozkúskoval a zlikvidoval, pričom si často nechal ich lebky alebo pohlavné orgány ako suveníry. Svoje obete často fotografoval v rôznych fázach procesu vraždy, aby si potom mohol spomenúť na každý čin a prežiť ten zážitok znova.

 

  • Kristen H. Gilbert zabila štyroch pacientov v nemocnici Northampton vo Virgínii, kde pracovala ako zdravotná sestra, podaním smrteľných dávok adrenalínu na vyvolanie zástavy srdca.

 

Charles Manson. Zdroj: interez.sk

ANTISOCIÁLNA PORUCHA OSOBNOSTI

Táto duševná porucha, známa v minulosti ako „psychopatia“, je charakterizovaná úplným ignorovaním pocitov druhých. Ľudia s touto poruchou môžu klamať, správať sa násilne alebo porušovať zákon a neprejaviť žiadnu ľútosť. Postihuje iba 0,6% populácie, no môže byť rozšírená medzi 47% mužských väzňov a 21% väzenkýň.

Bola tiež diagnostikovaná u troch najbezohľadnejších amerických sériových vrahov:

 

  • Ted Bundy – neslávne známy vrah a nekrofil, sa v 70. rokoch priznal k 30 vraždám. Napriek otrasnej povahe svojich zločinov sa Bundy stal niečím ako celebrita, najmä po jeho úteku z väzby v Colorade v roku 1977. Počas súdneho procesu jeho šarm a inteligencia pritiahli veľkú pozornosť verejnosti. Jeho prípad inšpiroval sériu populárnych románov a filmov venovaných sériovej vražde.

 

  • John Wayne Gacy – známy ako „Killer Clown“, znásilnil a zabil 33 chlapcov a mladých mužov v 70. rokoch. V roku 1978, po tom, čo bola jedna z Gacyho obetí nahlásená ako nezvestná, polícia zistila, že Gacy bol poslednou známou osobou, ktorá ho videla. Po získaní príkazu na prehliadku polícia objavila telá 29 chlapcov a mladých mužov v Gacyho dome alebo v jeho blízkosti; štyri ďalšie telá našli v neďalekej rieke. Oblasť domu skutočne celé roky vydávala odporný smrad, ale Gacy svojim hosťom a manželke povedal, že ten zápach je výsledkom nahromadenia vlhkosti. Na jeho procese bola Gacyho prosba o nevine z dôvodu nepríčetnosti podporená svedectvom niekoľkých psychológov, ktorí ho diagnostikovali ako schizofrenika, no porota ho zamietla a uznala ho vinným zo všetkých 33 vrážd, z ktorých bol obvinený. V roku 1994 bol popravený smrtiacou injekciou.

 

  • Charles Manson – vodca kultu „Manson Family“ a strojca vraždy v roku 1969 v dome Sharon Tate. Bola mu diagnostikovaná antisociálna porucha osobnosti. Mansonová moc nad jeho nasledovníkmi bola znázornená v roku 1969, keď rodina vykonala niekoľko vrážd na Mansonov príkaz. Najznámejšou obeťou bola herečka Sharon Tate, manželka filmového režiséra Romana Polanského, ktorá bola zabitá vo svojom dome v Los Angeles spolu s tromi hosťami. Následný proces s Mansonom a jeho nasledovníkmi v roku 1970 pritiahol národnú pozornosť.

 

Dean Corll, známy ako Candy man. Zdroj: culturecrossfire.com

Zatiaľ čo tieto tri poruchy sa bežne vyskytujú medzi násilnými zločincami, existuje aj množstvo vrahov, ktorým nikdy nebola diagnostikovaná duševná choroba. Napríklad Dean Corll, tiež známy ako „Candy Man“ alebo „Pied Piper“, uniesol, znásilnil a zabil 28 chlapcov v rokoch 1970 až 1973 v Houstone v Texase a nikdy nebol diagnostikovaný.

Okrem toho Timothy McVeigh, atentátnik v Oklahoma City z roku 1995, zabil 168 ľudí a viac ako 600 zranil, no ani jemu nikdy nediagnostikovali duševnú chorobu.

Napriek tomu sú duševné choroby vo väzenskej populácii a medzi zločincami aj dnes rozšírenýmproblémom. Aby sa znížila väzenská recidíva a miera násilných trestných činov, je nevyhnutné, aby sa zlepšili rehabilitačné služby a liečba duševných chorôb u tejto nebezpečnej, ale zraniteľnej populácie.

Pokračujte na ďalší príspevok »