Minimalizmus

„Tiny House a Compact Living“: najnovšie trendy v bývaní

Japonské malé kapsulové hotely sa nám kedysi zdali zvláštne a divné. Veľké mestá na celom svete čelia závažnému problému. Rastúci počet ľudí na rovnakom počte štvorcových metrov prináša nové otázky, ako sa s novou situáciou vyrovnať. Výstavba menších domov by mohla byť riešením tejto priestorovej výzvy. Mikrobyty sú na vzostupe v Berlíne, Paríži, Londýne aj… Prečítať celé
Vydané 6. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Foto: Jed Owen

Japonské malé kapsulové hotely sa nám kedysi zdali zvláštne a divné.

Veľké mestá na celom svete čelia závažnému problému. Rastúci počet ľudí na rovnakom počte štvorcových metrov prináša nové otázky, ako sa s novou situáciou vyrovnať. Výstavba menších domov by mohla byť riešením tejto priestorovej výzvy. Mikrobyty sú na vzostupe v Berlíne, Paríži, Londýne aj Barcelone.

Nový trend

Trend malých domov sa stal spoločenským hnutím. Ľudia sa rozhodli zmenšiť priestor, v ktorom žijú, zjednodušiť svoje domovy a žiť s menším množstvom vecí. Spoločnosť postupne prijímajú filozofiu kompaktného života a slobodu, ktorú prináša životný štýl Compact Living (kompaktné žitie).

Za vzrastajúcou popularitou malých domov stojí:

• väčšie ekologické uvedomenie a snaha znížiť produkciu odpadu,
  • flexibilita,
  • globálna finančná kríza (lacnejšia výstavba a nižšie náklady na energie),
  • myšlienka, že menej miesta a menej vecí môže v našom živote vytvoriť priestor pre dôležitejšie veci.
tiny house

Foto: Aysegul Yahsi

Aký veľký je priemerný malý domček?

Typický americký alebo anglický dom má približne 240 štvorcových metrov. Obytné priestory naprieč Európou sa líšia vo svojej veľkosti. Väčšinou sa ich rozloha pohybuje medzi 40 – 80 m². Typická definícia malého alebo drobného domu je dom s rozlohou do 40 m². Väčšina drobných domov sú nezávislé stavby. Niektoré sú zaparkované alebo postavené na pozemku s inými budovami alebo väčším domom. Maličké domčeky si majiteľ môže navrhnúť a postaviť sám, zatiaľ čo iné si môže kúpiť, upraviť z prívesov alebo postaviť zo stavebnice. Drobné domčeky majú rôzne tvary, veľkosti a formy, ale všetky umožňujú jednoduchšie bývanie v menšom a efektívnejšom priestore.

Foto: Karl JK Hedin

Tvrdo pracujeme, aby sme si mohli dovoliť veľké domy. Väčšie než potrebujeme. Pokračujeme v práci, aby sme mohli zaplniť svoje domy mnohými vecami, ktoré nepotrebujeme. Mnohí z nás sú zahltení svojimi nabitými rozvrhmi a povinnosťami. Ľudia sú unavení z ustavičného naháňania sa.

Foto: Clay Banks

Aká je cena?

Po zakúpení malého domu sú náklady na údržbu relatívne nízke.  Súčasné trendy na trhu s malými domami ukazujú, že cena malých domov sa pohybuje od 10 000 do 40 000 eur. Z dlhodobého hľadiska je úspora na malom domčeku obrovská.

Niektoré z nižšie uvedených informácií o malých domoch vás možno prekvapia:

• 68 % majiteľov malých domov nemá hypotéku,
  • 78 % majiteľov malých domov vlastní svoj dom/nežije v prenájme,
  • 55 % majiteľov malých domov má viac úspor ako priemerný Američan,
  • viac žien ako mužov kupuje malé domy (55 % vs 45 %),
  • viac vysokoškolsky vzdelaných ľudí vlastní malý dom,
  • dvaja z piatich majiteľov malých domov sú starší ako 50 rokov.

Tiny House

Tiny House ponúkajú širokú škálu tvarov a štýlov. Malý domček môže byť zrub v lese, luxusná chata na brehu mora, alebo dokonca repasovaný prepravný kontajner.

Tumbleweed Tiny Houses

Jedným z najznámejších výrobcov malých domov je spoločnosť Tumbleweed Tiny House Company. Všetky jej štyri základné modely domov majú drevený exteriér, niektoré sú navrhnuté v rustikálnom štýle a niektoré sú moderné. Všetky sú namontované na prívesoch na ťahanie. Kupujúci si môžu nechať postaviť dom na zákazku alebo si kúpiť plány a postaviť si vlastný.

Tiny Texas Houses

Majitelia, ktorí chcú niečo trochu väčšie a trvalejšie, môžu vyskúšať Tiny Texas Houses. Tieto domy sa dodávajú v dvoch veľkostiach a sú postavené výlučne z materiálov, ktoré sa nevyužili pri iných stavbách.

Domy z prepravných kontajnerov

Ďalším typom opätovného použitia materiálu sú kovové prepravné kontajnery. Keď už raz poslúžia svojmu účelu, preprave tovaru z jedného miesta na druhé, zvyčajne nie je nákladovo efektívne posielať ich späť prázdne, aby sa mohli znovu použiť. Namiesto toho, aby skončili ako kovový šrot, výrobcovia malých domov ich premenia na moderne vyzerajúce montované domy.

Drobné luxusné domy

Hoci sú tieto domčeky veľmi drahé, ak sa oceňujú na štvorcový meter, ponúkajú možnosť vlastniť luxusný dom už za 30 000 eur.

Mikro-bytové jednotky

Niektoré malé domy sú na prenájom. Tieto maličké byty ponúkajú slobodným ľuďom, ktorí práve začínajú, možnosť dovoliť si bývanie v meste, kde by nájomné za plnohodnotný byt bolo mimo ich cenových možností. V budovách s mikroapartmánmi bývajú k dispozícii spoločné priestory na zábavu a skladovanie, ktoré pomáhajú kompenzovať malú veľkosť samotných bytov.