Otvorené reštaurácie aj školy

Aktuálne: Vláda zmierňuje protipandemické opatrenia. Ako sme ich dodržiavali a čo sa mení?

Len niekoľko týždňov pred Vianocami sa situácia na Slovensku opäť zhoršila. Počet nakazených koronavírusom narastal. Covid automat nahradil celoplošný lockdown. Vláda zatvorila reštaurácie, kaviarne, ale i obchody s oblečením. Len málokto sa obmedzeniam potešil, avšak väčšina Slovákov opatrenia rešpektovala, uviedli to v prieskume Ako sa máte, Slovensko?. V posledných dňoch vláda opatrenia postupne uvoľňuje. Zatiaľ čo… Prečítať celé
Vydané 6. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Len niekoľko týždňov pred Vianocami sa situácia na Slovensku opäť zhoršila. Počet nakazených koronavírusom narastal. Covid automat nahradil celoplošný lockdown. Vláda zatvorila reštaurácie, kaviarne, ale i obchody s oblečením. Len málokto sa obmedzeniam potešil, avšak väčšina Slovákov opatrenia rešpektovala, uviedli to v prieskume Ako sa máte, Slovensko?.

V posledných dňoch vláda opatrenia postupne uvoľňuje. Zatiaľ čo očkovaní a prekonaní sa pomaly vracajú späť k normálnemu životu, pre nezaočkovaných sa situácia nemení.

Pri stretnutiach s blízkymi sme rúška nenosili

Podľa prieskumu Ako sa máte, Slovensko? protipandemické opatrenia počas novembra a decembra rešpektovalo 84,4 percenta respondentov. Informuje o tom portál teraz.sk.

Prieskum ukazuje aj to, že každý si dodržiavanie opatrení vysvetľuje inak. Takmer všetci účastníci prieskumu sa priznali, že s priateľmi a príbuznými sa stretávali aj v interiéri. Približne tretina z nich si pri takýchto stretnutiach rúško, či respirátor nikdy nenasadila.

Prekvapivé je, že k tejto skupine patrili aj tí, ktorí sa vyjadrili, že opatrenia dodržiavajú. Z tých, ktorí sa stretávajú s blízkymi bez rúšok, 35,6 percenta tvrdí, že opatrenia dodržiava a 19,9 percenta respondentov sa dokonca vyjadrilo, že opatrenia dodržiava dôkladne.

Slováci sa priznali, že pri stretnutí s priateľmi si rúška dávajú dole. Zdroj ilustračného obrázka: unsplash.com

Osobné stretnutie alebo návštevu odmietlo raz alebo viackrát 42,2 percenta ľudí, a to z dôvodu lockdownu. Stretnutia rušili v najvyššej miere ľudia, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, no plánujú sa dať. Na stretnutia vždy šli najmä tí, ktorí nie sú zaočkovaní a ani sa neplánujú dať zaočkovať.

Prieskum sa uskutočnil od 12. do 16. decembra na vzorke tisíc respondentov. Iniciovala ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Inzercia

Reštaurácie a kaviarne otvorili, avšak ľahké to mať nebudú

Bez ohľadu na to, či sme opatrenia rešpektovali dôkladne, či menej dôkladne, v posledných dňoch sme sa dočkali postupného uvoľňovania. Ešte pred Vianocami vláda umožnila otvorenie všetkých kamenných obchodov s obmedzeným počtom zákazníkov. Tento pondelok už reštaurácie vítali prvých hostí, aj tí museli byť zaočkovaní alebo maximálne 180 dní po prekonaní ochorenia Covid-19.

Po niekoľko týždňovom lockdowne sa očkovaní a prekonaní môžu najesť v reštaurácii alebo v kaviarni. Zdroj ilustračného obrázka: unsplash.com

K aktuálnej situácii sa pre TASR vyjadril prezidenta Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský. „Otvárame v mesiaci január, ktorý je pre gastro vo všeobecnosti jeden z najslabších mesiacov. Naše očakávania preto nie sú veľké, ale budeme radi každému jednému hosťovi, ktorý nás príde v týchto neľahkých časoch podporiť,“ podotkol.

Pavlovský zároveň upriamuje pozornosť aj na ďalšie obmedzenia, ktoré musia prevádzkovatelia rešpektovať. Podmienkou na otvorenie v režime OP je obsadenosť maximálne do 50 % kapacity zariadenia. Pri jednom stole môžu sedieť najviac štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Prevádzkovatelia musia zabezpečiť dvojmetrové odstupy medzi stolmi.

Výsledkom týchto obmedzení je podľa neho minimálne 50-percentný pokles tržieb. Ten je pre podnikanie v gastre viac než fatálny. Aj preto sa majitelia gastroprevádzok obracajú k vláde s viacerými požiadavkami, medzi ktorými je okrem iného aj preplácania 100 % mzdy pri poklese tržieb, rovnako ako aj zníženej sadzby DPH.

Od pondelka sa žiaci vrátia do školských lavíc

Školy sa od desiateho januára budú opäť riadiť takzvaným školským semaforom. Tento manuál určuje, ako majú školské zariadenia postupovať, ak sa na škole objaví jeden či viaceré prípady nákazy. Prezenčná výučba bude pokračovať na základných a stredných školách, v jazykových školách a základných umeleckých školách. Fungovať budú centrá voľného času a materské školy. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Epidemická situácia sa zlepšila, na základe dát z ministerstva zdravotníctva vidíme, že je nižší počet hospitalizovaných aj pozitívnych, a preto postupujeme podľa avizovaných informácií a do škôl sa vrátime v termíne 10. januára 2022. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí v čase sviatkov konali zodpovedne, dodržiavali opatrenia alebo sa zaočkovali a napomohli tak k zlepšeniu situácie,“ situáciu priblížil minister školstva Branislav Gröhling.

Rezort školstva zatiaľ zakazuje výlety a exkurzie, športové výcviky a školské športové súťaže či pobyty v škole v prírode a aktivity v nej. Školy nemôžu organizovať ani kurzy na ochranu života a zdravia, kurzy pohybových aktivít v prírode, saunovovanie, či dni otvorených dverí. O tom, či sa žiaci budú môcť zúčastniť lyžiarskych výcvikov, bude rezort školstva ešte rokovať s Ministerstvom zdravotníctva SR.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.