Digitálna spiritualita: Namiesto tradičných náboženstiev sa stále viac ľudí obracia k astrológii a tarotu

Či už ste neveriaci, zbožní, alebo ktokoľvek medzi tým, vďaka rozmachu mobilných zariadení a aplikácií máte k dispozícii úplne nový svet spirituality.   Je spiritualita náboženstvo? Spiritualita nie je náboženstvo. Mať spiritualitu znamená mať duchovný rozmer v našom živote. Objavovať spôsoby, ako zvládať životné ťažkosti a vytvárať pokoj, radosť a šťastie priamo tam, kde sme…. Prečítať celé
Vydané 11. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Či už ste neveriaci, zbožní, alebo ktokoľvek medzi tým, vďaka rozmachu mobilných zariadení a aplikácií máte k dispozícii úplne nový svet spirituality.

 

Je spiritualita náboženstvo?

Spiritualita nie je náboženstvo. Mať spiritualitu znamená mať duchovný rozmer v našom živote. Objavovať spôsoby, ako zvládať životné ťažkosti a vytvárať pokoj, radosť a šťastie priamo tam, kde sme.

Týchto šesť postupov patrí k základom spirituality:

  • Meditácia.
  • Duchovné čítanie.
  • Vďačnosť.
  • Tráviť čas v prírode.
  • Byť otvorený znameniam z vesmíru.
  • Správne dýchanie.

Explózia new age účtov na Instagrame a YouTube

Hnutie New Age je skupina duchovných alebo náboženských praktík a presvedčení, ktoré sa v západnej spoločnosti rýchlo rozšírili začiatkom 70. rokov 20. storočia. New Age sa skladá z eklektickej škály viery a praktík založených na budhizme a taoizme, psychológii a psychoterapii, pohanstve, jasnovidectve, tarote a mágii.

INZERCIA

Indigové deti sú podľa pseudovedeckej koncepcie New Age, deti, o ktorých sa predpokladá, že majú zvláštne, neobvyklé a niekedy nadprirodzené vlastnosti. Existenciu indigových detí alebo ich vlastností nepotvrdzujú žiadne vedecké štúdie. Niektorí rodičia sa rozhodli označiť svoje deti, ktorým boli diagnostikované poruchy učenia, za indigové deti, aby ich alternatívne diagnostikovali.

S nástupom internetu, ktorý predstavuje neobmedzené množstvo informácii, narastá záujem o spiritualitu. Mileniáli ale aj mladí ľudia hľadajú prostredníctvom spirituality a duchovných cvičení zlepšenie fyzického aj psychického zdravia. Už nemusíte merať dlhú cestu za duchovnými alebo liečiteľmi, stačí pár klikov a viete sa s nimi spojiť online. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o spiritualitu, astrológiu, tarot alebo reiki si všimli tento dopyt. A čoraz častejšie sa môžete na stránkach ako Instagram, TikTok, Youtube stretnúť s účtami s takýmto obsahom.

Inzercia

 

Od digitálnej Biblie po virtuálne kostoly

Ani vyznávači tradičných cirkví  nezaháľajú. Aj oni si našli svoje miesto vo virtuálnom priestore. Vo virtuálnej realite prichádzajú ku kázňam prostredníctvom okuliarov pre VR. Cirkev VR Church bola založená v roku 2016 a navštevujú ju ľudia prostredníctvom prihlásenia do virtuálnej komunity, ako je AltSpace alebo Rec Room. Medzi sebou navzájom komunikujú prostredníctvom digitálnych verzií samých seba, avatarov. Bohoslužby vedú pastori, pričom v nedeľu sa konajú štyri určené stretnutia a počas týždňa rôzne virtuálne diskusné skupiny zamerané na Boha.

„Je to prvá cirkev, ktorá existuje výhradne vo virtuálnej realite, a ktorú navštevujú ľudia z celého sveta. Chodia k nám aj ľudia, ktorí majú detskú mozgovú obrnu, autizmus, rázštep chrbtice, strach z reči, sú jednoducho osamelí alebo sa jednoducho tešia zo spoločenstva,“ hovorí Kari Soto, spoluzakladateľka a členka modlitebného tímu VR Church.

 

Digitálna spiritualita

Zdroj: VR Church

V mobilenej hre Follow JC GO! si môžete “chytiť“ biblické postavy

Follow JC Go! je kresťanská verzia hry Pokemon Go. Umožňuje svojim hráčom “chytať“ svätých alebo iné biblické postavy namiesto malých japonských príšeriek. Hra je dielom katolíckej evanjelickej skupiny Fundación Ramón Pané, ktorá ju vytvorila v rámci príprav na Svetové dni mládeže 2019. Táto hra využíva fotoaparát smartfónu hráča na snímanie okolia a potom naňho prekrýva digitálne postavičky. Hráči postupujú v hre tak, že odpovedajú na náboženské kvízové otázky, keď sa stretnú so svätým.

Pápež je údajne jej fanúšikom.

„Viete, František nie je veľmi technologický človek, ale bol v úžase, pochopil myšlienku, o ktorú sme sa snažili: spojiť technológiu s evanjelizáciou,“ povedal Ricardo Grzona, výkonný riaditeľ Fundación Ramón Pané, pre katolícku spravodajskú stránku Crux Now.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »