Čo v Miláne? Preslávené miesta, ktoré musíte vidieť

Miláno je známe svojou architektonickou scénou, bohatou históriou a výnimočnou atmosférou. Mesto s nadšením víta turistov počas celého roka, ale najmä na jar a jeseň môžete navštevovať atrakcie v ideálnych podmienkach. Ak sa tam však ocitnete na vrchole letnej sezóny, tak nezúfajte, prinášame tipy vhodné do každého počasia. Kam ísť a čo vidieť? Jednou z najkrajších architektonických… Prečítať celé

Miláno je známe svojou architektonickou scénou, bohatou históriou a výnimočnou atmosférou. Mesto s nadšením víta turistov počas celého roka, ale najmä na jar a jeseň môžete navštevovať atrakcie v ideálnych podmienkach. Ak sa tam však ocitnete na vrchole letnej sezóny, tak nezúfajte, prinášame tipy vhodné do každého počasia.

Kam ísť a čo vidieť?

Interiér a hlavne exteriér zdobí približne tritisíc sôch. FOTO: Archív autora

Jednou z najkrajších architektonických atrakcií v Miláne je Duomo di Milano. Katedrála patrí k najvýznamnejším symbolom mesta a jej históriu možno datovať späť viac ako päť storočí. Stavba je jedinečnou kombináciou rôznych architektonických štýlov, zahŕňajúcich gotiku, renesanciu a barok.

Návštevníci majú možnosť využiť skupinové aj individuálne prehliadky. Okrem toho je k dispozícii aj výstup na strechu, ktorý ponúka nezabudnuteľný panoramaticky výhľad na historické centrum mesta. Z vrcholu katedrály môžete obdivovať námestie Piazza del Duomo, elegantnú galériu Vittorio Emanuele II. či Alpy.

  • NÁŠ TIP:  Ideálny čas na fotky je ráno okolo siedmej hodiny, vtedy ešte aj holuby driemu

SKY BAR

Vo väčšine prípadov sa odporúča vopred si rezervovať stôl, aby ste predišli zbytočnému čakaniu. Avšak, ak sa rozhodnete navštíviť Duomo di Milano v skorých ranných hodinách, tak sa nemusíte zaoberať rezerváciou. FOTO: Archív autora

V bezprostrednej blízkosti Duoma di Milano sa nachádza niekoľko sky barov, ktoré sú ideálnym miestom na osvieženie a oddych po návšteve katedrály. Ak sa rozhodnete navštíviť jeden z nich, mali by ste byť pripravení na vyššie ceny drinkov, tie sa pohybujú v rozmedzí približne 15 až 20 eur.

Galleria Vittorio Emanuele II

FOTO: UNSPLASH

Len pár metrov od katedrály sa nachádza ikonická a v súčasnosti veľmi obľúbená Galéria Vittorio Emanuele II. Toto miesto je skutočným rajom pre milovníkov luxusu a štýlu. Hoci je to primárne nákupné centrum, jeho architektonická krása a výnimočná atmosféra láka ľudí z rôznych kútov sveta. Ak si odtiaľ chcete odniesť krásne fotky, tak opäť odporúčame návštevu skoro ráno. Neskôr sa budete nákupnom centre tlačiť s tisíckami ľudí.

Milano Roastery – Starbucks Reserve

FOTO: Archív autora

V tejto „kaviarni“ sa káva praží na mieste, čo znamená, že si môžete vychutnať čerstvú kávu priamo z plne funkčnej pražiarne. Môžete sa tu doslova ponoriť do procesu prípravy kávy a sledovať, ako sa zrnká postupne menia na lahodnú šálku kávy priamo pred vašimi očami.

Kaviareň je tiež vybavená vonkajšou terasou, ktorej dominantným prvkom sú obrovské bronzové vtáčie klietky.

  • NÁŠ TIP:  Navštívte prevádzku buď skoro ráno alebo večer, ak sa chcete vyhnúť niekoľkometrovému radu

Castello Sforzesco

V súčasnosti tu sídli jedno z najlepších múzeí v meste. FOTO: Archív autora

Castello Sforzesco je stredoveký hrad v Miláne a zároveň jedna z najväčších pevností v Európe. Aj keď ide o celoročnú turistickú atrakciu, tak tie najkrajšie „úkazy“ možno pozorovať len na jar. Zámok je domovom niekoľkých záhrad, ktoré v máji rozkvitnú do krásy.

V zámku sa nachádza niekoľko múzeí:

  • Múzeum antického umenia, Múzeum hudobných nástrojov, egyptské múzeum, archeologické múzeum, umelecká zbierka Pinacoteca del Castello Sforzesco, zbierka úžitkového umenia (práca výrobcov keramiky, sochárov, čalúnnikov a tkáčov), múzeum starožitného nábytku a drevených sôch.

Bosco Verticale

Výstavba v hodnote 65 miliónov eur sa začala v roku 2008 a dokončená bola v októbri 2014. FOTO: Archív autora

Tento revolučný architektonický koncept prináša zeleň do sivých a preplnených mestských oblastí. Projekt pozostáva z  dvoch veží vysokých 80 a 112 metrov, v ktorých sa nachádza celkovo 800 stromov, 5-tisíc krov a 15-tisíc trvaliek.  Zelená clona zároveň „reguluje“ vlhkosť, produkuje kyslík a absorbuje CO2 a jemný prach. Kombinácia týchto vlastností priniesla projektu významné ocenenia.

Miláno skutočne prekypuje rôznorodou kultúrou, okrem spomínaných turistických „zastávok“ (Castello Sforzesco, Duomo di Milano a Galeria Vittorio Emanuele II…) za zmienku stoja aj ďalšie miesta. Ak sa vyberiete na prechádzku, určite oceníte návštevu Castello Pozzi – dom z kariet. Pre milovníkov historických pamiatok je Arco della Pace neodmysliteľnou súčasťou výletu. Do programu určite zaraďte milánsku štvrť Brera, v ktorej sa prelínajú umenie, kultúra a vynikajúce jedlo. Miláno je tiež obklopené krásnymi prírodnými úkazmi. Jedným z nich je jazero Como, ktorého scenéria stojí za váš čas. Môžete si užiť jazdu loďou po jazere a obdivovať elegantné vily, ktoré sa nachádzajú na pobreží.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.