ROK KOVOVĚHO BYVOLA

Čínsky nový rok bol kvôli pandémii iný: čo si museli Číňania odoprieť?

Oslavy Čínskeho nového roka v roku 2021 ukázali, že život v Číne nie je ani zďaleka späť v normále. Kým na jeseň bolo možné cestovať v rámci Číny iba s minimálnymi obmedzeniami a mnohí Číňania absolvovali týždennú dovolenku do iných provincií, začiatkom roka 2021 je v Číne všetko inak.
Vydané 19. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

CEO Infinity Standard | Wanderer Capital | Bratislava, Slovensko

Číňania si síce nemôžu užívať cestovanie, či sprievody v uliciach spojené so sledovaním tradičného levieho tanca, ľudia si ale našli nové spôsoby ako sa zabaviť a míňať. Boom zažívajú lokálne reštaurácie, kiná a turistické atrakcie. Koná sa aj viac online podujatí.

Po objavení nových ložísk nákazy COVID-19 v januári 2021 sa čínska vláda rozhodla limitovať pohyb obyvateľstva s prichádzajúcimi oslavami Čínskeho nového roka. V troch severných čínskych mestách vypukla lokálna nákaza COVID-19, kvôli ktorej sa lokálne vlády rozhodli pre zavedenie lockdownu. Čína počas prvého prvého jeden a pol mesiaca v roku 2021 zaznamenala podľa oficiálnych štatistík viac ako 2 000 nových prípadov nákazy. Vláda sa preto rozhodla pre prevenciu, ktorá má zamedziť extrémnemu rozšíreniu nákazy v dôsledku masovej migrácie obyvateľstva spojenej s Čínskym novým rokom. 

Čínsky nový rok je najvýznamnejším sviatkom v Číne a spájajú sa s ním oslavy trvajúce tri týždne. Oficiálne voľno trvá iba sedem dní, mnohí pracovníci si však počas sviatkov berú aj neplatené voľno, aby mohli navštíviť svoje rodiny.  

Milióny migrujúcich robotníkov nevideli svoje rodiny už druhý rok po sebe

Čína má takmer 300 miliónov migrujúcich pracovníkov, ktorí pracujú mimo miesta ich trvalého pobytu. Táto krajina sa pri výrobe vo veľkom spolieha na pracovnú silu z menej rozvinutých regiónov, kde je nedostatok pracovných príležitostí. Kvôli tejto situácii sú pracovníci ochotní presídliť sa za prácou aj niekoľko tisíc kilometrov od ich pôvodného miesta bydliska. 

Problémom pre robotníkov sú obmedzenia týkajúce sa ich prechodného pobytu za účelom práce, ktoré im neumožňujú so sebou na nové miesto priniesť svoju rodinu. Robotníci teda musia nechať svoje manželky a deti v mieste trvalého pobytu. Kvôli vzdialenosti a nedostatku pracovného voľna ich preto majú možnosť zvyčajne navštíviť iba počas sviatkov Čínskeho nového roka.

Tento rok im cestu domov skomplikovali vládne nariadenia, ktoré pre nich urobili cestovanie domov prakticky nemožným. Pre niektorých z nich je rok 2021 už druhým rokom v poradí, počas ktorého nemali možnosť vidieť svoju rodinu.  

Čínska vláda neuvalila priamy zákaz cestovania, prísne reštrikcie ale mnohých odradia

Obmedzenie presunov obyvateľstva počas Čínskeho nového roka neuskutočnila čínska vláda prostredníctvom priameho zákazu. Rozhodla sa pre jemnejšiu rétoriku, ktorá bola založená na odporúčaniach a obmedzeniach. Kým biele goliere, zamestnanci pracujúci v kanceláriách, mohli cestovať kvôli možnosti pracovať na diaľku cez home office, pre väčšinu robotníkov bola návšteva rodiny v inom meste či provincii prakticky nemožná kvôli striktným opatreniam. 

Mnohé čínske mestá a provincie nariadili povinnú izoláciu po príchode do destinácie cestovania. Štandardná dĺžka tejto izolácie bola sedem až štrnásť dní. Problémom pre migrujúcich robotníkov bolo aj nariadenie povinnej karantény (v mnohých prípadoch v hoteloch, ktoré si musia robotníci zaplatiť) po návrate do miesta prechodného pobytu. Tieto nariadenia znamenajú tri až štyri týždne povinnej karantény, ktorú robotníkom nikto nepreplatí. Väčšina z nich si preto zvážila svoje ekonomické možnosti a rozhodla sa zostať v mieste, kde pracuje. 

Inzercia

Zamestnávatelia a lokálne vlády sa snažili ľudí motivovať k zotrvaniu na mieste nielen zákazmi, ale aj odmenami. Zamestnanci majú napríklad nárok na zvýšené mzdy ak zostanú pracovať počas sviatkov. Mnohí zamestnávatelia ponúkajú zamestnancom aj extra dátové kredity na mobilné dáta, jedlo zdarma či peňažné dary.

Lokálne vlády zasa nabádajú ľudí k návšteve lokálnych atrakcií lístkami zadarmo. Mesto Hangzhou napríklad darovalo 1000 juanov (cca 128 eur) každému migrujúcemu robotníkovi, ktorý sa rozhodol zostať v meste počas sviatkov. Zamestnávatelia v Číne motivujú zamestnancov, aby zostali, pretože si nemôžu dovoliť výpadky výroby a logistiky kvôli nutnej izolácii zamestnancov po ich návrate.

 

Vo februári 2021 Čína vstupuje do „roku kovového byvola“, potrvá až do februára 2022

Letecké spoločnosti a služby v cestovnom ruchu majú problémy

V dôsledku obmedzení očakáva Ministerstvo dopravy ČĽR počas Čínskeho nového roka 20-percentný pokles cestovania oproti minulému roku. Je nutné podotknúť, že už rok 2020 bol výrazne poznačený pandémiou a ak by sme odhad poklesu tento rok porovnali s „normálnym“ rokom 2019, išlo by o viac ako 60-percentný pokles. Pre čínske letecké spoločnosti je Čínsky nový rok najlukratívnejším obdobím v roku. Tento rok zápasia s nedostatkom pasažierov a poskytujú aj plné refundácie lístkov pri zrušení ciest. 

Objednávky z Číny po Čínskom novom roku príliš neodkladajte!

Nové spotrebiteľské trendy počas Čínskeho nového roka 2021

Kým v roku 2020 poklesli maloobchodné tržby počas Čínskeho nového roku v porovnaní s rokom 2019 o viac ako 20 percent, v roku 2021 sa očakáva ich návrat na predošlé úrovne. 

Číňania si síce nemôžu užívať cestovanie či sprievody v uliciach spojené so sledovaním tradičného levieho tanca, našli si ale nové spôsoby ako sa zabaviť a míňať. Boom zažívajú lokálne reštaurácie, kiná a turistické atrakcie. Koná sa aj viac online podujatí. 

Trendom Čínskeho nového roka 2021 boli aj online objednávky s doručením do iného mesta, prostredníctvom ktorých Číňania, ktorí sa nemohli vrátiť domov, obdarovávali svojich blízkych a priateľov darčekmi a jedlom. Za prvé dva dni Čínskeho nového roka doručili kuriéri v Číne až 130 miliónov balíkov, čo predstavovalo nárast oproti minulému roku až o viac ako 220 percent. 

Obrovský dopyt zaznamenali aj kiná, ktoré dosiahli za necelý týždeň premietania tržby vo výške 1,55 miliardy amerických dolárov. Pre porovnanie, celkové tržby kín v USA za minulý rok dosiahli hodnotu 2,2 miliardy dolárov. Číne sa podarilo počas sviatkov v roku 2021 zlomiť aj doterajší svetový rekord v tržbách dosiahnutých počas prvého premietacieho víkendu. Doterajší rekord, ktorý patril filmu Avengers: Endgame sa podarilo prekonať čínskemu filmu Detective Chinatown 3, ktorý zarobil za prvý víkend 397 miliónov dolárov. Boom zaznamenávali v Číne počas osláv nového roku aj online hry a zábava. 

Aj keď nie je možné tvrdiť, že by bol život v Číne späť v normále ani viac ako rok po prepuknutí pandémie COVID-19, okrem cestovania je však život bežného obyvateľstva takmer v starých koľajach. Spotreba už dosahuje štandardné hodnoty, cestovanie ale bude musieť ešte počkať.  

 

Výroba v Číne sa čoskoro pozastaví kvôli Čínskemu novému roku!

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »