Zdravie

Boj s opicou po prehýrenej noci: Poznáte tieto tipy a triky?

Nemusíte ostať v režime lazaretu, buďte statoční a skúste tieto tipy.

Po aktívnej noci v sprievode pitia alkoholu a svetskej zábavy, často nasledujú o to náročnejšie rána.

Búšenie hlavy, nevoľnosť a ďalšie príznaky, ktoré k tomu patria vedia spôsobiť skutočné peklo.

Urobili by ste takmer čokoľvek, aby ste sa zbavili toho ťažkého pocitu.

Ajurvéda ponúka mnoho zaujímavých tipov a postrehov, ktoré vám pomôžu zmeniť (nie len) deň, na omnoho príjemnejší.

Taktiež nám prináša veľa funfactov a odpovedí na otázky prečo sa niektorí ľudia opijú skôr, niektorí vydržia dlhšie, a ďalšie odveké otázky.

Vedeli ste napríklad, že ľudia s konštitúciou Pitta sa opijú rýchlejšie ako ľudia s Kapha?

Aký ste typ dóše a viac o tom čo je dóša nájdete v predchádzajúcom článku TU.

Tu s vami zdieľame niekoľko užitočných ajurvédskych tipov a riešení, ako sa zbaviť nepríjemného stavu po prehýrenej noci.

Teplá šálka citrónového čaju

Prvá vec, ktorú je vhodné urobiť, je, že po prebudení vypijete šálku teplého citrónového čaju, čo je horúca voda s citrónovou šťavou a trochou medu.

Môžete si dať aj studenú citrónovú šťavu s trochou medu.

Citrón vám pomôže dostať sa z opice a med v ňom zvýši hladinu cukru v krvi, ktorú by ste stratili pri veľkom pití.

Zázvorový čaj je silný favorit medzi pomocníkmi po celý deň – dajte si ho pokojne aj 3/4 krát. Zdroj: thedaily9.in

Zázvorový čaj

Zázvor je verný pomocník pri rôznych neduhoch a dobre vám pomôže aj po opici.

Môžete jednoducho žuť pár kúskov zázvoru alebo si pripraviť zázvorový čaj.

Vyskúšajte tento skvelý mix:

Prevarte vodu v hrnci s pár kúskami zázvoru a potom keď vychladne, pridajte trochu medu, pár kvapiek citrónu a vypite.

Paradajková šťava

Možno prekvapujúci tip, no rozhodne stojí za otestovanie.

Paradajka totiž obsahuje cukor nazývaný fruktóza, ktorý pomáha rýchlejšie metabolizovať alkohol.

Zhodnoťte svoje možnosti triezvo (ak je to už možné) a zvoľte oddychovú kúru s pomalým naberaním porcií jedla, alebo začnite rovno na toalete, kde sa statočne rozlúčite so zvyšným alkoholom usalašeným v organizme. Zdroj: healthline.com

Alkohol musí ísť von

Základný princíp je, že alkohol by nemal ostávať v tele.

Treba ho buď stráviť alebo vyhodiť zo systému.

Ak vám je teda na ďalší deň ťažko, nepasujte sa so situáciou zbytočne hodiny a nepredlžujte tak tento stav predpeklia.

Vypite aspoň dva poháre vody so sódou bikarbónou a spustite misiu.

Vracajte čo to dá, tak aby sa z vás dostala všetko potrebné, a organizmus sa mohol začať nanovo liečiť a dávať dokopy.

Sóda bikarbóna celému procesu pomáha z viacerých hľadísk – jednak vracanie nie je tak nepríjemne keďže bojuje s kyselinou, umierňuje teda celkovú agresiu štiav a pomáha čistiť.

Cmar so soľou

Soľ a cmar pomôžu znížiť intoxikáciu a pomôžu pečeni, ktorú trýzni nadmerný príjem alkoholu.

Šťava z granátového jablka môže tiež pomôcť stráviť alkohol.

Ďalšími dobrými tipmi sú kapustová šťava či polievka.

Jóga alebo strečing

Neostávajte v režime lazaretu a buďte statoční.

Počúvajte svoje telo a podľa toho zvoľte sériu príjemných cvikov, ktoré vám pomôžu rozprúdiť energiu v celom tele.

Existujú aj jogové a strečingové cviky na rôzne orgány.

Navnímajte svoje telo a zistite či je hlavným aktérom utrpenia žalúdok, pečeň, žlčník alebo niečo iné, a na základe toho jednoducho napíšte do Googlu daný orgán a cviky na jeho uvoľnenie.

Dýchacie cvičenie

Vyskúšajte rôzne dychové cvičenia – je to zaručená bomba ako sa cítiť oveľa lepšie už v priebehu niekoľkých minút!

Zapojte bylinné čaje

Existuje veľké množstvo byliniek, ktoré vám pomôžu pri rôznych „poopičných“ formách.

Na zlikvidovaný a neistý žalúdok, či prekyslenie, vám perfektne pomôže čaj z paliny pravej.

Zlé trávenie? Vyhnite sa pitiu alkoholu

Podľa ajurvédy by mali piť LEN ľudia s dobrým trávením, ak vôbec.

V inom prípade by to mohlo spôsobiť zdravotné problémy, nevoľnosť a nesprávne funkcie pečene.