Birds Aren‘t Real

Sú vtáky na oblohe skutočné? Konšpiračná teória z USA bola vtipom, ktorému mnohí uverili

Vtáky boli nahradené dronmi a vláda nimi sleduje občanov. Príliš hlúpe na to, aby tomu ľudia verili?
Posledné roky nám dokázali, že ľudia sú schopní veriť vyslovene čomukoľvek a komukoľvek.

,,Birds Aren‘t Real“ je parodické hnutie založené na konšpiračnej teórií, že vtáky boli nahradené dronmi.

Zakladateľ si vymyslel príbeh podľa, ktorého sa mala americká vláda podieľať na genocíde operencov. V rokoch 1959 až 1971 údajne vyvraždila 12 miliárd vtákov len preto, aby neskôr nainštalovali tie robotické. Chceli totižto využiť potenciál oblohy, a tak sledovať svojich občanov, či sa medzi nimi nenachádzajú komunistickí sprisahanci.

Konšpiračná teória stavia svoje oporné body na minulosti. Najskôr čitateľa navnadí na to, že sa dostal k informáciám, ktoré boli dekády utajované.  Teraz však prišiel čas vyjsť s pravdou von aj za cenu, že ich autority ,,umlčia“.

Dokonca vyriešili aj otázku smrti prezidenta Johna F. Kennedyho. Tomu sa údajne nápad, za ktorý zodpovedala CIA (Central Intelligence Agency), nepáčil. Okamžite vydal príkaz, aby so zabíjaním prestali. Neprispôsobivého prezidenta preto museli odstrániť. Vystriedal ho taký, ktorý nešiel hlavou proti múru.

V závere takmer dvadsať minútového preluskávania sa ,,históriou“, členovia hnutia prosia svojich budúcich prívržencov, aby začali bojovať spoločne s nimi za slobodu.

,,Prosím, pridaj sa. Teraz ťa potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým“. – vyzývajú na svojej webovej stránke

,,Birds Aren’t Real“ si v krátkom časovom intervale v priebehu roku 2021 našlo státisíce prívržencov. Na sociálnej sieti Twitter má vyše 108-tisíc sledovateľov, nehovoriac o Instagrame, kde oslovuje až 404-tisíc ľudí.

Z náhlej popularity sa snažili zakladatelia vyťažiť maximum. Preto na podporu svojej teórie vymysleli v roku 2017 príbeh, ktorý podložili falošnými faktami na svojom webe. Následne sa v mestách objavili billbordy, rôzne reklamy a dokonca aj merch, ktorý sa predáva dodnes. Ľudia sa  nechali poblázniť senzáciou. Nosili tričká s názvom ,,vtáky nie sú skutočné“, spoločne sa zhromaždili pred sídlom Twitteru v San Franciscu, kde požadovali zmenu loga spoločnosti.

Inzercia

Najnovšie v príspevku na Twitteri hnutie informovalo, že vyhralo, pretože spoločnosť BIRD zaoberajúca sa prenájmom elektrických kolobežiek, vyhlásila bankrot, a naďalej zdieľa staršie príspevky s domnelými dôkazmi, že vtáky neexistujú.

Ako to celé vzniklo?

Pred deviatimi rokmi sa študent Peter Mclndo rozhodol, že svet potrebuje novú a najmä hlúpu konšpiračnú teóriu. Tou sa snažil bojovať proti ďalším rovnako primitívnym teóriám, ktoré sa šíria naprieč Spojenými štátmi.

V roku 2017 sa ocitol na demonštrácii – práve v čase inaugurácie Donalda Trumpa. Peter McIndo sa protestu zúčastnil z recesie. Prišiel na protest s transparentom, na ktorom bolo napísané, že vtáky nie sú skutočné. Niekto jeho satirické správanie natočil. Za krátku dobu sa z videa stal virál, ktorý prilákal obrovské davy ľudí z celej krajiny.

Začína nová éra | @birdsarentreal

„V posledných rokoch sme sa zaoberali svetom dezinformácií a boli sme si vedomí po akom tenkom ľade kráčame. Myšlienka nášho hnutia má byť absurdná. Dbáme na to, aby nič z toho, čo hovoríme, nebolo príliš realistické.“ –  povedal McIndoe pre The New York Times.

Zaujímavosťou je, že v prípade tejto konšpiračnej teórie sa zopakovala história. Tak, ako pôvodne vznikla konšpirácia o tom, že Zem je plochá, ako paródia, dnes jej veria a bojujú za ňu ľudia okolo celého sveta. Fanatici sa totiž z paródie presunuli na seriózne sa tváriacu International Flat Earth Research Society z roku 1956. Teda vznikla ešte o jeden rok skôr, ako Sovietsky zväz vypustil na obežnú dráhu Zeme prvú družicu Sputnik. Akékoľvek teórie o plochej Zemi tým boli dokonale vyvrátené. Preto dnes priaznivci tejto teórie popierajú fakt, že existuje vesmírny výskum.

Prečo veríme konšpiračným teóriám?

Ľudia, ktorí zdieľajú konšpiračné teórie sú hlboko presvedčení o ich pravdivosti. Fascinovala ich myšlienka, že sa dozvedeli niečo, čo ostatným uniklo. Na internete nájdu podobne zmýšľajúce skupiny vyznávačov ich teórie, v ktorých sa navzájom začnú podporovať. To malé percento, ktoré stojí za konšpiračnými teóriami, vytvára svojou činnosťou akúsi pomyselnú bublinu, ktorou vedome manipuluje a provokuje svoje publikum.

Ich cieľom je spochybniť všetko relevantné. Využívajú jednoduchú komunikáciu, ktorá je kľúčová. Prostým vysvetlením zložitých udalostí alebo situácií vytvárajú falošný dojem odbornosti a dôveryhodnosti. Vinu zvaľujú, samozrejme, najvyšším autoritám (politici, predstavitelia tajných spoločnosti, organizácií či služieb).

Všetky konšpiračné teórie majú šesť spoločných znakov. Hneď z úvodu sa dozviete, že ide o tajné sprisahanie. Ďalej nasledujú dôkazy, ktorými si čitateľa priklonia na svoju stranu. Avšak fakty nie sú poriadne zazdrojované. Upozorňujú tiež na to, že náhody neexistujú a všetko, čo sa deje, je navzájom prepojené. Týmto rozdelia spoločnosť na dva tábory.  V závere sa dozvieme, kto stojí za ,,odbojom“.

Konšpirácie nabrali na popularite

Zatiaľ čo do roku 2020 boli konšpiračné teórie doménou skôr jednoduchších ľudí a z času na čas sme sa dozvedeli, že niektorej veria aj známe osobnosti, po pandémii ochorenia Covid-19 sa veci zmenili.

Keďže išlo o globálnu udalosť priamo sa týkajúcu obrovskej časti svetovej populácie, prirodzene sa začali šíriť konšpiračné teórie o tom, že ide o celosvetové sprisahanie elít. Konšpirátori prišli s rôznymi premyslenými teóriami, avšak zatiaľ čo niektorí otvorene hovorili o zámere bohatých vyvraždiť ľudstvo, iní dokonca celkom existenciu Covid-19 popierali. V priebehu veľmi krátkej doby sa tak posilnili pozície konšpiračných webstránok, ktoré boli schopné zarábať obrovské peniaze z internetovej reklamy, a tak ďalej zväčšovať svoj vplyv.

Dospelo to až do absurdného štádia, kedy popularita populistov a konšpirátorov narástla do takej miery, že sa dostali na významné vedúce pozície v krajinách, vrátane Slovenska.

Otázkou teraz je, či je aj v slovenskej vláde a v parlamente sedí niekto, kto si myslí, že vtáky nie sú skutočné. Prekvapilo by vás to?

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.