Sú vtáky na oblohe skutočné? Konšpiračná teória pobláznila internet.

,,Birds Aren‘t Real“ je parodické hnutie založené na konšpiračnej teórií, že vtáky boli nahradené dronmi. Zakladateľ si vymyslel príbeh podľa, ktorého sa mala americká vláda podieľať na genocíde operencov. V rokoch 1959 až 1971 údajne vyvraždila 12 miliárd vtákov len preto, aby neskôr nainštalovali tie robotické. Chceli totižto využiť potenciál oblohy, a tak sledovať svojich občanov či sa medzi nimi nenachádzajú komunistickí sprisahanci.
Konšpiračná teória stavia svoje oporné body na minulosti. Najskôr čitateľa navnadí na to, že sa dostal k informáciám, ktoré boli dekády utajované. Teraz však prišiel čas vyjsť s pravdou von aj za cenu, že ich autority ,,umlčia“. Dokonca vyriešili aj otázku smrti prezidenta Johna F. Kennedyho. Tomu sa údajne nápad, za ktorý zodpovedala CIA (Central Intelligence Agency) nepáčil. Okamžite vydal príkaz, aby so zabíjaním prestali. Neprispôsobivého prezidenta preto museli z povrchu zemského odstrániť. Vystriedal ho taký, ktorý nešiel hlavou proti múru. V závere takmer dvadsať minútového preluskávania sa ,,históriou“, členovia hnustia prosia svojich budúcich prívržencov, aby začali bojovať spoločne s nimi za slobodu.
,,Prosím pridaj sa. Teraz ťa potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým“. – vyzývajú na svojej webovej stránke
,,Birds Aren’t Real“ si v krátkom časovom intervale našlo státisíce prívržencov. Na sociálnej sieti Twitter má takmer 80 tisíc sledovateľov, nehovoriac o Instagrame, kde sa sústreďuje o tristotisíc ľudí viac. Z náhlej popularity sa snažili zakladatelia vyťažiť maximum. Preto na podporu svojej teórie vymysleli v roku 2017 príbeh, ktorý podložili falošnými faktami na svojom webe. Následne sa v mestách objavili billbordy, rôzne reklamy a dokonca aj merch. Ľudia sa nechali poblázniť senzáciou. Nosili tričká s názvom ,,vtáky nie sú skutočné“, spoločne sa zhromaždili pred sídlom Twitteru v San Franciscu, kde požadovali zmenu loga spoločnosti.
Ako to celé vzniklo?
Pred necelými piatimi rokmi sa študent Peter Mclndo rozhodol, že svet potrebuje novú a najmä hlúpu konšpiračnú teóriu. Tou sa snažil bojovať proti ďalším rovnako primitívnym teóriám, ktoré sa šíria naprieč celou Amerikou. V roku 2017 sa ocitol na demonštrácii v čase inaugurácie Donalda Trumpa. Peter McIndo sa protestu zúčastnil z recesie. Prišiel na protest s transparentom, na ktorom bolo napísané, že vtáky nie sú skutočné. Niekto jeho satirické správanie natočil. Za krátku dobu sa z videa stal viral, ktorý prilákal obrovské davy ľudí z celej krajiny.

„V posledných rokoch sme sa zaoberali svetom dezinformácií a boli sme si vedomí po akom tenkom ľade kráčame. Myšlienka nášho hnutia má byť absurdná. Dbáme na to, aby nič z toho, čo hovoríme, nebolo príliš realistické.“ – povedal McIndoe pre The New York Times.
Prečo veríme konšpiračným teóriám?
Ľudia, ktorí zdieľajú konšpiračné teórie sú hlboko presvedčení o ich pravdivosti. Fascinovala ich myšlienka, že sa dozvedeli niečo, čo ostatným uniklo. Na internete nájdu podobne zmýšľajúce skupiny vyznávačov ich teórie, v ktorých sa navzájom začnú podporovať. To malé percento, ktoré stojí za konšpiračnými teóriami, vytvára svojou činnosťou akúsi pomyselnú bublinu, ktorou vedome manipuluje a provokuje svoje publikum.
Ich cieľom je spochybniť všetko relevantné. Využívajú jednoduchú komunikáciu, ktorá je kľúčová. Prostým vysvetlením zložitých udalostí alebo situácií vytvárajú falošný dojem odbornosti a dôveryhodnosti. Vinu zvaľujú, samozrejme, najvyšším autoritám (politici, predstavitelia tajných spoločnosti, organizácií či služieb).
Všetky konšpiračné teórie majú šesť spoločných znakov. Hneď z úvodu sa dozviete, že ide o tajné sprisahanie. Ďalej nasledujú dôkazy, ktorými si čitateľa priklonia na svoju stranu. Avšak fakty nie sú poriadne zazdrojované. Upozorňujú tiež na to, že náhody neexistujú a všetko, čo sa deje je navzájom prepojené. Týmto rozdelia spoločnosť na dva tábory. V závere sa dozvieme, kto stojí za ,,odbojom“.