Apple vs. Epic Games

Populárny Fortnite sa vráti na zariadenia Apple. Ide o výsledok smernice Európskej komisie

Spor medzi spoločnosťami začal, keď Epic Games vedome obišiel pravidlá App Store. Tie sa týkali nákupov v aplikáciách.
Apple nakoniec ustúpil a umožní Epicu pridať vlastný obchod na ich systém. Ide o ďalšiu prehratú potýčku na európskom trhu.
Vydané 9. marca 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Vzťahy medzi technologickou spoločnosťou Apple a videohernou firmou Epic Games sú dlhodobo vyostrené. Spôsobené je to najmä tým, že tvorca populárnej hry Fortnite obišiel pravidlá obchodu s aplikáciami App Store, ktoré sa týkali odvádzania poplatku zo zisku.

Spoločnosť Apple si tieto kroky všimla a rázne proti nim zakročila. Videohru zo svojho obchodu s aplikáciami odobrala, kvôli čomu Epic Games podal na technologickú spoločnosť žalobu. Súd im však nevyhovel, o čom sme vás informovali v prechádzajúcom článku.

Keďže na súde neuspeli, Fortnite aj naďalej zostal na operačnom systéme iOS zablokovaný, pričom nepomohla ani kampaň Free Fortnite. Lenže na európskom trhu malo dôjsť ku zmenám, ktoré by prinútili Apple, aby umožnil jej distribúciu na svojich zariadeniach.

Európska komisia totiž prišla s novou smernicou, ktorú nazvali Digital Markets Act (DMA). Jej cieľom je kontrolovať takzvaných „strážcov brány“ v Európskej únii, aby vytvorili férovejšie podnikateľské prostredie a priniesli lepšie služby pre používateľov.

Ďalšie škriepky medzi spoločnosťami

Spoločnosť Apple sa na zmenu pravidiel pripravila vopred, keďže v utorok 5. marca aktualizovala operačný systém, na ktorých bežia zariadenia iPhone a iPad. Nové pravidlá nadobudli platnosť o dva dni neskôr, vo štvrtok 7. marca.

Nezaobišlo sa to bez krokov, ktoré opäť obmedzili pôsobenie Epic Games na ich operačnom systéme. Iba deň pred uvedením novej verzie operačného systému údajne zrušili vývojársky účet herného štúdia. Bez neho nemôžu založiť vlastný obchod s aplikáciami.

fortnite

Hra pôvodne vznikla ako kooperatívna strieľačka proti vlnám zombíkov. Mód Battle Royale pribudol až neskôr. Zdroj: unsplash.com/@nuclearvee

„Zrušením vývojárskeho účtu spoločnosti Epic sa spoločnosť Apple zbavila jedného z najväčších potenciálnych konkurentov obchodu Apple App Store. Podkopáva našu schopnosť byť životaschopným konkurentom a ukazuje ostatným vývojárom, čo sa stane, keď sa pokúšate konkurovať spoločnosti Apple alebo kritizujete jej nekalé praktiky,“ uviedlo herné štúdio v stanovisku na svojej webovej stránke.

Ďalej uviedli, že Apple sa svoje rozhodnutie snažilo odôvodniť tým, že citovali príspevok generálneho riaditeľa Epic Games Tima Sweeneyeho. Na sociálnej sieti X otvorene kritizoval Apple, pričom sa obzeral na dobu, keď bola spoločnosť partnerom pre vývojárom.

Nakoniec ustúpili

Spoločnosť Apple tento účet odstránila na základe rozhodnutia súdu, ktorý potvrdil, že Apple má právo „kedykoľvek a podľa vlastného uváženia ukončiť činnosť ktorejkoľvek alebo všetkých dcérskych spoločností, pridružených spoločností a/alebo iných subjektov, ktoré sú v úplnom vlastníctve spoločnosti Epic Games“. Uviedli to v stanovisku, ktoré zverejnil portál Živé.sk.

Lenže to, čo sa sťahuje na americký trh, nemusí platiť v Európe. Rozporu si všimol aj eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Na sociálnej sieti X uviedol: „Požiadal som naše útvary, aby prioritne preskúmali zrušenie vývojárskeho účtu spoločnosti Epic spoločnosťou Apple.“

Toto pohrozenie zrejme stačilo, aby Apple prehodnotilo svoje rozhodnutie. V piatok 8. marca obnovili vývojársky účet spoločnosti Epic Games. Vďaka nemu získa herná spoločnosť spôsob, ako znovu distribuovať svoju hru na Apple zariadeniach v Európe.

fortnite

Fortnite je dostupný na Android, viacerých konzolách či PC. Zdroj: unsplash.com/@introspectivedsgn

Spoločnosť Apple vydala k téme stanovisko, ktoré zverejnil portál The Guardian. „Po rozhovoroch so spoločnosťou Epic sa zaviazali dodržiavať pravidlá vrátane našich zásad DMA. V dôsledku toho bolo spoločnosti Epic Sweden AB povolené opätovne podpísať dohodu s vývojármi a bola prijatá do programu Apple Developer Program,“ znie úryvok z neho.

Úspech pre tvorcu videohry

Eurokomisár Breton neskôr reagoval na svoj pôvodný príspevok: „S uspokojením beriem na vedomie, že po našich kontaktoch sa spoločnosť Apple sa rozhodla ustúpiť od svojho rozhodnutia o vylúčení Epic.“ Dodal, že už od druhého dňa DMA vykazuje výsledky.

Epic Games taktiež aktualizovala svoje pôvodne stanovisko. V aktualizácií uviedli, že ide o „jasný signál pre vývojárov, že Európska komisia bude rýchlo konať, aby presadila zákon o digitálnych trhoch a vyvodila zodpovednosť voči strážcom“.

Pre spoločnosť Apple ide o ďalšiu potýčku s Európskou komisiou, keďže len nedávno im udelili takmer 2-miliardovú pokutu za zneužívanie dominantného postavenia pri distribúcií hudobných aplikácií. Portál Business Insider vo svojom texte uvádza, že táto pokuta vyústila do straty približne 80 miliárd amerických dolárov, keďže hodnota akcii firmy spadla.