Nové akčné béčko, ktoré si už teraz môžete pozrieť v pohodlí domova

Bloodshot: Dokáže Vin Diesel zažiariť aj mimo sériu Rýchlo a Zbesilo? (Recenzia)

Vin Diesel sa chce stať novým akčným hrdinom podľa komiksovej predlohy. Oplatí sa to vidieť?
Vydané 4. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Väčšina z vás pozná DC comics a Marvel, dve najznámejšie komiksové značky, ktoré zarábajú veľké peniaze už aj vo filmovej brandži. Nie sú to však jediné značky. Teraz sa pokúša prihlásiť o slovo aj značka Valiant, ktorá zo svojich známych komiksových postáv vybrala Bloodshota, aby sa pokúsil preraziť aj na filmovom plátne. Čo Valiant plánoval, to koronavírus prekazil. film Bloodshot sa stihol v kinách ohriať tak dva týždne, kým koronavírus na plno zaúradoval a zavrel všetky kiná. Má to aj svoju výhodu. Bloodshota si môžeme v pohodlí domova pozrieť už teraz. Je Bloodshot na toľko dobrý, že si zaslúžil stráviť v kinách dlhší čas, alebo mal kina vynechať a ísť rovno na dvd, ako to robí väčšina béčkových filmov?

Do hlavnej role producenti obsadili Vina Diesela. Kedysi veľmi populárny herec, ktorý sa v Hollywoode presadil hlavne vďaka sérii filmov o rýchlych autách – Rýchlo a Zbesilo. Aj keď tá sa časom premenila na megalomanské akčné sci-fi. Treba povedať, že hviezda Vina Diesela, už zďaleka nežiari tak ako kedysi. Vo filmoch hrá už 15 rokov toho istého upoteného svalovca v bielom tielku, ktorého tvár snáď nemá žiadnu mimiku. Zmenil niečo Bloodshot?

Skôr než sa dozviete odpoveď prezradím vám, o čom Bloodshot vlastne je. Vin Diesel hrá špeciálne vycvičeného vojaka, ktorého posielajú na tie najťažšie vojenské misie. Vždy po návrate sa teší na svoju milujúcu partnerku. Svet idylka. Jedného dňa Vina a jeho partnerku prepadne menšia jednotka  vojakov, pričom obaja zahynú. Vin sa však prebudí na stole vedca v podaní Guya Pearcea, ktorý z neho spravil nezastaviteľnú a nezničiteľnú mašinu na zabíjanie. Vin si nič zo svojho predošlého života nepamätá, až na jedno. Niekto mu vzal to najcennejšie čo mal a jeho tvár má vyrytú do pamäte.

Znie vám to Bečkoidne a klišoidne? Tak ako to znie, tak presne také to je. Na béčkových filmoch nie je nič zlé. Pred 20 rokmi by Bloodshot, patril možno k priemerným béčkam. Dnes sa však už béčka neberú tak veľmi vážne. Zoberte si Johna Wicka. To je prototyp skvelého moderného a vtipného béčka. Ak by si z Johna Wicka zobrali tvorcovia Bloodshota aspoň niečo, nemuselo to dopadnúť tak ako to dopadlo.

INZERCIA

To že sa vo filme na nás valí klišé za klišé, je ten najmenší problém. Tým najväčším je predstaviteľ hlavného hrdinu. Vin Diesel. Táto plešatá hora svalov, už proste nedokáže utiahnuť film svojou charizmou, ktorá podľa mňa ani nikdy neexistovala. Počas celého trvania filmu sa tvári konštnatne rovnako vážne a drsne. Občas váhate,  či si je Vin vôbec vedomý toho, že hrá v akčnom béčku a nie v tom najvážnejšom dramatickom oscarovom filme. Tým nechcem naznačiť, že by jeho výkon bol hodný Oscara. Práve naopak.

Vin Diesel by svojou charizmou a herectvom zapadol skôr medzi hviezdy akčných filmov deväťdesiatych rokov (Steven Seagel, Jean Claude Van Damme), ale aj tam by hral druhé husle. V porovnaní s takými akčnými hviezdami ako Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Silvester Stallone či v súčastnosti úspešným The Rockom, chýba Vinovi charizma, ktorá je ešte dôležitejšia než svaly samotné.

Počas sledovania Bloodshota som narazil len na dva pozitívnejšie body. Tým prvým bolo naozaj len pár dobrých efektov počas akčných sekvencii. Scény kde Vin Diesel príde o polku tváre, ktorá sa mu razom začne vďaka malým nanobotom vraciať späť, sú celkom fajn, Druhým a vážne posledným pozitívnym bodom sú pekné herečky. Špecialne Eiza Gonzales, na ktorú sa naozaj dobre pozerá. Nič viac vám tento film ponúknuť nedokáže. Ovšem ak nie ste obrovský fanúšik Vina Diesela (je naozaj ešte niekto taký?).

Záverečný verdikt? Tí z vás, čo máte radi akčné béčka, vy si to kľudne pozrite. Film vás síce nenadchne, ale určite vás trocha zabaví. Vy ostatní? Vyhnite sa Bloodshotovi oblukom. Ak už chcete vyskúšať aj menej náročný žáner, no predsa len nechcete podliezť latku kvality, tak radšej siahnite po Johnovi Wickovi s úžasným Keanu Reevesom.