Bizarro Fiction: Siahnite po niečom extra

Bizarro Fiction (bizarná fikcia) je literárny žáner, v ktorom je všetko čudné. Spája prvky absurdity, surrealizmu, humoru a satiry. „Ľudia, ktorí si kupujú bizarro, si ho kupujú preto, že chcú čítať niečo čudné. Chcú takú fikciu, ktorá je príliš divná na to, aby sa dala zaradiť niekam inam. Čitatelia bizarra chcú podivnosti s prímesou ďalších… Prečítať celé
Vydané 14. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Bizarro Fiction (bizarná fikcia) je literárny žáner, v ktorom je všetko čudné. Spája prvky absurdity, surrealizmu, humoru a satiry.

„Ľudia, ktorí si kupujú bizarro, si ho kupujú preto, že chcú čítať niečo čudné. Chcú takú fikciu, ktorá je príliš divná na to, aby sa dala zaradiť niekam inam. Čitatelia bizarra chcú podivnosti s prímesou ďalších podivností.“  Rose O’keefe, šéfka vydavateľstva bizarnej literatúry Eraserhead Press

Vintage Demons GIF by Fleischer Studios - Find & Share on GIPHY

Niečo o bizarro fiction

Bizarná fikcia je literárny žáner zdôrazňujúci podivnosť, absurditu a zábavu. Literárni kritici často opisujú bizarro fiction ako literárny ekvivalent kultového filmu, pričom uvádzajú vplyvy ako David Lynch, anime a kyberpunk. A keďže je bizarná fantastika kultový subžáner má pomerne malé ale veľmi zanietené publikum.

Kultový film: Film, ktorý určitá skupina ľudí veľmi obdivuje. Kultové filmy sú známe svojou oddanou a vášnivou fanúšikovskou základňou, ktorá tvorí prepracovanú subkultúru.

Pri bizarre je veľmi dôležitá komunita. Bizarná fantastika je do veľkej miery spätá s nezávislými a malými vydavateľstvami. Medzi najznámejšie patria Eraserhead Press, Afterbirth Books a Raw Dog Screaming Press.

 

Bizarná fikcia nie je pre každého

V skutočnosti nie je pre väčšinu ľudí. Ak vám však jej štýl pripadá príťažlivý, možete nájsť literatúru, ktorá vás naozaj inšpiruje aj pobaví. A ako začínajúcemu autorovi pole bizarro fiction umožní kontakt s publikom, ktoré túži po všetkom, čo vytvoríte.

„Bizarné literárne hnutie je vrcholom outsiderskej literatúry.“  Časopis 3AM

„Literárny ekvivalent filmu Davida Lyncha alebo Tima Burtona… Vzrastajúci žáner, ktorý funguje ako sekcia kultových filmov v miestnej videopožičovni.“  Svet hororu

„Niekedy komické, niekedy násilné, niekedy sexuálne grafické (ak nie všetko z toho) a pubertálne nebojácne pohoršujúce.“  Časopis Details

Stavebné prvky bizarnej fikcie

  • Absurdizmus je literárny žáner aj filozofická teória, podľa ktorej je existencia vo všeobecnosti absurdná. To znamená, že svet nemá zmysel alebo vyšší cieľ. Mnohí bizarro spisovatelia do svojich diel začleňujú absurdné prvky, postavy alebo situácie, aby ešte viac zdôraznili márnosť úsilia postáv a posilnili humor.

 

  • Žánrová fikcia ako sci-fi, fantasy, historická fikcia, horor alebo western tvoria často základ príbehu v bizarre.

 

  • Satira je literárny prístup, ktorý sa vyznačuje premysleným zosmiešňovaním určitej kultúrnej konvencie alebo javu. Bizarní spisovatelia často do svojich diel začleňujú satiru, aby pridali vrstvu humoru.

 

  • Groteska má podobné črty ako bizarnosť, pričom cieľom oboch techník je prekvapiť čitateľa extrémnym, šokujúcim, nadmieru aktuálnym alebo nemiestnym obsahom. Mnohé bizarné diela sa pohrávajú s groteskou, vrátane telesného hororu a kontorcionizmu.

Kontorsia (niekedy kontorcionizmus): Umelecké vystúpenie, v ktorom umelci nazývaní kontortisti predvádzajú svoje schopnosti extrémnej fyzickej ohybnosti.

 

  • Podivnosť je zjednocujúcim znakom bizarro fikcie. Mnohí vydavatelia a spisovatelia bizarro zdôrazňujú, že ide o čudáctvo na pobavenie čitateľov.

https://www.youtube.com/watch?v=yjT7bSdwUMg

Významní autori

Andre Duza: Jeho diela často obsahujú príbehy o zombie apokalypse.

Autumn Christian: Táto spisovateľka bizarro fikcie do svojich diel zapája prvky hororu.

Carlton Mellick III: Je jedným z popredných autorov bizarro diel a aktívnou silou tohto hnutia od začiatku 90. rokov 20. storočia.

D. Harlan Wilson: Je označovaný za jedného zo zakladateľov bizarro fikcie.

Danger Slater: Rozpráva príbehy, ktoré prinášajú romantiku a zlomené srdce v špekulatívnych, surrealistických svetoch.

Garrett Cook: Tento bizarný spisovateľ nachádza inšpiráciu v hororovom žánri.

Jeremy Robert Johnson: Tento bizarro autor sa zameriava na žánrové príbehy, v ktorých sa mieša zombie alebo pandemický horor s komentárom ku konglomerátom a kapitalizmu.

 

Hlavné zdroje: StandOutBooks, MasterClass, BizarroCentral,

Pokračujte na ďalší príspevok »