Aké sú vaše hodnoty?

Celé roky rozmýšľam o svojich ústredných hodnotách. Menili sa, ako som rástol aj ako som dozrieval, ale vždy som ich mal.   Jednou z mojich ústredných hodnôt je ľudskosť. Môj strýko mi povedal: „Keď si šťastný, oslavuj, keď si smutný, plač, a keď treba, pomôž.“ Celý život som sa usiloval podľa toho žiť. Ukazovať druhým svoju ľudskú stránku […]

Autor
Dátum zverejnenia 22. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Anthony A. Achmat
Spolumajiteľ Managers-inc.com
USA

Celé roky rozmýšľam o svojich ústredných hodnotách. Menili sa, ako som rástol aj ako som dozrieval, ale vždy som ich mal.

 

Jednou z mojich ústredných hodnôt je ľudskosť.

Môj strýko mi povedal: „Keď si šťastný, oslavuj, keď si smutný, plač, a keď treba, pomôž.“ Celý život som sa usiloval podľa toho žiť. Ukazovať druhým svoju ľudskú stránku je úžasné. Nerobíme to pre odmenu, ale ľudia vás zato milujú.

Ďalšia z mojich hodnôt je úprimnosť. Mám pocit, že úprimnosťou nemám čo stratiť a správam sa tak.

Keď sme k druhým úprimní, a najmä ak sme pozitívni, dávame im pocítiť, že nám na nich záleží. Môžu zabudnúť, čo sme povedali, ale ten pocit s nimi ostane navždy.

Život ma naučil, že ak chcete byť ľudskí a starostliví, musíte byť angažovaní – angažovanosť je mojou treťou kľúčovou hodnotou.

 

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Všetci stretávame a musíme znášať ľudí, ktorí nie sú zaangažovaní. Vďaka okolnostiam, ktoré nikto nemal pod kontrolou, som v detstve mal strýka, ktorý sa veľmi angažoval v mojej výchove. Pre zastarané zákony ma vtedy nemohol adoptovať, ale každú voľnú minútu venoval tomu, aby som vyrastal s morálnymi zásadami a úctou k sebe aj k druhým. Čas, ktorý mi venoval, naozaj trávil so mnou, nerozptyľoval ho mobil, počítače ani adrenalín z rýchlosti, akou žijeme dnes. Bol tam so mnou. Netušil som, že sa priúčam cennej životnej hodnote, ani on to tak nebral, jednoducho sa to stalo. Vyrástol som naplno angažovaný v tom, čo robím.

Angažovanosťou som získal náskok vo všetkom, o čo som sa pokúsil. V niečom som zlyhal a v mnohom som mal úspech – ale určite by som bol zlyhal vo všetkom, ak by zaangažovanosť nebola v mojej výchove a DNA. Prečo je angažovanosť taká dôležitá v 2017 aj v nasledujúcich rokoch?

Som presvedčený, že práve angažovaní ľudia nás povedú tam, kam smerujeme, a nepoznám nikoho, kto by nasledoval neangažovaného lídra. Hádam každý človek niekedy v živote povedie nejakú skupinu alebo k nejakej v minulosti patril. Položte si otázku: ako budete pristupovať k neangažovaným členom alebo ako ste sa k nim správali v minulosti?

Ani nie pred 30 rokmi bolo pre ľudí bežné zapísať si telefónne číslo a zapamätať si ho. Ani nie pred 30 rokmi bolo úplne bežné poslať niekomu lístok, adresát ho prijal a podľa situácie konal. Ani nie pred 30 rokmi bolo bežné dostať pohľadnicu k narodeninám či Vianociam a poďakovať sa za ňu.

Čo sa stalo? Zmenil sa systém telefónnych čísel natoľko, že sú pre náš priťažké na zapamätanie? Máme lepší spôsob, ako druhému čosi oznámiť, a boli narodeniny a Vianoce zrušené ako dôležité udalosti?

Nie, myslím si, že ľudia len prijali neangažovanosť ako spôsob života. Ako starší člen globálnej komunity a ako človek, ktorý rozmýšľa o minulosti, mám pocit, že je na čase pozvať ľudí, aby sa znovu naučili niečo z toho, čo z nás spravilo úžasnú civilizáciu.

Práve angažovanosť nám priniesla tento nádherný svet. A predsa trávime toľko času – a vždy tomu tak bolo – podmieňovaním druhých, aby robili to, čo od nich chceme my, aby sa správali, tak ako my chceme, a aby mali radi to isté čo my. Sme v tom veľmi úspešní – na úkor ľudskosti – a predsa odrazu akceptujeme neangažovanosť.

Môj život pri spätnom pohľade vyzerá ako hojdačka, ale som absolútne spokojný s tým, ako to všetko vypálilo: som požehnaný rodinou a priateľmi, ktorých som si vybral, ktorí ma milujú. Mám pocit, že som niečo priniesol tým, s ktorými som ho zdieľal. Na záver sa s vami ešte raz podelím s mojimi tromi kľúčovými hodnotami: Ľudskosť, Úprimnosť a Angažovanosť. Aké sú vaše?

 

„Ľudia často zabudnú, čo ste povedali, ale budú si pamätať, ako sa cítili.“

 

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Drahé autá pomôžu získať peniaze pre deti s onkologickými ochoreniami vďaka Rally Radosti 2019

Úžasné spojenie skvelých áut a pomoci druhým otvára svoj prvý ročník.

15. mája 2019

Renáta Názlerová o inkluzívnom vzdelávaní: Celý systém školstva potrebuje reformu

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom. Foto: Peter Frolo Tento […]

22. januára 2018

Aké sú vaše hodnoty?

Celé roky rozmýšľam o svojich ústredných hodnotách. Menili sa, ako som rástol aj ako som dozrieval, ale vždy som ich mal.   Jednou z mojich ústredných hodnôt je ľudskosť. Môj strýko mi povedal: „Keď si šťastný, oslavuj, keď si smutný, plač, a keď treba, pomôž.“ Celý život som sa usiloval podľa toho žiť. Ukazovať druhým svoju ľudskú stránku […]

22. mája 2017

Zavádzajúci marketing alebo „Čím viac pásikov, tým viac adidas 2“

Predať čo najviac, čo najrýchlejšie, za čo najviac peňazí. Bez ohľadu na kvalitu produktu, ktorý si zákazníci kupujú v domnení, že sa stávajú vlastníkmi niečoho hodnotného a jedinečného.   Čím viac pásikov, tým viac Adidas, to je známa veta, ktorá je typická nielen pre ľudí v našej krajine, ale na celom svete. Akoby sme chceli […]

25. januára 2016


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019