Najrizikovejšie drogy na trhu

10 najnebezpečnejších drog ( 2.časť )

Po prvej časti, kde sa v neslávne preslávenej TOP 5 umiestnili heroín, crack, metadón, metamfetamín a kokaín si priblížme ďalších troch velikánov v tejto kategórií. Fentanyl Oxykodón Benzodiazepíny   FENTANYL Fentanyl je jedným z najúčinnejších liekov proti bolesti – je takmer 50-100 krát silnejší ako morfín a väčšinou sa používa na pomoc pacientom s rakovinou…. Prečítať celé
Vydané 11. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Po prvej časti, kde sa v neslávne preslávenej TOP 5 umiestnili heroín, crack, metadón, metamfetamín a kokaín si priblížme ďalších troch velikánov v tejto kategórií.

  1. Fentanyl
  2. Oxykodón
  3. Benzodiazepíny

 

FENTANYL

Fentanyl je jedným z najúčinnejších liekov proti bolesti – je takmer 50-100 krát silnejší ako morfín a väčšinou sa používa na pomoc pacientom s rakovinou. Predáva sa však aj nelegálne a používa sa aj v kombinácii s inými pouličnými drogami, ako sú kokaín, metamfetamíny alebo heroín.

Funguje tak, že blokuje opioidné receptory mozgu, takže hladiny dopamínu stúpajú a vyvolávajú v používateľovi pocit eufórie. Je to veľmi často vyhľadávaná rekreačná droga.

V niektorých krajinách je zaradený na 1. miesto najnebezepečnejších drog, vďaka jeho neslávne vysokému počtu obetí na ľudských životoch.

Pri nezákonnom použití bez lekárskeho dohľadu je predávkovanie fentanylom veľmi pravdepodobné a môže viesť k život ohrozujúcim symptómom, ako je pomalé alebo žiadne dýchanie. Riziká sa ešte znásobia, keď sa zmieša s inými látkami. Fentanyl je silne návykový a odvykanie je bez liečby vo väčšine prípadov neúspešné.

Ilustračná fotografia (Lieky)

Inzercia

OXYKODÓN

Oxykodón je hlavnou zložkou mnohých bežne zneužívaných značkových liekov proti bolesti, ako sú napríklad OxyContin a Percocet. Jeho silné vlastnosti zmierňujúce bolesť z neho robia ľahký cieľ zneužívania a závislosti. Napriek tomu, že oxykodón prináša úľavu mnohým ľuďom trpiacim traumatickými bolesťami, nebezpečenstvo tohto lieku je čoraz častejšie.

Vzhľadom na euforické účinky oxykodónu mnoho ľudí drogu napriek rizikám zneužíva. Tí, ktorí začnú pravidelne zneužívať oxykodón, si pravdepodobne vytvoria silnú závislosť na droge. Oxykodón je extrémne návykový, pretože pochádza z opiátov, vďaka čomu je podobný morfínu a heroínu.

Najväčším nebezpečenstvom oxykodónu je potenciálne smrteľné predávkovanie. Oxykodón spomaľuje dýchanie osoby a znižuje jej krvný tlak. To môže viesť k záchvatom, kóme alebo zastaveniu srdca.

Zneužívanie oxykodónu môže byť ťažké rozpoznať, ak neviete, čo hľadať. Pretože mnohí, ktorí zneužívajú oxykodón, jednoducho prehltnú pilulku bez použitia akýchkoľvek pomôcok a závislosť sa dá jednoducho skryť pred okolím, či samotným užívateľom, ktorý si neuvedomuje závažnosť problému. Poznanie znakov zneužívania oxykodónu vám môže pomôcť všimnúť si, keď niekto, koho milujete, prechádza do závislosti. Niektoré bežné príznaky používania oxykodónu zahŕňajú: rozšírené zreničky, apatia, ospalosť, krátke rozpätie pozornosti, pocit pokoja a ďalšie.

 

 

BENZODIAZEPÍNY

Benzodiazepíny sú lieky, ktoré laicky povedané, spomaľujú prenos správ medzi mozgom a telom a obsahujú látky, ktoré tlmia centrálny nervový systém.

Zvyčajne ich predpisujú lekári na zmiernenie stresu a úzkosti a na pomoc so spánkom. Môžu byť tiež použité na liečbu odvykania od alkoholu a epilepsie. Medzi bežné lieky v tejto kategórii patria Valium, Klonopin a Xanax, Neurol a ďalšie.

Benzodiazepíny môžu spôsobiť predávkovanie osoby, najmä ak sú kombinované s alkoholom alebo inými drogami. Sú spojené so závislosťou a abstinenčnými príznakmi, dokonca aj po krátkom období používania, a preto benzodiazepíny nie sú prvou možnosťou farmakologickej liečby nespavosti, úzkosti alebo iných zdravotných problémov. Niektorí ľudia ich zneužívajú na to, aby sa dostali inú úroveň vnímania pocitov a boli pokojnejší, alebo aby si pomohli s negatívnymi účinkami stimulantov, ako sú amfetamíny alebo kokaín.

Ilustračná fotografia (žena bojujúca s depresiami a závislosťou)

Použitie benzodiazepínov s inými liekmi/drogami

Účinky užívania benzodiazepínov s inými liekmi, vrátane voľnepredajných alebo predpisovaných liekov, môžu byť nepredvídateľné a nebezpečné, a môžu spôsobiť:

Benzodiazepíny + alkohol alebo opiáty (ako napríklad heroín): ťažkosti s dýchaním, zvýšené riziko predávkovania a smrti.
Benzodiazepíny + niektoré farmaceutické lieky: silné lieky zmierňujúce bolesť, antidepresíva, antikonvulzíva, antipsychotiká, niektoré antihistaminiká a voľne predajné lieky môžu mať pri užívaní s benzodiazepínmi nepriaznivý účinok a môžu viesť k ťažkostiam s dýchaním, zvýšenému riziku predávkovania a smrti.
Použitie benzodiazepínov na pomoc pri zmierňovaní účinkov stimulačných drog (ako sú amfetamíny alebo extáza) môže viesť k cyklu závislosti na oboch druhoch drog.

Pravidelné používanie benzodiazepínov môže spôsobiť aj tieto ťažkosti:

zhoršené myslenie alebo strata pamäte
úzkosť a depresia
podráždenosť, paranoja a agresivita
zmena osobnosti
slabosť, letargia a nedostatok motivácie
ospalosť a únava
ťažkosti so spánkom alebo rušivé sny
kožné vyrážky a priberanie na váhe a ďalšie

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.