STARTUPY

Americký startup predstavuje nádej pre diabetikov. Hladinu cukru v krvi možno znížiť bežným výživovým doplnkom

Hodnota Pendulum sa v roku 2021 vyšplhala na 307 miliónov dolárov.
Kapsule Glucose Control predáva za 215 dolárov mesačne.
Vydané 16. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Počet pacientov s cukrovkou na Slovensku každoročne stúpa. V dôsledku toho si 14. novembra pripomíname Svetový deň diabetu, ktorý poukazuje na narastajúci výskyt daného ochorenia na svete.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa počas roku 2021 v diabetologických ambulanciách liečilo 355 139 ľudí, informuje portál Teraz.sk. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ich počet stúpol o 3 689.

Výnimku netvoria ani detskí pacienti, ktorí sa najčastejšie liečia podávaním inzulínu. Podľa štatistík uvedenú liečbu v roku 2021 podstúpilo 2 180 detí, čo predstavuje 96 %.

Ide o civilizačný zabijak, ktorý sa v počiatočnej fáze nezvykne prejavovať výraznými ťažkosťami. Vyplýva to aj z výsledkov pilotného preventívno-osvetového projektu Maj svoj cukor pod kontrolou, ktorý poukazuje na to, že približne 150-tisíc Slovákov nemá o rozvíjajúcom sa ochorení ani len tušenie, uvádza SITA.

V dôsledku toho odborníci odhadujú, že príznaky hyperglykémie sú u pacientov prítomné už 8 až 10 rokov pred stanovením diagnózy. Zároveň ochorenie diabetes mellitus skracuje život o 10 až 15 rokov.

Nádej pre diabetikov

Znížiť hladinu cukru v krvi môžu aj bežné výživové doplnky. Síce na prvý pohľad sa daný poznatok javí ako mýtus, biotechnologická výskumníčka Colleen Cutcliffe predstavuje probiotiká, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života diabetikov, píše Forbes.

zníženie hladiny cukru v krvi

Počet pacientov s cukrovkou každoročne stúpa. Zdroj: pexels.com

Počiatky príbehu zázračných probiotík sa začali písať už v roku 2007, kedy sa Cutcliffe predčasne narodila dcéra. V dôsledku toho prvý mesiac života strávila na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde jej podávali antibiotiká. Postupne sa u nej začali prejavovať problémy s metabolizmom a citlivosťou na potraviny, čo sa vyštudovanej biologičke s viac ako 20-ročnou praxou nepozdávalo.

Domnenie, že koreň problémov sa nachádza v črevách, ju viedlo k založeniu startupu Pendulum Therapeutics. Na projekte sa podieľala s ďalšími vedcami. Ich cieľom bolo vyvinúť nový rad probiotík na udržanie zdravia čriev.

Spoločnosť získala 126 miliónov dolárov od investorov, medzi ktorými je aj slávna herečka Halle Berry. V apríli 2021 sa jej hodnota vyšplhala na 307 miliónov dolárov.

Záhada narušeného mikrobiómu

Trh s probiotikami sa v Spojených štátoch amerických v priebehu posledných rokov rozrástol na 17 miliárd dolárov. Predstavuje rôzne spoločnosti zaoberajúce sa výrobou liekov na predpis na konkrétne choroby či dokonca ponúkaním liekov na nevyrovnané črevá prostredníctvom Instagramu.

Za veľký medzník v zdravotníctve možno však považovať výskum mibrobiómu. Napriek tomu, že ide o komplikovanú vedu, výskumníci sa domnievajú, že narušený mikrobióm súvisí s mnohými ďalšími chorobami. Avšak až v súčasnosti sa uvedené poznatky začínajú chápať.

zníženie hladiny cukru v krvi

Americký startup Pendulum pomáha diabetickým pacientom pri kontrole hladiny cukru v krvi. Zdroj: pexels.com

„Existuje množstvo údajov, ktoré jasne ukazujú, že mikrobióm ovplyvňuje naše zdravie, ale mnohé z týchto údajov sú asociatívne,“ vysvetľuje zakladajúca prezidentka Medzinárodnej vedeckej asociácie pre probiotiká a prebiotiká Mary Ellen Sanders.

Ide o jeden z dôvodov, prečo spoločnosti Pendulum trvalo tak dlho, kým sa dostala do tejto fázy. Ich produkt Glucose Control pomáha diabetikom pri kontrole hladiny cukru v krvi.

Výsledky sú zatiaľ sľubné, na čo poukazuje aj klinická štúdia startupu, ktorá bola uverejnená v odbornom časopise BMJ Open Diabetes Research and Care. Uskutočnila sa na 76 osobách, pričom výsledky potvrdili úspešnosť kapsúl v určitých prípadoch u pacientoch s cukrovkou 2. typu.

Pokračovanie výskumov

Spomínaný startup sa nádejne kapsule rozhodol predávať ako takzvanú lekársku potravinu za 215 dolárov mesačne, čo predstavuje takmer 200 eur. V roku 2020 produkt Glucose Control uviedol na trh v podobe 90-dňového balíčku, ktorého súčasťou bolo aj výživové poradenstvo spolu s dvoma bezplatnými testami na hladinu glukózy v krvi A1C. Jeho cena predstavovala 495 dolárov, čo sa spotrebiteľom moc nepozdávalo.

Zároveň v roku 2020 Národná reklamná divízia oznámila Pendulum, že nemôže propagovať, že probiotiká dokážu znižovať hladinu glukózy v krvi. Dané tvrdenia zvyčajne obsahujú len lieky na predpis, pričom spoločnosť tvrdí, že žiadny z jej výrobkov nie je určený na liečbu chorôb.

zníženie hladiny cukru v krvi

Detskí pacienti sa liečia prevažne inzulínom. Zdroj: pexels.com

V marci 2021 úrad pre dohľad nad reklamou potvrdil, že Pendulum disponuje údajmi potvrdzujúce tvrdenia, ktoré sa stali terčom kritiky. Napriek tomu navrhol obmedziť marketing spomínaného výrobku zameraný na diabetických pacientov užívajúcich metformín.

V súčasnosti prebieha niekoľko ďalších klinických skúšok, ktoré môžu potvrdiť ešte väčšiu efektivitu liečiva. Cieľom jednej z nich je potvrdiť, či môže pomôcť zlepšiť hustotu kostí u žien v ranom období po menopauze. To, či sa u užívateľoch môžu vyskytnúť dlhodobé vedľajšie účinky, je zatiaľ otázne.