LIFESTYLE

Túžba po dotyku vo svete technológií. Farba roku 2024 podnecuje ľudí, aby sa nachvíľu upokojili

Farbou roka 2024 sa stáva jemný odtieň oranžovej Peach Fuzz.
Ide o výpoveď súčasného stavu sveta, ktorá apeluje na spomalenie.
Vydané 17. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Už od pradávna sa rôzne kultúry snažili odlíšiť vlastnou symbolikou. Pomohli im k tomu aj farby, ktorých význam sa viaže k určitým udalostiam. Kým v našich končinách považujeme čiernu za smútočnú, krajiny východnej časti zemegule žiaľ vyjadrujú bielou.

Síce si to často ani neuvedomujeme, vplyv farieb možno zaznamenať aj v marketingovom prostredí. Preferencie spotrebiteľov sa zvyknú odvíjať od farebného znázornenia výrobkov. V súvislosti s tým americká firma Pantone od roku 1963 pomáha svojim klientom vybrať správne farebné zoskupenie, informuje portál DM dizajn.

Zároveň už niekoľko rokov zachováva tradíciu vyhlasovania farby nasledujúceho roku. Na prvý pohľad možno ide o ďalší povrchný marketingový ťah, daný krok vo svojej predpovedi skrýva oveľa viac. Ide o výpoveď stavu súčasného sveta, ktorá ponúka vyhliadku do budúcnosti kreatívnym odvetviam.

Jemné pohladenie oranžovej

Oranžová farba zvyčajne pôsobí energicky a agresívne. O uvedený dojem sa však spoločnosť Pantone nesnaží, síce za farbu roka 2024 vyhlásila oranžovú, uvádza Forbes. Ide o jej jemný odtieň, ktorý evokuje skôr pokoj a uvoľnenie. Podľa katalógu firmy ju možno nájsť pod názvom Peach Fuzz 13-1023, pričom jej zámerom je, aby sa ľudia nachvíľu upokojili.

farba roku 2024

Farba Peach Fuzz sa snaží vo svete digitálnych možností vyjadriť túžbu po stretnutí v realite. Zdroj: Instagram/Pantone

„Pri hľadaní odtieňa, ktorý by odrážal našu vrodenú túžbu po blízkosti a spojení, sme zvolili farbu vyžarujúcu teplo a modernú eleganciu. Odtieň, ktorý odráža súcit, ponúka vrelú náruč a nenásilne spája mladistvých s nadčasovým,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Pantone Leatrice Eiseman.

Ako píše portál Markíza, duch tohto farebného zoskupenia má blahodarný vplyv na myseľ, telo a dušu. Vzhľadom na to, že v priebehu posledných rokov sme zažili izoláciu v dôsledku covidovej pandémie, ide o oslavu ľudského dotyku. Zároveň v súčasnom svete technológií reprezentuje túžbu po stretnutí sa v skutočnom živote.

„Keď sme rozhodovali pre rok 2024, pripomenuli sme si, že dôležitou súčasťou plnohodnotného života je mať dobré zdravie, výdrž a silu, aby sme si ho užili. Vo svete, ktorý často kladie dôraz na produktivitu a vonkajšie úspechy, je dôležité, aby sme si uvedomili aj dôležitosť podpory našich vnútorných buniek a našli chvíle oddychu, kreativity a ľudského spojenia,“ tvrdí viceprezidentka spoločnosti Laurie Pressman.

Očakávané spolupráce

Farbu roku vyberá tím expertov, pričom nejde o jednoduchý krok. Vyžaduje sa, aby rozšírili svoje obzory najviac, ako sa dá, nakoľko inšpiráciu možno nájsť všade.

farba roku 2024

Viaceré svetové giganty plánujú s uvedeným farebným zoskupením spoluprácu. Zdroj: Instagram/Pantone

Zväčša sa odvíja od zábavného priemyslu a plánovaných filmov, pripravovaných výstav, nových umelcov, módy, dizajnu, trendových cestovateľských destinácií, hier, virtuálnej reality či dokonca sociálnych sietí, dodáva Forbes. Výnimku však netvorí ani súčasná socioekonomická situácia.

Na základe toho má Peach Fuzz, čo v preklade znamená broskyňové páperie, priniesť do životov upokojenie v búrlivých časoch vojny či ekonomickej neistoty. Podobné odtiene mohli milovníci módy zaznamenať na niektorých módnych prehliadkach známych značiek pre nasledujúcu sezónu jar-leto 2024. Spolupráce možno čakať nielen v móde. Záujem prejavili aj odvetvia interiérového dizajnu, krásy či technológií.

Protiklad minulého roku

Pre rok 2023 bola typická farba Viva Magenta 18-1750. Išlo o odtieň vysielajúci energické vibrácie plné elánu. Ako píše DM dizajn, jeho význam možno nájsť najmä v prírode, pričom išlo o vyjadrenie nového signálu sily.

farba roku 2024

Pre rok 2023 bola typická energická farba Viva Magenta. Zdroj: Instagram/Pantone

„V tomto technologickom veku sa snažíme čerpať inšpiráciu z prírody a z toho, čo je skutočné. PANTONE 18-1750 Viva Magenta pochádza z červenej rodiny a je inšpirovaná košenilou, jedným z najvzácnejších farbív patriacich do rodiny prírodných farbív, a zároveň jedným z najsilnejších a najjasnejších, aké svet poznal. PANTONE 18-1750 Viva Magenta, zakorenená v prapôvode, nás opäť spája s pôvodnou hmotou. Vyvoláva sily prírody, galvanizuje nášho ducha a pomáha nám budovať našu vnútornú silu,“ uviedla bližšiu charakteristiku Eiseman.

Počiatky tohto trendu možno zaznamenať už v roku 1999, informuje portál Modivo. Za primárnu farbu nového tisícročia sa označila Cerulean Blue, ktorá pripomínala azúrový kameň. Svoje čestné miesto si obhájili aj Ultimate Grey, Illuminating, Classic Blue, Very Peri či Rose Quartz, ktorá sa preslávila aj pod názvom Millennial Pink.

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.