Aktuálne: Zlodej ukradol tri sochy od umelca Ai Weiwei za bieleho dňa
Trojica sklenených sôch od čínskeho disidentského umelca Ai Weiwei bola minulý týždeň za bieleho dňa odcudzená z galérie Lumas v centre mesta Hamburg. Každá socha má inú farbu a znázorňuje ruku so vztýčeným prostredníkom. Predajná cena každej z nich sa pohybuje okolo 9 500 eur. Trojica sôch odkazuje na známu fotografickú sériu od čínskeho umelca… Prečítať celé
Trojica sklenených sôch od čínskeho disidentského umelca Ai Weiwei bola minulý týždeň za bieleho dňa odcudzená z galérie Lumas v centre mesta Hamburg. Každá socha má inú farbu a znázorňuje ruku so vztýčeným prostredníkom. Predajná cena každej z nich sa pohybuje okolo 9 500 eur. Trojica sôch odkazuje na známu fotografickú sériu od čínskeho umelca s názvom Štúdia perspektívy (1995-2017), v ktorej vztyčuje prostredný prst na monumenty a politicky významné miesta po celom svete. Tieto významné sklenené ruky boli ústredným prvkom galérie a boli vystavené na očiach verejnosti v galérii.
Alarm sa nespustil!
Jeden zo zamestnancov galérie Lumas uviedol pre MailOnline, že alarm, ktorý mal sochy chrániť, sa nespustil. Podľa hamburskej polície konal zlodej so šikovnými prstami sám. Ku krádeži došlo v pondelok 27.4.2022 medzi poludním a 18.00 hodinou. Polícia dokonca zriadila horúcu linku pre svedkov, ktorí v tejto súvislosti niečo spozorovali, alebo ktorí môžu poskytnúť informácie o páchateľovi alebo mieste, kde sa sochy nachádzajú.
Ai Weiwei
Ai Weiwei sa narodil v roku 1957 v Pekingu v Číne. Umelec navštevoval Pekinskú filmovú akadémiu a Parsons School of Design v New Yorku. Kvôli svojim anti-politickým dielam žije momentálne v exile. U nás nie je až tak známy, aj keď pomáhal navrhovať ikonický štadión Vtáčie hniezdo pre olympijské hry v Pekingu v roku 2008. Neskôr bol však v Číne terčom série politicky motivovaných súdnych procesov. V roku 2011 strávil Weiwei 81 dní vo väzení na základe obvinení z daňových únikov. Bol držaný v cele bez okien s rozmermi menej ako 4 x 4 m. Známeho umelca neustále sprevádzali dvaja strážcovia a musel si pýtať povolenie na pitie vody. Po získaní svojho pasu od úradov v roku 2015 sa Weiwei presídlil do Nemecka a potom sa presťahoval do Veľkej Británie.
„Myslím, že najdôležitejším médiom súčasnosti je Twitter.“ Ai Weiwei
Ai Weiwei & his controversial installation to Vienna ▶️ https://t.co/3CD8SbocgP @AiWeiwei #art pic.twitter.com/AIXzbkJJA5
— COSHAMIE (@coshamie) July 18, 2016
Weiwei na sociálnych sieťach
Od roku 2006 Ai Weiwei podporuje svojimi online aktivitami slobodu prejavu prostredníctvom ambicióznych umeleckých projektov a blogov. Väčšina jeho práce je zameraná hlavne na kritiku súčasného čínskeho politického a kultúrneho života. Mnohí ho označujú za experta vo využívaní sociálnych médií. Jeho široké publikum sa rozprestiera ďaleko za hranicami Číny. Okrem Twitteru používal Weiwei aj svoj vlastný blog, ktorý bol zrušený v roku 2009. Počas vyšetrovania čínskymi úradmi a počas vypočúvania nemohol Ai Weiwei písať na Twitteri. Po prepustení sa Twitter stal jediným prostriedkom umelcovej komunikácie s jeho masívnymi fanúšikmi v Číne aj mimo nej, a to aj napriek podmienkam prepustenia na kauciu, podľa ktorých Twitter nesmel už nikdy používať. Jeho prítomnosť na Twitteri bola občas prerušená, ale naďalej zostáva aktívnym.
My #selfie with Ai Weiwei https://t.co/eJfGhPKbw8 #AiWeiWei #art @21erhaus @belvederewien @aiww #Vienna #exhibition pic.twitter.com/wDsay0mORX
— mila cataldo (@milacat) July 16, 2016
Ocenenia
O úspechu tohto umelca svedčia nielen vysoké ceny jeho diel ale aj významné ocenenia. Získal čestný doktorát na Fakulte politických a sociálnych vied Univerzity v belgickom Gente (2010). Za zmienku stojí aj zisk Skowheganskej medaily (2011) a Ceny za súčasné čínske umenie (2008). Jeho diela sa objavili na významných výstavách v Kunsthaus Bregenz (2011); Victoria & Albert Museum, Londýn (2011); Asia Society Museum, New York (2011); Tate Modern, Londýn (2010); São Paulo Bienal (2010); Haus der Kunst, Mníchov (2009); Mori Art Museum, Tokio (2009); a Documenta XII (2007).
Zdroje: DailyMail, ArtNews, HamsteadTheatre, Art21