Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov. 

Všetko začína nápadom alebo náhodným vnuknutím, ale pozitívne okolnosti hrajúce v nás prospech, sú často tým rozhodujúcim prvkom. Dôležité je si však uvedomiť, že s podobnými problémami, s ktorými denno-denne bojujeme, bojujú aj ostatní ľudia. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá a intenzívny vplyv sociálnych sietí, prezentujúci bezstarostné životy ľudí okolo nás, v nás vyvoláva často pochybnosti.

Avšak, nasledujúce príbehy vám ukážu, že najlepšie obdobie a najväčšie úspechy vášho života, prichádzajú nečakane a často práve po najhorších a najťažších obdobiach. A tak sa neraz z pracovníkov McDonald’s, umývačov riadu, podomových predavačov, či distribútorov novín, stali milionári. 

Aby sme sa vyhli notoricky známym príbehom slávnych ľudí, ktoré už určite poznáte, predstavíme si tie menej známe.

Dandan Zhu – DG Recruit

Príbeh dnes už milionárky Dandan Zhu, vyzeral spočiatku podobne, ako príbehy mnohých ľudí, ktorí úplne nevedia, čo by chceli v živote robiť. Po vyštudovaní odboru zameraného na financie, do ktorého ju tak trochu postrčili rodičia, si uvedomila, že to nie je úplne smer, v ktorom by chcela budovať svoju budúcnosť. 

S diplomom v ruke, ale bez práce, sa teda vrhla na kariéru čašníčky, pričom jej rovesníci nadobúdali ďaleko lukratívnejšie kontrakty v rámci študovaných odborov. Dandan však nemala na výber. Splácala pôžičku na auto, študentskú pôžičku a hospodárila len so sumou asi 2000 dolárov (USD). 

Dandan Zhu sa z pozície čašníčky dopracovala až k vlastnému biznisu v rámci náboru zamestnancov. | Foto: forbes.com

INZERCIA

Ako sama Dandan Zhu radí, dôležité je v takejto chvíli zistiť, čo vás baví, a naopak, čo nechcete robiť. Keď sa viac začala zameriavať na svoje silné stránky (v jej prípade komunikáciu s ľuďmi), získala prácu v pracovnej agentúre v New Yorku. Kľúčovou cestou k jej úspechu, bola nakoniec zdržanlivosť a znižovanie nákladov. Vedenie zoznamu príjmov a výdavkov, domáce stravovanie a nákupná striedmosť, ju doviedli k hromadeniu majetku.

Veľkú časť z ušetrených peňazí, investovala ako študentka financií do niečoho, čomu dobre rozumela – investícií do nehnuteľností. Niekoľkoročná práca v tejto sfére, z nej spravila milionárku. Pričom začínala len približne s 2000 USD. Neskôr si založila vlastnú náborovú agentúru, ktorú úspešne vedie až do súčasnosti.

Ralph Lauren – Polo/Ralph Lauren

Napriek tomu, že meno Ralph Lauren je celosvetovo známe, iné je to s príbehom, ktorý stojí za touto osobou a jeho značkou. Ralph Lauren sa v skutočnosti volal Lifshitz. Narodil sa v Bronxe v New Yorku, ako syn bieloruských migrantov, a teda nie je prekvapivé, že pochádzal z chudobných pomerov. 

Keďže sa rád špecificky obliekal, začal v 12 rokoch popri škole pracovať, aby si mohol dovoliť nákupy oblečenia. Takisto začal predávať svojim spolužiakom ručne šité kravaty, ktoré sa koniec koncov stali základom jeho biznisu. Ralph zhodnotil, že nakoniec sa jeho pôvod v chudobnej rodine, pretavil v hnací motor, v snahe za lepším životom. 

Ralph Lauren je dôkazom, že aj z neľahkých podmienok sa dá vypracovať na módnu ikonu a úspešného biznismena. | Foto: themonsieur.com

Popri zamestnaní v módnej spoločnosti Beau Brummell, začal pracovať aj na svojich vlastných produktoch. Šil kravaty, ktoré prezentoval pod značkou Polo. Začal ich predávať aj v obchodných centrách, vďaka čomu sa okruh predaja výrazne rozšíril. Aby bol schopný financovať svoje podnikateľské začiatky, zobral si pôžičku 30 000 dolárov. 

V jeho podnikaní nastali úspešné roky a podarilo sa mu získať viacero luxusných kontraktov. Predovšetkým zmluva s populárnym tenisovým turnajom Wimbledon, mu priniesla medzinárodnú slávu.

V súčasnosti už sa značka Ralph Lauren prezentuje luxusnými odevmi po celom svete a radí sa tak medzi špičku módneho priemyslu. Okrem podnikaniu sa Ralph Lauren pod záštitou svojej značky venuje aj filantropii – konkrétne finančne podporuje výskum rakoviny, ktorou si sám Ralph v minulosti prešiel.

Colonel Harland Sanders – KFC (Kentucky Fried Chicken)

Podobne ako Ralph Lauren, je celosvetovo známa aj medzinárodná značka fast-foodových reťazcov KFC. Avšak, jej vznik je pomerne neznámou kapitolou tejto firmy.

Všetko sa to začalo v štáte Indiana, na malej rodinnej farme. Vzniku KFC predchádzal nešťastný rodinný osud. Už v Harlandovych šiestich rokoch, mu zomrel otec. Keďže matka pracovala, aby uživila rodinu, Harland sa ako najstarší z troch súrodencov, musel o tých mladších starať. Už v mladom veku sa teda naučil variť.

Ani náročná situácia v rodine a bežné zamestnanie nemusí automaticky znamenať neúspech. Za všetko hovorí príbeh zakladateľa KFC. | Foto: biography.com

Jeho matka si v ďalšom období našla nového partnera, ktorý ale nemal v láske svoje nevlastné deti. To vyústilo až do Harlandovho odchodu. Najprv pracoval na farme svojej tety, neskôr ako predajca pneumatík, prevádzkovateľ trajektu a podobne.

Ďalším z jeho mnohých zamestnaní, sa stal predaj občerstvenia v bufete na čerpacej stanici v Kentucky. S pribúdajúcim časom miesto naberalo na popularite a zákazníkov bolo viac a viac. Po nahromadení dostatku finančných prostriedkov, tak Sanders premenil pôvodný bufet, na kompletne vybavenú reštauráciu. 

V rámci podnikania v novom biznise, vytvoril receptúru smaženého kurčaťa so zmesou 11 bylín, ktorá sa stala nesmierne obľúbenou. Sanders bol v roku 1950 vymenovaný za plukovníka štátu Kentucky – najvyššieho možného titulu, udeleného štátom. V tomto období začal uzatvárať dohody s miestnymi reštauráciami, o predaji jeho kuracích špecialít, s určitým percentuálnym podielom z ich predaja pre Sandersa. To mu vynieslo slušné príjmy.

Jeho reštaurácia, ktorá stála na hlavnom cestnom ťahu, sa však dostala do problémov. Nová rýchlostná cesta viedla mimo túto zónu, čo viedlo k zníženiu počtu zákazníkov a aj bankrotu reštaurácie. Sanders však z neúspechu vyťažil maximum a začal sa zameriavať na franchising. 

Takto sa jeho sieť podarilo rozšíriť najprv po Spojených štátoch a neskôr aj medzinárodne. Sanders na svojom recepte rozprávkovo zbohatol, a tak sa z krutého osudu mladého chlapca, stal neuveriteľný a úspešný príbeh, zavŕšený celosvetovou popularitou a hodnotou stoviek miliónov dolárov. 

Pokračujte na ďalší príspevok »