Alternatívna liečba

Viete, čo je to holistická zdravotná starostlivosť?

Holistická zdravotná starostlivosť zahŕňa terapie, ktorých účinnosť bola vedecky dokázaná. Podobne ako alternatívna medicína aj ona sa zameriava na wellness a na prevenciu, nie len na samostatnú liečbu chorôb. Celotelová starostlivosť je viac než len integrácia východnej a západnej medicíny. Je to komplexnejší a individuálnejší spôsob uvažovania o našom zdraví. Čo zahŕňa takáto liečba? Ide… Prečítať celé
holistická

Ilustračná foto: Holistická medicína (Patty Britto)

Čo zahŕňa takáto liečba?

Ide v podstate o starostlivosti o celého človeka. To znamená: o jeho fyzické, duševné, duchovné a sociálne potreby. Vychádza z poznania, že všetky tieto aspekty ovplyvňujú naše celkové zdravie. Ak sa necítime dobre v jednej oblasti, ovplyvňuje to aj ostatné sféry nášho života.

Lekári, ktorí uplatňujú holistický prístup k zdraviu sa nepýtajú len na vaše príznaky. Pýtajú sa aj na vás, vaše celkové zdravie a váš životný štýl.

Netradičný lekársky prístup

Tí, ktorí poskytujú holistickú starostlivosti sa zaoberajú širokou škálou problémov týkajúcich sa zdravia. Používajú širokú škálu klinicky overených terapií ako napríklad chirurgické zákroky, lieky, zmenu stravy, cvičebné plány, psychologické a duchovné poradenstvo.

Zásady holistickej zdravotnej starostlivosti

Holistická medicína je založená na presvedčení, že každý človek je v konečnom dôsledku zodpovedný za svoje zdravie a pohodu. Medzi jej základné princípy patria tieto:

• Všetci ľudia majú vrodené liečivé schopnosti.
  • Pacient je dôležitejší ako samotná choroba.
  • Liečba si vyžaduje tímový prístup, na ktorom sa podieľa pacient a lekár.
  • Lekár sa zaoberá všetkými aspektmi života človeka s využitím rôznych zdravotných postupov.
  • Liečba zahŕňa odstránenie príčiny ochorenia, nielen zmiernenie príznakov.

Na koho sa obrátiť?

Do tejto širokej oblasti starostlivosti o zdravie patrí viacero profesii. Môže ísť o vyštudovaných doktorov, ľudových liečiteľov alebo lekárskych pracovníkov.

Osteopat alebo doktor osteopatickej medicíny s licenciou, ktorý lieči zdravotné problémy pomocou osteopatickej manipulačnej medicíny. Táto forma medicíny zahŕňa fyzickú manipuláciu s pohybovým aparátom. Pohybový aparát, ktorý zahŕňa svaly, kosti a nervy, ovplyvňuje celé telo.

Integratívni lekári sú licencovaní lekári, ktorí majú integratívny prístup k zdravotnej starostlivosti. Ten zahŕňa kombináciu konvenčnej liečby a integratívnej liečby. Na získanie titulu integratívneho lekára je potrebné formálne vzdelanie. Človek najpr navštevuje lekársku školu, stane sa lekárom s licenciou a potom absolvuje školenie alebo získa potrebnú prax.

Ajurvédsky lekár používa na liečbu zdravotných ťažkostí ajurvédu. Ajurvéda je starobylý systém indickej medicíny. Praktizujúci lekári veria, že zdravotné problémy sú spôsobené nerovnováhou životných energií. Cieľom ajurvédy je dosiahnuť rovnováhu týchto energii prostredníctvom alternatívnych liečebných postupov, stravy, bylinných liekov a zmeny životného štýlu.

Liečiteľ tradičnej čínskej medicíny. Podľa TČM má každý človek životnú silu alebo čchi. Dobré zdravie závisí od vyváženej alebo prúdiacej čchi. Ak je však čchi nevyvážená alebo zablokovaná, výsledkom je choroba. Cieľom TCM je dosiahnuť rovnováhu prostredníctvom akupunktúry, bylinnej medicíny a terapií životného štýlu.

Čo robí holistický lekár a čo nerobí tradičný lekár?

Tradiční lekári vo všeobecnosti liečia symptómy. Poskytujú lekárske riešenia na zmiernenie ochorenia. Holistický lekár sa snaží liečiť telo ako celok. Jeho cieľom je nájsť príčinu ochorenia, namiesto toho, aby odstraňoval príznaky.

Ak máte napríklad ekzém, lekár vám môže predpísať krém. Holistický lekár však môže navrhnúť zmenu stravy a životného štýlu. Holistický lekár môže tiež odporučiť používanie krému a prírodných domácich prostriedkov, ako sú napríklad kúpele z ovsenej múky.