Zdravie a krása

Oslaďte si život: Benefity, ktoré vám prináša mango

Odkiaľ sa ku nám dostalo? Lahodné, šťavnaté, príjemne sladké, plné antioxidantov a energie. Také je mango. Okrem toho má množstvo ďalších benefitov. Pochádza z Indie, kde rastie na mohutných mangovníkoch už tisícročia, no v súčasnosti sa pestuje i v Mexiku, Južnej Amerike, a v niektorých častiach Kalifornie a Floridy. Je základom indickej kuchyne v rôznych… Prečítať celé
Vydané 30. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Odkiaľ sa ku nám dostalo?

Lahodné, šťavnaté, príjemne sladké, plné antioxidantov a energie. Také je mango. Okrem toho má množstvo ďalších benefitov. Pochádza z Indie, kde rastie na mohutných mangovníkoch už tisícročia, no v súčasnosti sa pestuje i v Mexiku, Južnej Amerike, a v niektorých častiach Kalifornie a Floridy. Je základom indickej kuchyne v rôznych podobách, ale rovnako obľúbené je i po celom svete. Toto vzácne ovocie je ohrozené odlesňovaním a niektoré druhy sa vo voľnej prírode už nevyskytujú. Bez ohľadu na typ manga, ktorý kupujete, tieto plody ponúkajú niekoľko pôsobivých zdravotných výhod. Zatiaľ čo mango bolo historicky dostupné len na konci obdobia sucha, dnes ich zakúpite možno v obchodoch s potravinami zohnať po celý rok a viete si ho vypestovať i doma.

Malý veľký zázrak pomáha pri prevencii anémie, regulácii cukrovky, znižuje krvný tlak. a udržiava správnu hladinu cholesterolu. Zdroj: pexels.com

1 šálka = 165 gramov čerstvého manga obsahuje:

• kalórie: 99
  • bielkoviny: 1,4 g
  • sacharidy: 24,7 g
  • tuk: 0,6 g
  • cukor: 22,5 g
  • vitamín C: 67 % odporúčanej dennej hodnoty
  • meď: 20 %  odporúčanej dennej hodnoty
  • folát (kyselina listová alebo vitamín B9): 18 % odporúčanej dennej hodnoty
  • vitamín B6: 12 % odporúčanej dennej hodnoty
  • vitamín A: 10 % odporúčanej dennej hodnoty
  • vitamín E: 10 % odporúčanej dennej hodnoty
  • vitamín K: 6 % odporúčanej dennej hodnoty
  • niacín: 7 % odporúčanej dennej hodnoty
  • draslík: 6 % odporúčanej dennej hodnoty
  • riboflavín: 5 % odporúčanej dennej hodnoty
  • horčík: 4 % odporúčanej dennej hodnoty
  • tiamín: 4 % odporúčanej dennej hodnoty

Bojuje proti rakovine

Fenoly v mangu, kyselina galová a enzýmy majú silné schopnosti v prevencii rakoviny. Je tiež bohaté na vlákninu známu ako pektín. Podľa harvardskej štúdie sa ukázalo, že vďaka vysokému obsahu betakaroténu, je veľmi účinný pri prevencii rakoviny prostaty.  Rovnako sa preukázalo, že je vysoko účinný pri zvrátení rozvoja rakoviny hrubého čreva a pečene.

Krásna a zdravá pleť

Mango je účinným doplnkom v strave pre ľudí trpiacich akné, pretože podporuje uvoľňovanie upchatých pórov v pokožke. Okrem toho, vďaka vysokému obsahu vitamínu A sa v tele produkuje väčšie množstvo mazu. Tým pokožka zostáva primerane hydratovaná. Pre viditeľnejšie účinky si môžete vyrobiť masku určenú priamo na pleť. Plátky dužiny si nanesiete rovno na pleť a necháte pôsobiť 10 minút. No pokiaľ zaradíte mango do vášho jedálnička pravidelne, vaša pokožka bude jemnejšia a rozjasnená. Vysoká dávka betakaroténu pri pravidelnej konzumácii chráni kožu pred voľnými radikálmi a je skvelým spôsobom, ako pokožku zlepšiť zvnútra. Vitamín C zasa napomáha znížiť známky starnutia.

Pokiaľ neobľubujete konzumáciu manga samostatne, môžete si ho pridať do sladkých dezertov, ovocnej torty alebo cheesecake. Zdroj: pexels.com

Posilňuje pamäť

Neviete sa sústrediť v práci alebo vaše deti majú problém skoncentrovať sa pri štúdiu? Mango je opäť správnou voľbou, pretože obsahuje kyselinu glutamínovú. Tú slúži na stimuláciou pamäte, udržiava bunky v činnosti a napomáha mozgu detoxikovať. Plod mangovníka obsahuje aj železo, ktoré prispieva k správnemu fungovaniu mozgu a vitamín B6 zasa pomáha zlepšovať kognitívny vývoj, čiže zlepšuje pamäť.

Podpora zdravia a posilnenie imunity

Toto tropické ovocie vďaka niekoľkým antioxidantom v jeho lahodnej zlatistej dužine hrá zásadnú úlohu pri ochrane buniek pred voľnými radikálmi. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, akými sú mango, čučoriedky a jahody zohráva v podpore zdravého životného štýlu významnú rolu. Vitamín C a Vitamín A, ktoré sú obsiahnuté v dužine sú zasa nevyhnutné na podporu zdravého imunitného systému.

Zrak ako orol

Koľkokrát ste počuli, že by ste mali jesť množstvá mrkvy pre zdravé oči a zrak? No zdravé oči nie sú iba o mrkve. Rovnako i mango podporuje správne videnie vďaka vitamínu A. Pravidelnou konzumáciou predchádzate šeroslepote, refrakčným chybám či suchému oku. A nielen to! Vyhnete sa i mäknutiu rohovky, svrbeniu a páleniu očí.

Mango nielen ako komplex živín a vitamínov, aj ako pochúťkou – mangová zmrzlina vo forme sorbetu. Zdroj: pexels.com

Rýchle osviežujúce recepty nielen na leto

Mangová limonáda

Budeme potrebovať:

• 1 ks  zázvoru
  • 2 mangá
  • 0,5 l vody
  • 3 lyžice cukru alebo medu
  • mäta
  • ľad (v teplých letných mesiacoch)

Rýchla príprava:

Zázvor nastrúhame najemno a vmiešame do vody. Následne pridáme cukor alebo med a 10 minút povaríme. Necháme vychladnúť a medzitým rozmixujeme mangá. Všetko zmiešame dokopy, pridáme pár lístkov mäty, prípadne ľad a servírujeme.

Mangové smoothie

Budeme potrebovať:

• 1 zrelé mango
  • 1 banán
  • 250 ml pomarančovej šťavy
  • 100 ml citrónovej šťavy
  • 1 lyžica agávového sirupu

Opäť rýchla príprava:

Mango a banán ošúpeme a nakrájame na kúsky. Pridáme sirup, pomarančovú a citrónovú šťavu. Potom všetky ingrediencie rozmixujeme do krémovo hladkej konzistencie. Ihneď podávame. Pomarančovú šťavu môžete nahradiť šťavou z mandarínok. Ich benefity nájdete kliknutím na tento odkaz.

Smoothie alebo limonádu si môžete dochutiť a dozdobiť podľa vlastnej fantázie. Predstavivosti sa medze nekladú! zdroj: pexels.com

Zdroje: tasteofhome.com, reyesgutierrez.com, recepty.cz, webmd.com, healthline.com