Duševné zdravie detí

5 porcií ovocia a zeleniny denne zlepšuje duševnú pohodu detí

O duševnom zdraví detí a tínedžerov sa najmä v čase pandémie hovorí a píše veľa. Mladých ľudí v psychiatrických ambulanciách pribúda. Depresia, úzkosť a poruchy príjmu potravy sa stávajú takmer bežnou súčasťou dospievania. Ako vychovať šťastné a psychicky vyrovnané deti? To je otázka, ktorú si kladie hádam každý rodič dnešnej doby. Prvým krokom je pestrá… Prečítať celé
Vydané 4. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

O duševnom zdraví detí a tínedžerov sa najmä v čase pandémie hovorí a píše veľa. Mladých ľudí v psychiatrických ambulanciách pribúda. Depresia, úzkosť a poruchy príjmu potravy sa stávajú takmer bežnou súčasťou dospievania. Ako vychovať šťastné a psychicky vyrovnané deti? To je otázka, ktorú si kladie hádam každý rodič dnešnej doby. Prvým krokom je pestrá a vyvážená strava, tvrdia vedci.

Len za tri mesiace bolo takmer 200 000 mladých ľudí vo Veľkej Británii odkázaných na pomoc psychiatrov a psychológov. Je to takmer dvojnásobok predpandemickej úrovne, uvádza správa Kráľovskej akadémie psychiatrov. Zdroj obrázka: pexels.com

Podľa novej štúdie publikovanej v časopise BMJ Nutrition Prevention & Health mali deti, ktoré denne zjedli päť a viac porcií ovocia a zeleniny, najlepšie duševné zdravie. Táto štúdia bola prvou svojho druhu, ktorá skúmala súvislosť medzi stravovacími návykmi žiakov Veľkej Británie a ich emočnou pohodou.

Stredoškoláci, ktorí zjedli viac ovocia a zeleniny sa cítili emočne lepšie než ich spolužiaci. Výživné raňajky a obedy súviseli s duševnou pohodou všetkých vekových skupín.

Vedúca výskumu, profesorka Ailsa Welch z Norwichskej lekárskej fakulty vo Veľkej Británii, vysvetľuje v čom bol výskum jedinečný: „Súvislosti medzi stravovacími návykmi a fyzickým zdravím sú všeobecne známe. Avšak doteraz sa veľa nevedelo o tom, ako výživa ovplyvňuje emocionálnu pohodu detí.“

Na raňajky nebol čas

Tím vedcov analyzoval údaje od takmer 9000 detí z päťdesiatich základných a stredných škôl z celého Norfolku. Účastníci v prieskume sami uviedli, ako sa stravovali. Tiež sa zúčastnili testov duševnej pohody, ktoré sa týkali veselosti, relaxácie a medziľudských vzťahov. Vedci zohľadnili aj ďalšie faktory, ktoré mohli ovplyvniť výsledky, vrátane traumy z detstva a situáciu v rodine.

„Zistili sme, že iba približne štvrtina stredoškolákov a 28 percent žiakov základných škôl konzumuje ovocie a zeleninu päťkrát denne, “ konštatuje Welch. Zároveň dodáva, že každé desiate dieťa nejedlo žiadne ovocie ani zeleninu.

Nielen nedostatok pestrej stravy, ale aj jej nepravidelnosť, predstavuje problém. Podľa britského výskumu neraňajkoval približne každý piaty stredoškolák a každý desiaty žiak základnej školy.  Na raňajky častokrát nie je čas, obedy v školskej jedálni deťom nechutia, mnohé z detí jedia teplé jedlo až po príchode zo školy. Plnohodnotné jedlo tínedžeri často nahrádzajú energetickými nápojmi, kávou, či sladkosťami z automatu.

Inzercia

Doktor Richard Hayhoe, tiež z Norwichskej lekárskej fakulty UEA, sumarizuje výsledky: „Deti, ktoré jedli tradičné raňajky, sa cítili emočne lepšie než tie, ktoré si dali iba občerstvenie alebo drink. Ale stredoškoláci, ktorí pili energetické nápoje na raňajky, mali obzvlášť nízke skóre duševnej pohody. Dokonca nižšie ako tí, ktorí neraňajkovali vôbec.

Ako vybudovať správne stravovacie návyky?

Zdroj obrázka: pexels.com

Komunikácia s deťmi o zdravej a vyváženej strave je dôležitá, no nesmie byť prehnaná. Dieťa by malo pochopiť, prečo  jesť viac zeleniny a ovocia a menej čokolády, no treba klásť dôraz na to, akým spôsobom o výžive hovoríme. Označovanie potravín na zlé a dobré, výčitky, či porovnávanie váhy a postavy s ostatnými deťmi môže viac uškodiť než prospieť.

Denník The New York Times zverejnil týchto 5 odporúčaní ako vybudovať u detí správne stravovacie návyky bez toho, aby sa cítili zahanbené.

1.Buďte pre deti príkladom

„Deti jedia zdravšie, ak vidia jesť zdravo rodičov,“ pre The New York Times sa vyjadrila Dianne Neumark-Sztainer, Ph.D., autorka a výskumníčka Minnesotskej univerzity. Dodáva, že na jedlo sa budú pozerať ako na zdroj radosti a výživy a nie ako na nepriateľa.

2. Jedzte spolu ako rodina

Jedávajte spolu ako rodina tak často, ako je to možné. Zapojte deti do nakupovania a varenia jedla, skúšajte nové recepty a rozprávajte sa o zdravom stravovaní.

3. Nezakazujte a neznechucujte jedlo iným

Rozhovory o jedle by mali byť pozitívne. Vyhýbajte sa negatívnym komentárom o vzhľade či stravovacích návykoch vášho dieťaťa, ako aj komentovaním jedla niekoho iného. „Učte deti, že je dôležité jesť plnohodnotné potraviny, ovocie a zeleninu a takisto aj počúvať signály svojho tela,“ vysvetľuje detská lekárka Natalie Muth. Zároveň dodáva, že by nemali existovať žiadne zakázané jedlá.

4. Nikdy nehovorte o hmotnosti dieťaťa

Rozprávanie sa o váhe s malými deťmi sa môže v období dospievanie prejaviť v nízkom sebavedomí tínedžera a držaní diét. Namiesto hmotnosti odôvodnite nutnosť zdravého stravovania napríklad zlepšením športového výkonu, ktorý dieťa zaujíma.

5. A na záver… nestresujte sa príliš 

V súčasnosti pociťujeme prílišný nátlak, či už od iných rodičov alebo médií. Aj doktorka Muth radí, aby sme sa neznepokojovali ostatnými. Je dôležité venovať pozornosť strave a váhe dieťaťa, aby sme vedeli, či sa správne vyvíja. Avšak niekedy je oveľa dôležitejšie zamerať sa na to, aby bolo dieťa zdravé a šťastné, nie na číslo na váhe.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.