sexuálne obťažovanie vo vlakoch

Masturbácia vo vlakoch je čím ďalej tým bežnejšia. Ako na obťažovanie reaguje polícia?

Pred týždňom skupinka dievčat kontaktovala instagramový profil stop_catcalling_now, ktorý už v minulosti pomohol medializovať sexuálne násilie vo vlaku. Mladé dievčatá sa stali obeťami zjavne chorého človeka, ktorý sa rozhodol, že bude pred ich očami masturbovať. Traumatizujúci zážitok sa odohral vo večerných hodinách v plne osvetlenom vlaku smerujúcom do Vrútok. Dievčatá sa zmienili aj o oblečení, ktoré mali na… Prečítať celé
Vydané 4. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pred týždňom skupinka dievčat kontaktovala instagramový profil stop_catcalling_now, ktorý už v minulosti pomohol medializovať sexuálne násilie vo vlaku. Mladé dievčatá sa stali obeťami zjavne chorého človeka, ktorý sa rozhodol, že bude pred ich očami masturbovať. Traumatizujúci zážitok sa odohral vo večerných hodinách v plne osvetlenom vlaku smerujúcom do Vrútok.

Dievčatá sa zmienili aj o oblečení, ktoré mali na sebe: ,,Áno, mali sme kraťasy a tričká s krátkym rukávom, ale myslím si, že v 35 stupňových horúčavách je to úplne normálne, nemali sme tielka ani šortky, z ktorých by nám bolo vidno vnútornosti.“

Dôvodom obhajovania odevu má byť predošlá kauza, v ktorej ľudia pripisovali vinu práve maloletej dievčine, ktorá mala byť nevhodne oblečená. | @stop_catcalling_now

Hoci ho videli, nikto im nepomohol

Muž sa snažil celý akt skryť za ruksakom, ktorý si položil na rozkrok. Podľa slov jednej z obetí si masturbáciu staršieho pána všimli aj spolucestujúci, no ani jeden z nich nezakročil.

Napokon skupina dievčat vzala situáciu do vlastných rúk. Okrem zdokumentovania sexuálneho obťažovania si zavolali na pomoc vlakovú sprievodkyňu, ktorá chlapa vyprevadila z vlaku.

Zamestnankyňa Železničnej poločnosti Slovensko (ZSSK) sa im dokonca prišla ospravedlniť za to, že si niečím takým museli prejsť a sľúbila im, že sa všetko vyrieši.

INZERCIA

Stretli ho aj ďalší | @stop_catcalling_now

Po uverejnení príspevku sa zakladateľkám profilu stop_catcalling_now začali ozývať ďalšie ženy s rovnakou skúsenosťou. Preto je zrejmé, že tento pán sa chodieva pravidelne odbavovať do priestorov verejnej dopravy. Nedávno ho malo stretnúť ďalšie dievča, ktoré cestovalo električkou zo Starého Smokovca do Popradu.

Inzercia

,,Tohto pána som stretla tiež a odohrala sa tá istá situácia. Hneď ako som si odsadla a povedala to kamarátkam sa zodvihol, na ďalšej zástavke vystúpil, ale ako som videla z okna, si len presadol do druhého vozňa“- anonymne sa zdôverilo dievča

V súčasnosti  polícia v Žilinskom kraji už vyšetruje septembrový incident na železničnej trati. Zatiaľ však viac informácií nemôžu verejnosti poskytnúť.

V minulosti podobný prípad už polícia riešila

Zväčša ženy si z cesty vlakom odnášajú nepríjemné zážitky. Už počas leta sociálne siete obehlo video, na ktorom neznámy muž onanoval pred neplnoletou dievčinou. Tínedžerka sa podelila o svoj príbeh na internete. Nakoniec sa jej odkaz dostal až do televízie. Malo sa tak stať začiatkom júla v popoludňajších hodinách vo vlaku smerujúcom do Bratislavy.

,,Prisadol si k nám pán. Začal sa na mňa usmievať, zrazu si začal pchať ruky do nohavíc, ja som už samozrejme vedela, že je zle, snažila som sa to absolútne ignorovať, ale potom sa začal na mňa škeriť a vytiahol svoje ,náradičko‘, a reálne mi začal ukazovať, čo všetko robí.“ – objasnila situáciu dievčina, pričom podotkla, že nebola vyzývavo oblečená

Na screenshote sa nachádza 35 ročný Lukáš z Topoľčian | @stop_catcalling_now

Na základe vyhotoveného audiovizuálneho záznamu a celkovej medializácie kauzy,  polícia v krátkom čase zistila totožnosť výtržníka. V prípade preukázania viny hrozí 35 ročnému mužovi z Topoľčian trest odňatia slobody až na tri roky. Momentálne je  obvinený Lukáš stíhaný na slobode.

Čo robiť, ak sa stanete obeťou sexuálneho obťažovania vo vlaku?

V stredu minulý týždeň  sa Polícia SR podelila o niekoľko tipov, ktoré môžete použiť, ak sa ocitnete v podobnej situácií.

TIPY OD POLÍCIE:

V prvom rade je potrebné upozorniť personál na to, že sa vo vlaku nachádza výtržník. Potom by ste mali kontaktovať políciu, aby mohla na najbližšej vlakovej stanici  prípad vyriešiť. Ďalej pozornosť upriamila na právo podať trestné oznámenie na najbližšom útvare Policajného zboru.

Zároveň dodáva, že z bezpečnostných a preventívnych dôvodov boli posilnené policajné hliadky vo vlakoch.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com