DEZINFORMÁCIE

Aktuálne: Youtube zakazuje videá, ktoré šíria dezinformácie o vakcínach

Youtube zakazuje videá!

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Youtube jasne vyjadril svoj názor na dezinformácie- ich šíreniu sa snaží zabrániť zákazom videí, ktoré obsahujú nepresné a zavádzajúce informácie o vakcínach. O tejto novinke dal svetu vedieť ešte minulú stredu v blogovom príspevku. Pravidlá komunity, ktoré doteraz zakazovali zdieľanie medicínskych dezinformácií, sa tak rozšírili.

Technologickí giganti boli už dlhšiu dobu kritizovaní za to, že proti šíreniu dezinformácii nezasahovali dostatočne. Sociálne siete pritom nesú obrovskú zodpovednosť za skepticizmus ľudí voči očkovaniu práve kvôli rozširovaniu nepravdivých informácií.

Platforma už v minulosti oznámila zmenu, ktorá zakazuje zverejňovanie obsahu s klamlivými tvrdeniami o vakcínach proti koronavírusu. Toto zaraďovala do svojej politiky v súvislosti dezinformáciami o COVID-19.

Neustále sme sledovali, ako sa nepravdivé tvrdenia o vakcínach proti koronavírusu menia na dezinformácie o vakcínach všeobecne. Momentálne sa nachádzame v bode, kde je rozšíriť našu prácu v súvislosti s COVID-19 aj na ďalšie vakcíny dôležitejšie než kedykoľvek predtým,“ vyjadrila sa spoločnosť.

Youtube tvrdí, že kanály, ktoré šíria dezinformácie  už sťahuje

Videá, ktorých posolstvom je diskreditácia vakcín a nachádzajú sa v nich rozličné vyjadrenia o tom, aká je vakcinácia nebezpečná a neefektívna, prípadne, ako vakcinácia spôsobuje rakovinu, autizmus či neplodnosť, Youtube zakazuje. Vo svojom oznámení spoločnosť poukázala najmä na videá, v ktorých je nepresne opísané zloženie vakcín, a tiež na obvinenia, že vakcíny majú vlastnosť, vďaka ktorej je možné sledovať, kto je očkovaný.

Existujú aj výnimky: Používatelia platformy majú stále povolené zdieľať obsah, v ktorom vyjadrujú svoje osobné skúsenosti s vakcináciou, avšak takéto videá  musia spĺňať pravidlá komunity a príslušný kanál nesme bežne podporovať „váhavosť v očkovaní“.

INZERCIA

Efekt tohto nového nariadenia na seba nenechal dlho čakať. Youtube už stiahol kanály, ktoré boli známe vďaka zdieľaniu proti očkovacích postojov. Príkladom sú kanály, ktoré patria prominentným odporcom očkovania.  Na Youtube už nenájdeme kanál Josepha Mercola, Erin Elizabeth, Sherri Tenpenny a ani Organizácie na ochranu zdravia detí Roberta F. Kennedyho ml., uviedla CNBC.

Na Slovensku má zablokovaný kanál dietológ Igor Bukovský. Podľa oficiálnych informácii správcu platformy sa má jednať o trvalé zrušenie kanálu kvôli opakovanému porušeniu komunitných pravidiel. Konkrétny dôvod nebol udaný. Bukovský tvrdí, že ide o protiústavnú cenzúru.

dezinformácie

Youtube zrušil kanál aj dietológovi Igorovi Bukovskému, Zdroj: Youtube

Nové pravidlá konzultovali so zdravotníckymi organizáciami

Tvorbu nových pravidiel zástupcovia platformy konzultovali s miestnymi a medzinárodnými zdravotníckymi organizáciami a odborníkmi vo vývoji takýchto postupov.

Youtube ide po stopách Facebooku a Twitteru

Podobný, šikovný a potrebný ťah, ktorý zabraňuje šíreniu dezinformácií, predstavil Facebook ešte vo Februári tohto roka. Stále je tu však priestor na zdokonaľovanie sa, sociálna sieť Facebook však stále čelí výzvam pri presadzovaní týchto pravidiel.

V marci sa aktuálnej situácií prispôsobila aj sociálna sieť Twitter. Svojich používateľov upozornili na to, že ak budú opakovane zdieľať dezinformácie o vakcínach, dostanú ban. Sociálna sieť si zvolila „strike systém“. V prípade, že je konkrétny účet nahlásený kvôli porušovaniu pravidiel, používateľ môže byť zo siete suspendovaný až na 7 dní. Po 5 a viac strikoch bude ban trvalý.

Rozsiahle presadzovanie nových pravidiel bude trvať dlhší čas

Spoločnosť Youtube, ktorú vlastní Google, varovala pred skutočnosťou, že rozsiahle odstraňovanie  videí na základe novej politiky môže trvať nejaký čas.

V oznámení o nových pravidlách spoločnosť uviedla, že od minulého roka sa im podarilo odstrániť viac než 130 000 videí, ktoré porušovali pravidlá stanovené v súvislosti s očkovaním proti COVID-19.

Veľké  technologické spoločnosti, ako napríklad Youtube a Facebook, od minulého roka sprísnili už obmedzenia týkajúce sa dezinformácií o vakcínach. Množstvo konšpiračných teoretikov sa preto začalo presúvať na menej regulované platformy. Populárnou platformou sa stal Rumble, ktorý svojim používateľom umožňuje zdieľať videá.

Žijeme v ťažkých dezinformačných časoch. Na zdroje informácií, na základe ktorých si utvárame názory, si musíme dávať veľký pozor. Tomu, ako rozlíšite objektívne informácie od hoaxov, sme sa venovali aj v tomto článku.

Zdroje: Youtube blog, NPR, Independent, BBC, Los Angeles Times, Facebook

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/Szabo Viktor

Pokračujte na ďalší príspevok »