Unibrow: Nechajte zažiariť vaše prirodzene zrastené obočie

Väčšina ľudí má dve výrazné obočia. U niektorých ľudí sa však nachádzajú chĺpky uprostred, ktoré sú husté a tmavé. To vytvára tzv. jednoobočie (unibrow alebo monobrow). Ak aj vy ste šťastným vlastníkom jednoobočia, možno vás zaujíma, odkiaľ sa vzalo alebo prečo ho máte?   Genetický kokteil To ako veľa nám rastú chĺpky na tele a… Prečítať celé
Vydané 21. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Genetický kokteil

To ako veľa nám rastú chĺpky na tele a akú majú farbu a tvar zapríčiňuje viacero génov. Jedným z novo identifikovaných génov je gén IRF4, ktorý ovplyvňuje rýchlosť šedivenia vlasov a rovnako reguluje tvorbu a ukladanie melanínu, pigmentu, ktorý určuje farbu vlasov, kože a očí. Rovnaký variant bol už predtým spojený s bledými vlasmi u Európanov.

Ďalší gén PRSS53  ovplyvňuje kučeravosť vlasov.

Gén, ktorý je zodpovedný za unibrows, bol identifikovaný nedávno, v marci 2016. V hĺbkovej štúdii o ochlpení tváre, ktorej sa zúčastnilo viac ako 6 000 dobrovoľníkov z celej Latinskej Ameriky, sa ukázalo, že o tom, či vám vyrastie synofryz (lekársky termín pre stretávajúce sa obočie), rozhoduje gén s názvom PAX3. Takisto tento gén súvisí aj s tým, ako husté máte vlasy na hlave. Avšak je mnoho ďalších génov, ktoré ovplyvňujú vlastnosti vlasov, chlpov, brady a obočia. A to, že máte na hlave husté vlasy alebo hustú bradu, neznamená, že budete mať jedno obočie. Takže môžete mať tenké vlasy na hlave a husté obočie, ktoré v strede rastie spolu. Alebo môžete mať husté vlasy, hustú bradu a riedke obočie.

Východný vs západný svet

V niektorých kultúrach je jedno obočie znakom šťastia a plodnosti. Unibrow je menej časté ako dve obočia, takže ide o skutočne jedinečný rys tváre, ktorý nemá každý. V starovekej Perzii básnici prirovnávali idealizované súvislé obočie k Amorovmu luku. V starovekom Grécku sa jedno spojené obočie považovalo za krásne. Mali ho žiadúce a inteligentné ženy. Bohaté Grékyne si maľovali spojené obočie, ak im nerástlo prirodzene. V súčasnom Tadžikistane sa považuje spojené obočie za stelesnenie ženskej atraktivity. Irán bol do roku 1925 centrom jednoobočia. Jedno súvislé obočie bolo také žiadané, že si ho ženy vylepšovali pomocou maskary.

Avšak v západnej tradícii siaha averzia voči huňatým obočiam najmenej 600 rokov dozadu. Podobne ako mnohé iné naše neopodstatnené predsudky získal tento predsudok najväčší vplyv v 19. storočí. Vtedy panovala obľúbená predstava o kriminálnych typoch, ktorá pochádzala z veľkej časti zo pseudovedy známej ako kriminálna antropológia. Cesareho Lombroso, autor knihy Kriminálny človek z roku 1876, v nej tvrdil, že zločinci sú v skutočnosti primitívnym poddruhom ľudí, ktorí sa dajú identifikovať podľa niekoľkých charakteristických fyzických znakov (veľká čeľusť, špicaté prsty, jednoobočie…).

Rovnako aj populárny žáner, gotický horor, tiež prispel k tomu, že sa jednoobočie vrylo do západného povedomia ako húština čistého zla.

unibrow

Foto: Unsplash

Prehodnotenie predstavy o kráse

Obočie bolo vždy dôležitou súčasťou krásy. Módne trendy v oblasti tvarovania obočia sa v priebehu desaťročí vyvíjali a niekedy aj opakovali:

• prehnané oblúky – Marlene Dietrich,
  • špicaté oblúky – Diana Ross,
  • plné obočie – Brooke Shields,
  • úzke obočie – Pamela Anderson,
  • odvážne a husté obočie – Cara Delevingne.

V modernej dobe sa jedno obočie dostalo do centra pozornosti len zriedkavo. Ženy ako zosnulá umelkyňa Frida Kahlo alebo bollywoodska superhviezda Kajol hrdo reprezentovali svoje unibrow.

Našťastie si spojené obočie našlo cestu aj medzi moderné trendy v oblasti krásy. Stalo sa to potom, ako sa v kozmetickom priemysle objavili výzvy na inkluzívnosť a pozitívne vnímanie tela.

Inšpirujte sa najznámejšími kráskami hnutia #unibrow.

Shari Siadat

Sophia Hadjipanteli