Práca s dávkou adrenalínu

Umývanie mrakodrapov: Zakrúti sa vám hlava z platu či z výšky?

Riskantná práca Za posledných sto rokov sa mestá neuveriteľne rozšírili. Ľuďom prišlo nepohodlné cestovať za prácou a so zvyšujúcim sa počtom vynálezov, ktoré uľahčovali život, rástla potreba pohodlia. Vo všetkom. Preto sa čoraz viac obyvateľov sťahovalo do miest s vidinou lepšej budúcnosti. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude 70% svetovej populácie zabývaných v mestskej časti…. Prečítať celé
Vydané 15. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Riskantná práca

Za posledných sto rokov sa mestá neuveriteľne rozšírili. Ľuďom prišlo nepohodlné cestovať za prácou a so zvyšujúcim sa počtom vynálezov, ktoré uľahčovali život, rástla potreba pohodlia. Vo všetkom. Preto sa čoraz viac obyvateľov sťahovalo do miest s vidinou lepšej budúcnosti. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude 70% svetovej populácie zabývaných v mestskej časti.

Keďže je pre ušetrenie priestoru lepšie rásť do výšky ako do šírky, nutnosť výstavby mrakodrapov je na mieste. Fungujú ako kancelárie, nákupné strediská, ale aj miesta na bývanie. Výhľad z takejto budovy musí byť nezabudnuteľný, no čo robiť, ak sa okná nelesknú čistotou? Vyriešenie tohto problému prináleží čističom výškových budov.

Napriek tomu, že niektorí ľudia majú strach vyjsť na balkón na piatom poschodí, nie je to tak dávno, čo sa táto práca vykonávala bez akéhokoľvek istenia. Zamestnanec vyšiel na okno, balansoval na rímse a pri umývaní sa pridŕžal rámu. Vidina zárobku niekedy zaslepila uchádzačov o miesto a keď prišli na to, že výškový rozdiel im nie je pochuti, často to bola posledná myšlienka, ktorá sa im prehnala hlavou. Preto inžinieri zaviedli kotviace skrutky so zaistenými bezpečnostnými pásmi, aby mali pracovníci aspoň nejakú istotu.

umývanie mrakodrapov plat

V minulosti umývačom okien rozhodne odvaha nechýbala. zdroj: pinterest.com

Umývanie mrakodrapov – čo treba vedieť

Čo všetko v sebe umývanie mrakodrapov zahŕňa? Nie je to len samotné čistenie nekonečného počtu sklenenej plochy. Aby mali umývači dobré svetlo, začínajú skoro ráno a pracujú do popoludňajších hodín. Prestávky na obed musia byť presne naplánované a dodržiavané, keďže sa jeden z nich nemôže len tak zbaliť a „odbehnúť“ si. Treba rátať aj so zhoršenými poveternostnými podmienkami či so silným slnkom.

Na presun medzi jednotlivými podlažiami sa veľmi často používa tzv. Bosunova stolička. V hornej časti budovy je upevnený navijak s lanom, ktorý spúšťa pracovníka nižšie. Ten sa spustí po strane budovy na miesto, kde potrebuje pracovať. V podstate človek sedí na doske, ktorá je doplnená o rôzne konštrukčné prvky na zvýšenie bezpečnosti pri práci. K vybaveniu je potrebné prirátať tlakové postrekovače, vodu a stierky.

INZERCIA

Plat je vysoko nad priemerom

Za koľko peňazí sú ochotní ľudia pracovať v ohromujúcej výške? Odmena je pohyblivá podľa počtu poschodí a takisto podľa stráveného času v istení. Amerika, s priemerným platom 7 dolárov/hodina,   nemá núdzu o záujemcov, ktorí sa starajú o umývanie mrakodrapov.  Priemerne zarobia 15 až 25 dolárov za hodinu (12 – 21€), za rok od 30 do 55 tisíc dolárov. V zaľudnených mestách sú budovy vysoko nad priemerom a keďže tam už zamestnanec ide do vysokého rizika, v takom New Yorku je to 29 až 35 dolárov (24 – 29€). Pri takejto odmene je potrebné rátať s niekoľkoročnou praxou a získanými certifikátmi o absolvovaní práce vo výškach.

O najvyšší mrakodrap na svete, Burj Khalifa, sa stará tím zostavený z 36 čističov. Starostlivosť o stošesťdesiat poschodí je rozdelená na štyri fázy počas roka. Možno majú pracovníci unikátny výhľad, ich vyplácanie ale nie je rozdielne od toho amerického – ide so sumu 10 až 25 dolárov. Prácu im zľahčuje aj používanie technológií od firmy Cox Gomyl, ktoré sú vyčíslené na takmer 6 miliónov dolárov.

Inzercia
umývanie mrakodrapov plat

Fascinujúci mrakodrap Burj Khalifa má 829.9 m a 24 348 okien. zdroj: unsplash.com

 

Prvý mrakodrap na Slovensku ešte len na nábreží Dunaja vzniká, ale práca vo výške funguje aj u nás. Priemerné vyplácanie je 10 až 15 eur a umývači okien dostanú protišmykové topánky, prilbu, rukavice a špeciálny odev. Napríklad taká vyhliadková veža UFO (85 metrov) sa umýva jednu až dve hodiny, za ktorú dvaja pracovníci dokážu vyčistiť všetkých šesťdesiatštyri okien.

Nahradí ľudí umelá technológia?

Mrakodrapy každoročne rastú nielen počtom ale aj výškou. Je to plusom pre pracovné odvetvie, no objavuje sa otázka, či digitalizácia neprenikne aj do tohto prostredia. Už teraz existujú stroje, ktoré pomocou autopilota drhnú budovy do desať poschodí.

umývanie mrakodrapov

Vietor je jedným z najväčších nebezpečenstiev. V obzvlášť búrlivý deň sa musí prestať pracovať a presunúť prácu na neskôr. zdroj: unsplash.com

Napriek zmodernizovanej dobe v ktorej žijeme, sa technika umývania okien za posledné desaťročia veľmi nezmenila. Stále je za čistotu mrakodrapov najviac zodpovedný človek. Automatizácia strojov na čistenie sa potrebuje popasovať s niekoľkými faktormi, ktoré sťažujú vyvinutie univerzálneho prístroja. Medzi hlavné problémy patria: rozdielne fasády, klzký povrch, počasie, vzdor gravitácií. Vznik dokonalého stroja by jednoznačne pripravil o prácu ľudí, ktorí sa výšok neboja. Preto je otázne či sa aj v tomto smere vývin posunie dopredu, alebo sa bude držať overenej klasiky.

Zdroje: www.topwindowcleaners.co.uk, www.smartservice.com, www.cas.sk, zavelkoumlakou.com, www.nbcnews.com, www.jobmonkey.com

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com