Autobiografie

5 kníh o slávnych umelcoch, ktoré by ste si mali prečítať

Prišiel september. Čo znamená, že sú pred nami dlhé tmavé večery. Nie je isté, či budeme môcť naďalej navštevovať múzeá, kiná a galérie, ale je tu niečo, čo určite budeme môcť robiť, čítať. Prinášame vám 5 kníh o známych umelcoch, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.  Spríjemnite si toto neľahké obdobie roka dobrou… Prečítať celé
Vydané 16. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
5 kníh o slávnych umelcoch

5 kníh o slávnych umelcoch, ktoré stoja za prečítanie (Ilustračná foto: Seven Shooter)

Prišiel september. Čo znamená, že sú pred nami dlhé tmavé večery. Nie je isté, či budeme môcť naďalej navštevovať múzeá, kiná a galérie, ale je tu niečo, čo určite budeme môcť robiť, čítať. Prinášame vám 5 kníh o známych umelcoch, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.  Spríjemnite si toto neľahké obdobie roka dobrou knihou a šálkou dobrej kávy alebo čaju!

1. Túžba po živote (Lust for Life) od  Irvinga Stona

Životopis maliara Vincenta Van Gogha

Od prvého vydania v roku 1934 žne kniha Lust For Life od Irvinga Stona obrovský úspech. Stala sa  bestsellerom s viac ako miliónom kópií a bola základom  pre film ocenený Oscarom. Tento román sleduje život holandského výtvarníka Vincenta Van Gogha od jeho priaznivých začiatkov ako obchodníka s umením v Londýne až po jeho smrť vo veku 37 rokov v Auvers v roku 1890. Kniha je považovaná za „biografický román“, pretože napriek tomu, že má pôvod v skutočnosti, autor beletrizoval určité detaily, ako aj dialógy, ktoré si možno len predstaviť. Autor mal pri písaní tejto knihy k dispozícii rozsiahlu trojdielnu sadu Kompletných listov Vincenta Van Gogha. Van Gogh napokon nebol len jedným z najväčších maliarov v histórii, ale aj jedným z najplodnejších a najvýrečnejších spisovateľov listov. Pri čítaní Túžby po živote je ľahké nájsť Van Goghove vlastné slová, ktorými je kniha posiata.

2.  Ja, Frida (Me, Frida) od Amy Novesky

Životopis mexickej maliarky Fridy Kahlo

Ja, Frida je vzrušujúci skutočný príbeh o umelkyni, ktorá dokázala zmeniť spôsob, akým ju ľudia videli, a inšpirovala mnohých ďalších, aby nezanevreli na svoje vlastné sny.

Frida Kahlo sa vydala ze známeho mexického maliara Diega Riveru. Pre Diega bola jeho manželka jasná ako hviezdy na oblohe, ale Frida sa v porovnaní s ním cítila malá a nedôležitá. V tomto období vytvorila svoj obraz s názvom Frida a Diego Rivera. Tento obraz mal vyjadrovať, ako ich svet videl. Diegol bol namaľovaný veľký, zatiaľ čo ona bola namaľovaná menšia. Hlavným motívom knihy je boj Fridy so svojimi pocitmi a postupné získavanie sebadôvery a uspokojenia zo svojej práce. Je to inšpirujúci príbeh pre malé deti, ktorý ich povzbudzuje k tomu, aby verili v seba a nikdy sa neuspokojili s niečím menším, ako si skutočne zaslúžia.

Ak však máte radšej filmy, určite stojí za to si pozrieť film Frida, kde hlavnú postavu stvárnila Salma Hayek.

3. Picasso a dievča s copom (Picasso and the girl with a ponytail) od Laurence Anholt

Príbeh o Pablovi Picasovy

Táto kniha rozpráva fascinujúci príbeh o tom, ako sa mladá žena stala na niekoľko mesiacov múzou pre Pabla Picassa a ako jej Picasso poskytoval rady, ktoré jej pomohli nájsť si vlastnú cestu vo svete a otvoriť jej „nové dvere“. Tento príbeh dopĺňajú živé ilustrácie a originálne reprodukcie Picassovej vlastnej tvorby. Na zadnej strane knihy autor poskytuje svojim čitateľom ďalšie informácie o Picassovi a dievčine, Suzette.

pablo picasso kniha

4. Na ostrove s Gauginom (On an Island with Gauguin) od Julie Merberg a Suzanny Bober

Kniha zo Série Mini Masters

Paul Gauguin bol francúzsky postimpresionistický umelec, ktorého tvorba hlboko ovplyvnila francúzsku avantgardu a moderných umelcov. Ako potomok peruánskej šľachtičnej a francúzskeho novinára prežil rané detstvo v peruánskej Lime a v Paríži. Táto nomádska výchova vzbudila jeho zvedavosť pre exotické krajiny a kultúry, ktoré ho nakoniec priviedli na Tahiti a Martinik.

Táto pútavá tabuľková kniha obsahuje krásne umelecké diela v kombinácii s hravým, rýmujúcim sa textom. Tahitské obrazy z knihy Na ostrove s Gauguinom prenášajú milovníkov umenia ale aj cestovateľov na svieži a farebný ostrov, kde sa môžu pripojiť k oslave života. Táto unikátna kniha očarí malých aj veľkých.

na ostrove s gauginom

5. Umelci, ich životy a diela (Artists: Their Lives and Works)

Životné príbehy známych umelcov

Od Donatella cez Degasa až po Dáliho, táto 360 stranová kniha skúma nezvyčajné životy viac ako osemdesiatich oslavovaných maliarov a sochárov z rôznych období. Začína ranou renesanciou a pokračuje až po súčasnosť. Čitatelia môžu sledovať zvraty v životoch tvorcov majstrovských diel.

Táto kniha je rozdelená do siedmich kapitol, z ktorých každá sa zameriava na inú éru. Vďaka bystrým komentárom a odborným analýzam od historikov umenia spojenými s portrétmi a fotografiami samotných umelcov sa javí táto kniha ako ideálny darček pre umelca alebo milovníka histórie vo vašom okolí.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.