Mexická maliarka Frida Kahlo

Frida Kahlo, život a útrapy najznámejšej Mexičanky

  Mexická umelkyňa Frida Kahlo (Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón) sa narodila v roku 1907, ľuďom však často hovorila, že sa narodila o tri roky neskôr, v roku 1910. Tento rok si vybrala symbolicky, aby sa začiatok jej života zhodoval so začiatkom mexickej revolúcie. Kahlo bola hrdou aktivistkou a umelkyňou. Svoje portréty používala na… Prečítať celé

Frida Kahlo (Foto: Brett Sayles)

 

Mexická umelkyňa Frida Kahlo (Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón) sa narodila v roku 1907, ľuďom však často hovorila, že sa narodila o tri roky neskôr, v roku 1910. Tento rok si vybrala symbolicky, aby sa začiatok jej života zhodoval so začiatkom mexickej revolúcie. Kahlo bola hrdou aktivistkou a umelkyňou. Svoje portréty používala na komunikáciu intenzívnych bojov, ktoré zažila počas svojho života, ale aj na sprostredkovanie hlasu domorodej a mexickej kultúry.

 

Život

Fridin otec, Wilhelm (nazývaný tiež Guillermo), bol nemecký fotograf, ktorý emigroval do Mexika, kde sa zoznámil a oženil s jej matkou Matilde. Frida bola už od detstva iná ako jej rovesníci. Okolo šiesteho roku dostala detskú obrnu, ktorá ju pripútala na deväť mesiacov na lôžko. Po zotavení z choroby Frida doživotne pokrivkávala, pretože jej choroba poškodila pravú nohu a chodidlo. Jej otec ju však nabádal, aby neprestala športovať. Hrala futbal, plávala a dokonca aj zápasila, čo bolo v tom čase pre dievča veľmi neobvyklé.

Mladá Frida v 18 rokoch utrpela ďalšiu strašnú nehodu, keď sa autobus, v ktorom sedela zrazil  s električkou. Po nehode  mala poranený žalúdok a brušnú dutinu, zlomenú chrbticu, kľúčnu kosť, rebrá a panvu. Tieto zranenia ju pripútali na lôžko. Väčšinu svojho života strávila v posteli kvôli chronickým bolestiam a operáciám.  Po nehode našla jedinú útechu v maľbe, ktorá ju podľa jej slov udržala pri živote. Používala otcov špeciálny stojan na maľovanie z lôžka. Jej krehké telo sa stalo jej múzou a pomocou plátna sa snažila akceptovať svoje telo.

INZERCIA

„ Maľujem sa preto, že som tak často sama, a pretože som subjekt, ktorý poznám najlepšie. “   Frida Kahlo

 

Keď sa jej polepšilo rozhodla sa naďalej pokračovať a zdokonalovať v maľovaní. Navštívili známeho mexického maliara a komunistu Diega Riveru, u ktorého sa chcela učiť. Neskôr si ho aj vzala za muža. Diego Rivera však nikdy nebol mužom, ktorý by vedel zotrvať v manželstve, no Frida pred jeho neverami zatvárala oči. Túžila totiž veľmi po dieťati. To jej však nikdy nebolo dopriate a všetky jej tehotenstvá skončili potratom.

Po neúspešných pokusoch o splodenie dieťaťa prišla pre Fridu ďalšia rana. Zistila, že  ju Diego začal podvádzať s jej vlastnou sestrou. Po tomto zistení sa s ním rozviedla a začala sa obliekať ako muž.

O pár rokov, keď sa jej zdravotný stav zhoršil, skončila hospitalizovaná v nemocnici. Tam ju prišiel navštíviť Diego a požiadal ju znova o ruku. Ona ochotne súhlasila. O pár týždňov na to zomrela.  Krátko predtým stihla namaľovať svoj posledný obraz Viva La Vida (Ži život).

 

Spoločenský život

Keď nebola pripútaná na lôžko žila Frida Kahlo veľmi pestrý spoločenský život plný tanca a randenia. K jej najznámejším románikom patrí pomer s marxisitickým revolucionárom Levom Trockym, ako aj  romantický vzťah s tanečníčkou Josephine Baker.

Medzi jej priateľov a obdivovateľov sa zaradil aj Pablo Picasso.

 

Domáce zvieratká

Frida Kahlo mala záľubu v exotických a divých zvieratách. Spolu s niekoľkými mexickými naháčmi (vzácne plemeno psov pochádzajúce od starých Aztékov) mala Kahlo aj dve pavúčie opice menom Fulang Chang a Caimito de Guayabal, papagája menom Bonito a orla s menom Gertrudis Caca Blanca.

 

Obrazy

Väčšinu malieb od mexickej maliarky Fridy Kahlo tvoria jej vlastné autoportréty. Medzi je najvýznamnejšie diela patri obrazy ako Frida a Diego Rivera (Frida and Diego Rivera, 1931), Nemocnica Henryho Forda (Henry Ford Hospital, 1932), Samovražda Doroty Hale (The Suicide of Dorothy Hale, 1939), Dve Fridy (The Two Fridas, 1939) a Zlomená chrbtica (The Broken Column, 1944).

 

„ Myslia si, že som surrealistka, ale nie som. Nikdy som nemaľovala sny. Maľovala som svoju vlastnú realitu.“ Frida Kahlo

 

 

Film o Fride Kahlo

Život svetoznámej mexickej maliarky sa stal námetom k filmu z roku 2002 s názvom Frida, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Salma Hayek ako umelkyňa a Alfred Molina ako Diego Rivera. Tento film bol nominovaný na šesť cien Akadémie a získal cenu za najlepší make-up.

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »