Apple

Spoločnosť Apple uviedla na trh novú sériu iPhone 13

Spoločnosť Apple v utorok 14. septembra predstavila na konferencii Apple Event v meste Curpertino v Kalifornii 4 nové smartfóny: iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Tie na trh prinášajú rýchlejšie procesory, lepšie fotoaparáty a dlhšiu výdrž batérie. Dizajn predstavených iPhonov 13 sa oproti minulému roku priveľmi nezmenil. Smartfóny iPhone 13 a iPhone 13… Prečítať celé

Spoločnosť Apple v utorok 14. septembra predstavila na konferencii Apple Event v meste Curpertino v Kalifornii 4 nové smartfóny: iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Tie na trh prinášajú rýchlejšie procesory, lepšie fotoaparáty a dlhšiu výdrž batérie.

Dizajn predstavených iPhonov 13 sa oproti minulému roku priveľmi nezmenil. Smartfóny iPhone 13 a iPhone 13 mini obsahujú diagonálne rozmiestnenú dvojicu fotoaparátov, avšak najväčšou zmenou pre používateľov je asi zmenšenie už dlho kritizovaného výrezu obrazovky o 20% u všetkých modelov.

iPhone 13 a iPhone 13 mini

Oba tieto smartfóny používajú nový čip A15 Bionic od Applu. Ten obsahuje šesťjadrový procesor, ktorý sa skladá z dvoch vysokovýkonných a štyroch vysokoúsporných jadier. Spolu s šesťjadrovým procesorom sa v smartfóne nachádza aj štvorjadrový grafický procesor a vylepšený Neural Engine čip pre strojové učenie. Apple však tentokrát neponúka základný model s veľkosťou pamäte 64 GB. Nový základný model je tak dodávaný s dvojnásobne veľkým 128 GB úložným priestorom.

Dotykovú obrazovku iPhonu 13 a iPhonu 13 mini pokrýva „keramický predný štít“, ktorý je, ako názov napovedá, z kombinácie skla a keramiky. Podľa spoločnosti Apple je „keramický štít“ tvrdší ako sklo akéhokoľvek iného smartfónu. To znamená, že ponúka niekoľkonásobne väčšiu ochranu pred pádom v porovnaní so sklom iných smartfónov. Oba modely tiež ponúkajú o 28% jasnejší displej.  iPhone 13 je osadený displejom so 6,1“ uhlopriečkou a iPhone 13 mini displejom s 5,4“ uhlopriečkou.

iPhone 13 a iPhone 13 mini budú k dispozícii v 5 farebných prevedeniach [Apple]

iPhone 13 a iPhone 13 mini budú k dispozícii v 5 farebných prevedeniach [Apple]

iPhone 13 je vybavený duálnym fotoaparátom, skladajúcim sa z jedného širokouhlého objektívu s clonou f/1,6 a druhého ultraširokouhlého objektívu s clonou f/2,4. Apple tiež prostredníctvom týchto smartfónov predstavil nový „Cinematic“ režim. Ten využíva strojové učenie napríklad na automatické zaostrenie fotoaparátu na osobu v pozadí počas natáčania videa, ak sa na ňu osoba v zábere otočí. Tiež je vďaka nemu možné upraviť umelecké rozostrenie aj po nahratí videa.

Spoločnosť Apple uviedla, že vydrž batérie zariadenia iPhone 13 mini predĺžila o 90 minút, zatiaľ čo pri smartfóne iPhone 13 sa výdrž predĺžila až o 150 minút. Cena smartfónu iPhone 13 mini začína na 699 dolároch a cena smartfónu iPhone 13 na 799 dolároch.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Rovnako ako zariadenia iPhone 13 a iPhone 13 mini, aj smartfóny iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max dostali nový čip A15 Bionic, no tentokrát s až päťjadrovým grafickým procesorom. Apple na trh tiež uviedol model iPhone 13 Pro s veľkosťou pamäte až 1 TB.

Používatelia sa budú môcť tešiť z plynulejšieho obrazu, ktorý zabezpečí ProMotion displej s adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 10 Hz až do 120 Hz. iPhone 13 Pro obsahuje 6,1“ displej a iPhone 13 Pro Max 6,7“ displej, pričom sú aj tieto displeje chránené „keramickým štítom“.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max [Apple]

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max [Apple]

Oba modely, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, tentokrát ponúkajú rovnaké špecifikácie svojho trojitého fotoaparátu. V porovnaní s minuloročným modelom majú však vylepšený výkon pri slabom osvetlení vďaka clone f/1,5 na hlavnom objektíve. Ultraširokouhlý objektív má tiež vylepšenú svetelnosť na f/1,8, ktorá zabezpečí kvalitný obraz aj na slabo osvetlených miestach. Spoločnosť Apple uviedla, že ultraširokouhlý objektív na týchto zariadeniach zaručí až 92% zlepšenie pri slabom osvetlení oproti predchádzajúcej generácii. Spoločnosť tiež vylepšila aj teleobjektív, ktorý sa teraz stal ekvivalentom 77 mm objektívu. To umožní používateľom opticky priblížiť vzdialenejšie scény až 3x bez straty kvality obrazu.

Batéria v smartfóne iPhone 13 Pro vydrží o hodinu a pol viac ako v rovnakom modeli predchádzajúcej generácie. Smartfón iPhone 13 Pro Max vydrží o dve a pol hodiny viac ako iPhone 12 Pro Max. Cena zariadenia iPhone 13 Pro sa začína na 999 dolároch a iPhone 13 Pro Max na 1 099 dolároch.

 

Zdroje: Apple, TechCrunchBBC

Pokračujte na ďalší príspevok »