Prekvapenia z Kalifornie

Nový iPhone 12 sa vrátil k starému dizajnu. Najlepšia verzia stojí 1 599 eur.

Spoločnosť Apple predstavila svoje nové produkty na konferencii Hi, Speed. iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max s 5G modulom sú najdôležitejšie novinky tejto udalosti.
Vydané 15. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

iPhone 12 sú viaceré zariadenia s procesorom Apple A14 vyrobené s 5 nanometrovou technológiou a obrazovkou OLED Super Retina XDR. Do predaja pôjdu modely s 5,4-palcovou, 6,1-palcovou a 6,7-palcovou obrazovkou. Zatiaľ čo iPhone 12 mini a iPhone 12 dostanú duálny fotoaparát, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max opäť dostanú trojitý fotoaparát a skener LiDAR. Apple niekoľkokrát na svojich stránkach pripomína, že sa jedná o technológiu skenovania prostredia, ktorú používa aj NASA pri skúmaní Marsu, ale vyskytuje sa aj v moderných automobiloch.

Apple oznámil, že 5G modul sa objaví vo všetkých nových iPhonoch. Tim Cook túto technológiu propagoval dokonca tak, akoby to bola hlavná „vlastnosť“ nových smartfónov.

Nový iPhone je o 11% tenší ako jeho predchodca a jeho nový vzhľad verne odráža dizajn starších iPhone 4, 5, 5S alebo 5C. Dokonca doslovne – farebné kryty pripomínajú produkt 5C, čo bol pravdepodobne najhoršie predávaný iPhone všetkých čias. Tentokrát však smartfón nie je vyrobený z plastu, ale z kvalitnejších materiálov – kovu, hliníka alebo nového skla s keramikou. Údajne je pri páde až štyrikrát odolnejší ako ktorýkoľvek iný iPhone vôbec.

Aplikácie sú ďalej prispôsobené na mobilnú sieť 5G. Operačný systém IOS 14 tiež predstavil algoritmus, ktorý spravuje dáta a ich tok tak, aby sa dosahovali čo najväčšie úspory energie. Ak nie je k dispozícii 5G, smartphone sa automaticky prepne na LTE a naopak.

Verzie Pro dorazili v nových farbách, ktorými sa odlíšia od štandardných modelov a treba povedať, že vyzerajú oveľa lepšie. Najmä zlatý alebo tmavomodrý model.

S čipom A14 Bionic

iPhone 12 nositeľom čipu A14 Bionic, ktorý už tento rok debutoval v iPadoch. Bol vyrobený 5 nm technológiou a má 11,8 miliárd tranzistorov. Systémový výkon je daný 6-jadrovým procesorom a 4-jadrovým grafickým procesorom. Najrýchlejší grafický procesor na trhu so smartfónmi a procesor rýchlejší ako väčšina notebookov – takto Apple pochválil svoj nový čip. Systém navyše dokáže vykonať 11 biliónov operácií za sekundu. Tieto čísla sú naozaj pôsobivé.

iPhone 12 mini je dnes najmenší 5G smartfón na svete

iPhone 12 s vylepšeným fotoaparátom

Duálny fotoaparát má natívne rozlíšenie 12 megapixelov a vylepšený 7-prvkový objektív. Apple tvrdí, že strojové učenie (ak chcete, tak umelá inteligencia) dokáže správne vylepšiť kontrast, farbu a šum na fotografii. Vylepšený bol aj nočný režim, ktorý je k dispozícii pre zadný aj predný fotoaparát.

Máme tiež nový nočný časozberný režim. Na druhej strane, vo verziách Pro existujú aj vylepšenia v špecifikácii objektívu. Optické zväčšenie sa zvýšilo na 2,5-násobok. Väčšie snímače znamenajú kvalitnejšie a presnejšie fotografie bez ohľadu na dennú alebo nočnú dobu.

Apple sa tiež chváli, že napríklad automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení je vďaka skeneru LiDAR šesťkrát rýchlejšie .

iPhone 12 Pro a Pro Max budú prvýkrát nahrávať z prednej kamery v Dolby Vision XDR, dokonca v 4K a 60 fps.  To zatiaľ nedokáže žiadny iný smartfón na svete. Ak je niekto fanúšikom tvorby videa alebo profesionálnym fotografom, určite ocení všetky uvedené aj neuvedené novinky a vylepšenia v tejto oblasti.

 

MagSafe – indukčné nabíjanie a magnetické prichytávanie

Apple po rokoch oživilo produkt s názvom MagSafe a z Macbookov ho prenieslo do sveta iPhone. Jedná sa o komplexnú technológiu bezdrôtového nabíjania, v ktorom je však nabíjací port udržiavaný na správnom mieste pomocou magnetov. Tie sú priamo v mobile. Nabíjací výkon dosahuje 15 wattov, čo je značne menej ako konkurenčné riešenia s výkonom až 50 wattov Stále sa však jedná o 100-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcou verziou.

Apple popracoval aj na tom, aby sa dali jeho nového telefóny nabíjať bezdrôtovo aj v prípade, že majú na sebe kryty. S tým majú mnohé iné telefóny problém, ktorý sa prejavuje prehrievaním – uvidíme, ako si si tým poradili v Kalifornii.

Okrem samotnej nabíjačky je však MagSafe aj magnetickou platformou pre pripájanie príslušenstva. Spomínate si na skvelý modulárny telefón Moto Z? Tento skvelý smartfón práve pomocou magnetov dokázal k sebe pripojiť powerbanku alebo aj projektor! Osobne som ho niekoľko rokov používal a s maximálnou spokojnosťou. Touto cestou sa teraz vybralo Apple a očakávame, že sa tu vytvorí veľký priestor pre príslušenstvo od iných výrobcov.

Apple verí tomuto svojmu novému riešeniu natoľko, že sa rozhodlo z balenia nového iPhone odstrániť nabíjací adaptér. V balení nájdete iba USB kábel s koncovkou typu USB-C. Ale predchádzajúce generácie iPhonov mali adaptéry s USB konektorov v plnej počítačovej veľkosti. Vraj chce aj takto šetriť životné prostredie. A nielen týmto.

Akoby to nestačilo – Apple sa chválil, že krabica bude naozaj malá – okrem toho, že je spôsobené neprítomnosťou nabíjačky, s najväčšou pravdepodobnosťou v nej nebudú ani slúchadlá EarPods. Aj keď to posledné nebolo spomenuté 😉

iPhone 12 je v základnom vyhotovení odolný pred vodou a verzie iPhone 12 Pro a Pro Max sú vodotesné do hĺbky 6 metrov

iPhone 12 – cena a dostupnosť

Nie všetky zariadenia sa dostanú do predaja okamžite. Ako sme už v posledných mesiacoch spomínali, najskôr si prostredný variant, teda 6,1-palcový iPhone 12 v bežnej verzii a verzii Pro, získa široké publikum. iPhone 12 mini a iPhone 12 Pro Max budú k dispozícii až od novembra.

Predobjednávky budú možné od 16. októbra a prvé dodávky by mali doraziť o týždeň neskôr, 23. októbra 2020. V prípade druhej vlny predaja budú predobjednávky spustené od 6. novembra a iPhony 12 nájdete v obchodoch od 13. novembra 2020.

iPhone 12 mini stojí 799 eur a iPhone 12 899 eur. Tieto modely začínajú variantom s kapacitou pamäte 64 GB.

iPhone 12 Pro začína na 1 149 eur a Pro Max na 1 249 eur. Najmenší variant má 128 GB vnútornej pamäte.

Za najvýkonnejší a najlepšie vybavený Apple iPhone 12 Pro Max 512 GB zaplatíte až 1 599 eur.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.