"Prop 22"

Uber a Lyft nemusia pracovníkom platiť odvody, vyhrali vďaka kampani za 200 miliónov USD

Spoločnosti ako Uber a Lyft budú môcť naďalej zaobchádzať s pracovníkmi ako s nezávislými dodávateľmi.
Vydané 6. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Pracujeme iba s dôveryhodnými zdrojmi: cnn.com, wired.com a theverge.com

 

Uber, Lyft, Doordash a ďalšie spoločnosti, ktoré vstúpili do kampane za 200 miliónov amerických dolárov, v utorok večer zvíťazili v najnovšom spore so štátom Kalifornia. Zvíťazili v hlasovaní, pričom toto víťazstvo im  umožňuje naďalej zaobchádzať so státisícmi pracovníkov ako s nezávislými dodávateľmi.

58 percent voličov štátu schválilo návrh č. 22 (Prop 22), ktorý odmietal nedávno prijatý štátny pracovný zákon. Ten totiž vyžadoval, aby spoločnosti najímali svojich vodičov a doručovateľov ako zamestnancov a platili im tradičné dávky, vrátane zdravotnej starostlivosti, nemocenského poistenia a kompenzácie. Kampaň v hodnote 200 miliónov dolárov spoločnosti pripravili na to, čo sa kedysi javilo ako vysoko nepravdepodobné: zvrátiť prácu štátnych zákonodarcov a súdov, ktorí sa postavili proti Uberu a jemu podobným spoločnostiam.

Kampaň bola mimoriadna, údajne najdrahšia v histórii Kalifornie a vraj o nej vedel každý obyvateľ krajiny. Kampaň zaplavila reklamami internet, televízie, rádiá i poštové schránky.

Spoločnosti dokonca naplnili svoje vlastné aplikácie správami súvisiacimi s kampaňou a vyzývali vodičov Uberu, aby hlasovali za návrh č. 22, za čo si Uber napokon vyslúžil žalobu. Tú však napokon sudca štátneho súdu zamietol.

Naliehanie malo zmysel: Spoločnosti verili, že zaobchádzanie so svojimi pracovníkmi ako so zamestnancami by narušilo ich spôsob fungovania a prenieslo ich už aj tak neisté obchodné modely na pokraj. Analýza spoločnosti Barclays odhadla, že presunutie vodičov Uber a Lyft do stavu zamestnanca v Kalifornii by spoločnosti stálo ročne stovky miliónov dolárov, uvádza magazín Wired. Spoločnosti hrozili opustením Kalifornie alebo aspoň dočasným odstavením služby v štáte, ak by prehrali. Teraz je status nezávislého kontraktora v Kalifornii takmer nezvratný. Hlasovacie právo je možné zmeniť iba sedem osminovou väčšinou zákonodarného orgánu štátu. Akcie Uber vzrástli v stredu o 14 percent a akcie Lyftu o 12 percent.

Právnička, ktorá viedla spor proti Uberu, Shannon Liss-Riordan, v nadväznosti na víťazstvo návrhu č. 22 považuje za znepokojivé: „Som veľmi znepokojená tým, čo [výhra v Proposition 22] predznamenáva pre budúcnosť práce v našej krajine. Dokázali zmeniť zákon spôsobom, ktorý im vyhovoval a umožnil im šetriť mzdové náklady na úkor pracujúcich v tejto krajine.

 

Uber vyhral spor s Londýnom, zaistil si tak budúcnosť v metropole

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

 

Je tradičné vlastníctvo vozidla v dobe pokroku a inovácií stále výhodné?

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »