Mobilita

Uber vyhral spor s Londýnom, zaistil si tak budúcnosť v metropole

Proti novej ére dopravných služieb bojujú nielen slovenskí taxikári.

• Uber tri roky vedie spory s Transport for London (TfL)
• TfL kritizoval Uber za to, že pasažierov vystavuje riziku
• Výhra pre Uber znamená zaistenie podnikania na silnom trhu

Uber vyhral súdny spor v Londýne, ktorý mu zaistil právo pôsobiť v meste.

Londýn je jedným z najväčších trhov spoločnosti Uber, má  tam 3,5 milióna používateľov a 45-tisíc vodičov.

Akcie Uberu po tomto úspechu vzrástli  o viac ako 7 percent.

Londýnsky súd v pondelok ráno rozhodol v prospech spoločnosti Uber v odvolaní proti mestskému dopravnému orgánu Transport for London (TfL). Spoločnosť TfL v novembri 2019 druhýkrát odobrala licenciu spoločnosti Uber po tom, čo uviedla, že vodiči na prepravu cestujúcich používajú falošnú totožnosť.

INZERCIA

Aplikácia pre zabezpečovanie osobnej dopravy sa tak 14. septembra 2020 dostavila na súd, aby sa mohla odvolať proti rozhodnutiu TfL.

Uber bol „spôsobilý a správny“ na to, aby pôsobil v meste, uviedol v pondelok na magistrátnom súde vo Westministri zástupca hlavného sudcu Tan Ikram. Ikram ďalej podľa denníka Business Insider uviedol, že spoločnosť Uber „zaplnila medzery“ (teda nedostatky) vo svojich IT systémoch, čo viedlo k obmedzeniu bezpečnostných rizík, zároveň zlepšila komunikáciu a spoluprácu s TfL.

Nové overenie vodičov cez selfie ako dôsledok opakovaných problémov s falošnou identitou

Uber na súde tvrdil, že jeho nový systém overovania selfie zavedený v apríli, ktorý kontroluje totožnosť vodičov pred vyzdvihnutím cestujúceho, je reakciou na obavy spoločnosti TfL, že tisíce vodičov používajú falošnú identitu na vyzdvihovanie cestujúcich.

Spoločnosť Uber prvýkrát stratila licenciu v septembri 2017, keď TfL uviedla, že aplikácia taxislužby nie je „vhodná a správna“, ale získala dočasnú londýnsku licenciu v júni 2018 na 15 mesiacov po tom, čo zmenila svojich vedúcich pracovníkov vo Veľkej Británii a predstavila nové bezpečnostné prvky v aplikácii.

TfL sa napokon v novembri 2019 rozhodla opäť odobrať londýnsku licenciu spoločnosti Uber po zistení „niekoľkých porušení, ktoré vystavili cestujúcich a ich bezpečnosť riziku“. Viac ako 14-tisíc neoprávnených ľudí malo nahrať falošnú identitu na schválené účty vodičov Uberu a vyzdvihlo cestujúcich pomocou vozidiel, pre ktoré nie sú zaregistrovaní, uviedla TfL. Ďalej tvrdila, že niektorí vodiči nemali správne poistenie a iní, ktorým pozastavili platnosť aplikácie Uber, si vytvorili druhé účty, aby sa mohli opäť vrátiť na cesty.

TfL vo svojom novembrovom vyhlásení uviedla, že spoločnosť Uber urobila „niekoľko pozitívnych zmien a vylepšení svojej kultúry, vodcovstva a systémov“ od odobratia licencie – tieto zmeny však neboli dostatočné.

Uber mal stále povolené pôsobiť v Londýne napriek tomu, že nemal licenciu, pretože sa rozhodol proti zákazu odvolať.

Napokon výhrou v súdnom spore zaistil svoje pôsobenie na londýnskom trhu, no nemožno predpovedať, s čím novým zasa TfL príde o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Business Insider

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.