Ukradnuté obrazy

TOP najhľadanejšie obrazy sveta – 2.časť

V minulom príspevku sme sa zamerali na 5 najhľadanejších ukradnutých obrazovov od známych maliarov ako Pabla Picassa alebo Vincenta Van Gogha. V tomto pokračovaní sa dočítate o zmiznutých obrazoch od Rebrandta, Clauda Moneta a ďalších svetoznámych umelcov.   Koncert – Johannes Vermeer   Tento obraz  od Johannesa Vermeera zobrazuje hudobnú scénu s mužom a dvoma… Prečítať celé

Najhľadanejšie obrazy sveta (Foto: Norali Nayla)

V minulom príspevku sme sa zamerali na 5 najhľadanejších ukradnutých obrazovov od známych maliarov ako Pabla Picassa alebo Vincenta Van Gogha. V tomto pokračovaní sa dočítate o zmiznutých obrazoch od Rebrandta, Clauda Moneta a ďalších svetoznámych umelcov.

 

Koncert – Johannes Vermeer

 

Tento obraz  od Johannesa Vermeera zobrazuje hudobnú scénu s mužom a dvoma ženami. V roku 1990 sa v Múzeum Isabelly Stewart Gardner v Bostone konala veľká lúpež. Táto lúpež sa zapísala do dejín ako najväčšia lúpež umenia na svete. V marci 1990 vstúpila do múzea skupina zlodejov oblečená ako bostonská polícia. Táto skupina tvrdila, že dostala informácie o plánovanej lúpeži v tomto múzeu, a že koná  v súlade s policajným protokolom. Títo zlodeji ukradli celkovo 13 obrazov vrátane slávneho Vermeerovho diela. Odhadovaná hodnota všetkých ukradnutých diel je 400 miliónov eur. Takmer polovicu celkovej hodnoty tvorí hodnota Vermerovej maľby, ktorá sa pohybuje okolo 160 miliónov eur, vďaka čomu si drží rekord najcennejšej ukradnutej maľby sveta. Odmena za poskytnutie informácii vedúcim k navráteniu maľby je stále aktuálna a má hodnotu 820 tisíc eur.

 

INZERCIA

Búrka na Galilejskom mori – Rembrandt van Rijn

 

Aj ďalší hľadaný obraz bol ukradnutým v rovnakej lúpeži ako Vermeerov Koncert. Bola to maľba Búrky Galilejského mora (The Storm on the Sea of Galilee) od Rembrandta van Rijna. Predpokladá sa, že tento obraz je jedinou Rembrandtovou maľbou zobrazujúcou prímorskú krajinu. Obraz zobrazuje Ježiša a zázrak upokojenia Galilejského mora z Markovho evanjelia. Zaujímavosťou je, že Rembrand zakomponoval svoj autoportrét do tejto maľby.

Táto maľba bola namaľovaná v roku 1633 a patrí k najcennejším chýbajúcim umeleckým dielam na svete. V roku 2013 FBI tvrdila, že pozná vinníkov tohoto trestného činu. Predpokladali, že krádež spáchal známy gang. Odvtedy však o prípade neprišli žiadne nové oznámenia a múzeum stále vystavuje prázdne rámy ukradnutých obrazov.

 

Portrét mladého muža – Raphael

 

Portrét mladého muža (Portrait of a Young Man) vytvoril taliansky renesančný maliar Raphael okolo roku 1513. Často sa uvádza ako jeden z najdôležitejších chýbajúcich obrazov od druhej svetovej vojny. Aj keď je totožnosť mladého muža z portrétu neznáma, všeobecne sa tento obraz považuje za  Raphaelov autoportrét. V roku 1939 zachránil knieža Augustyn Józef Czartoryski niekoľko cenných kusov z Czartoryského múzea v Poľsku a ukryl ich pred nacistami. Napriek všetkým snahám túto zbierku objavilo gestapo a Portrét mladého muža bol okamžite poslaný do Berlína a potom do Drážďan, aby sa stal súčasťou Führerovej zbierky v Linzi. Naposledy bol obraz videný v Krakove, keď bol umiestnený na hrade Wawel. Jeho súčasná poloha je odvtedy neznáma. V roku 2012 bola zverejnená nepravdivá správa o znovuobjavení obrazu, ale čoskoro sa zistilo, že išlo o podvod.

 

Most Charing Cross v Londýne – Claude Monet

 

V rokoch 1899 až 1904 namaľoval impresionista Claude Monet v Londýne svoju slávnu sériu mosta Charing Cross Bridge, ktorý zobrazuje Hungerfordov most v rôznych denných dobách a z rôznych pohľadov. Jeden z týchto obrazov bol ukradnutý z Rotterdamu v rámci krádeže v múzeu Kunsthal v októbri 2012. Po krádeži bola za zločin odsúdená skupina rumunských zlodejov. Jeden z vlamačov tvrdil, že tento obraz spolu s niekoľkými ďalšími odcudzenými umeleckými dielami spálili v kachliach u jeho matky, aby zakryli akékoľvek dôkazy o krádeži. Medzi spálenými obrazmi sa mal nachádzať aj ďalší Monetov obraz, obraz mostu Waterloo. Po prehliadke kachlí sa našli stopy pigmentu, ale tento dôkaz nebol dostatočne spoľahlivý na dokázanie jeho tvrdenia. Obraz je stále uvedený ako nezvestný a vyšetrovanie naďalej pokračuje.

Spravodliví sudcovia – Jan van Eyck

 

Takmer zničený pri požiari, takmer spálený protestujúcimi kalvínmi, sfalšovaný, cenzurovaný, ukradnutý Napoleonom, ukradnutý v prvej svetovej vojne, predaný renegátskym duchovným, opakovane ukradnutý počas druhej svetovej vojny. Takúto históriu má za sebou jedna z najdôležitejších malieb histórie. Oltár od Jana van Eycka je prvá olejomaľba sveta. Skladá sa z 12 panelov  zobrazujúcich takmer celú históriu kresťanstva. Hermann Göring chcel získať toto dielo pre svoju súkromnú zbierku, Hitler ho chcel ustanoviť za ústredný bod svojho super múzea. Počas histórie bol o toto dielo naozaj veľký záujem. V roku 1934 bol jeden z jeho 12 panelov odcudzený v lúpeži, ktorá sa nikdy nevyriešila a dodnes jeho poloha zostala utajená.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »